رد پای خاطرات قدیمی با گذر از بازار نیمه جان اهنگران
نفس های آخر بازار آهنگران ارومیه

به گزارش سایت خبری تحلیلی سیلوانا نیوز: بازار اهنگران ارومیه که یادگار سالیان کهن تاریخ ارومیه میباشد این روزها مغازه های سر تا پا خاطره آن یکی پس از دیگری در حال تعطیلی میباشد این بازار قدیمی و تاریخی که روزگاری مهد مردان اهنگری بود که از شعله ههای سوزان آتش روزیه حلال خانواده خود […]

به گزارش سایت خبری تحلیلی سیلوانا نیوز:

بازار اهنگران ارومیه که یادگار سالیان کهن تاریخ ارومیه میباشد این روزها مغازه های سر تا پا خاطره آن یکی پس از دیگری در حال تعطیلی میباشد این بازار قدیمی و تاریخی که روزگاری مهد مردان اهنگری بود که از شعله ههای سوزان آتش روزیه حلال خانواده خود را به دست می آوردند.

اهنگری از سالیان خیلی دور ریشه در حرفه و کسب و کار مردم ارومیه داشته است زیرا پیوند بسیار نزدیکی با زندگی اجتماعی مردم شهر ارومیه داشته است و همین دلیل بازار آهنگران علاوه بر کارکرد اقتصادی کارکردهای اجتماعی و فرهنگی نیز دارد.

اما در طی سالهای گذشته وبا پیشرفت روز افزون تکنولوژی و زندگی بشر بسیاری از مغازه های اهنگری یکی پس از دیگری رو به فراموشی سپرده شدند و هم اکنون تنها مغازه های انگشت شماری را شاهد هستیم که با استقامت در مقابل تمامی مشکلات به حرفه ی اجدادی خود پایبند هستند.

آن چیزی که امروزه با عبور از معابر این بازار مشاهده میگردد یاس و نامیدی در چهره ی صاحبان این مغازه ها میباشد که اینک مجبورن بعد از چندین دهه فعالیت در حرفه ی خود به فکر شغلی جایگزین برای خود باشند.

بازار آهنگران ارومیه با گذشته ای کاملا درخشان دیگر از نفس افتاده است و وقتی میان حجره های سیاه و تاریک قدم بر میدارید تصاویر بازگو کننده ی این حقایق است.

شاید ساده به نظر بیاید اما دل کندن از آهن و آتش برای آنها که خاطرات زیادی از آن دارند وبا هر ضربه ای که به آهن فرود می آورند نقش و ردپای خاطرات قدیمی خود را از خود به جای میزارد.

IMG 0356 0bf77
IMG 0338 a0791MG 0356 0bf77

IMG 0338 a0791

IMG 0353 5a9e9