جمعه, ۲۹ تیر , ۱۴۰۳ Friday, 19 July , 2024 ساعت ×
آدرس غلط سعید محمد به دولت رئیسی
11 شهریور 1400 - 17:46
شناسه : 14289
6

سعید محمد آنگونه که رسانه ها نوشته اند گفته است: برمبنای آمار سالی یک میلیون مسکن اگر حجم مورد اشاره را برابر ۱۰۰ میلیون متر مربع در نظر بگیریم برای ساخت آن به حداقل ۵۰۰ هزار میلیارد تومان پول نیاز است که پنج برابر بودجه عمرانی کشور است، تزریق چنین عددی تورم وحشتناک ۳۰ تا […]

ارسال توسط :

سعید محمد آنگونه که رسانه ها نوشته اند گفته است: برمبنای آمار سالی یک میلیون مسکن اگر حجم مورد اشاره را برابر ۱۰۰ میلیون متر مربع در نظر بگیریم برای ساخت آن به حداقل ۵۰۰ هزار میلیارد تومان پول نیاز است که پنج برابر بودجه عمرانی کشور است، تزریق چنین عددی تورم وحشتناک ۳۰ تا ۴۰ درصد بیش از نرخ تورم بالای کنونی را در پی دارد، به علاوه چنین پولی اصلا در دسترس نیست. اظهارات سعید محمد در حالی است که تورم کنونی بیش از ۴۰ درصد است و اگر ۳۰ تا ۴۰ درصد به آن افزوده شود، به ۷۰ تا ۸۰ درصد خواهد رسید.

 

از نظر سعید محمد که تسلطی بر مباحث پولی ندارد، اجرای طرح یک میلیون مسکن در سال، می تواند منجر به تورم ۷۰ تا ۸۰ درصدی در ایران شود. که در واقع این عددسازی ها نشان می دهد که ایشان از ماهیت تورم و طرح دولت رئیسی چیزی نمی داند.

 

طبق طرح مجلس، بانک ها می بایست ۲۰ درصد از منابع خود را به ساخت مسکن اختصاص دهند که به معنای خلق پول جدید نیست و فقط هدایت صحیح منابع پولی موجود است که وثیقه قطعی هم دارد و سوخت نخواهد شد و مانند وام های عادی بانک ها به نزدیکان قدرت و ذی نفعان رانتی باعث ایجاد خلق پول مضاعف و ایجاد تورم های بالا نمی شود.

 

این آدرس غلط سعید محمد به دولت آیت الله رئیسی نشان می دهد که چرخه خلق پول در ایران و حاکمیت مطلق بانک های خصوصی بر اقتصاد ایران برای نخبگان سیاسی و مدیران اقتصادی کشور ناشناخته است و از درک ریشه های تورم و خلق نقدینگی عاجز هستند.

 

پایان/

ثبت دیدگاه

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.