شنبه, ۱۱ آذر , ۱۴۰۲ Saturday, 2 December , 2023 ساعت ×
آب هست،خاک هست باید جوانه زد
16 اردیبهشت 1398 - 7:46
شناسه : 7297
19

مبادلات تجاری و بازارچه های مرزی یکی از شاخص های اصلی در برقراری ارتباط بین کشورهای همسایه و امرار معاش مردم مرزنشین است در مناطقی همچون سیلوانا و صومای برادوست که امنیت پایدار مردمی نیز در آن برقرار است. هر چند به قول آقای قاضی پور ؛ در شأن ما نیست که کولبر داشته باشیم […]

ارسال توسط :

مبادلات تجاری و بازارچه های مرزی یکی از شاخص های اصلی در برقراری ارتباط بین کشورهای همسایه و امرار معاش مردم مرزنشین است در مناطقی همچون سیلوانا و صومای برادوست که امنیت پایدار مردمی نیز در آن برقرار است.

هر چند به قول آقای قاضی پور ؛ در شأن ما نیست که کولبر داشته باشیم بلکه در شأن همسایگان ماست « اما در مرزهای بسیاری از جوامع در حال توسعه و کشورهای پیشرفته، سطح قابل توجهی از نیاز مردم از طریق مبادلات مرزی آنان تامین می شود با اینکه اینگونه مبادلات به صورت غیررسمی و محلی است اما نقش پر اهمیتی در مبادلات میان این کشورها داشته و باعث بهبود زندگی ساکنین نقاط مرزی می شود.
بخش سیلوانا باتوجه به موقعیت خاص جغرافیایی خود ، شاید خاص ترین منطقه خاورمیانه باشد!

وجود منابع خدادادی ، طبیعت بکر ، جمعیتی ۷۰ هزار نفره و بخصوص همسایگی با دو کشور آسیایی( عراق) و اروپایی (ترکیه) بخش سیلوانا را به یک منطقه خاص تبدیل کرده است که اگر مبادلات تجاری و مرزی در آن همانند کشورهای در حال توسعه و حتی پیشرفته شود می‌تواند اقتصاد چند استان را متحول کند.
یاد گلایه های امام جمعه شهر سیلوانا ماموستا نجم الدین عزیزیان افتادم که در اکثر جلسات می گفت : مرزنشینان باید از مزایای مرزنشینی استفاده کنند و مرزنشینی محرومیت نیست و میتوان به عنوان یک فرصت اقتصادی در جنگی که هستیم استفاده کنیم .

با معرفی آقای شهریاری به عنوان استاندار آذربایجان غربی کسی که سواد دیپلماتیک و سیاسی زیادی دارد و سفیر سابق ایران در آلمان و اتریش بوده است،رایزنی های لازم با کشورهای همسایه را انجام شود و همه امیدوار شدند که در نوار مرزی ارومیه بخصوص بخش سیلوانا پایانه های مرزی ایجاد شود که می تواند حتی اقتصاد استان نیز متحول سازد، اما تاکنون عملی نشده است.

امید است که مدیران استانی نگاه ویژه ای به نوار مرزی ارومیه بخصوص بخش سیلوانا داشته باشند چرا رونق اقتصادی در این مناطق ، رونق اقتصادی در استان است.

امین قاسمیان / سیلوانا نیوز

 

ثبت دیدگاه

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.