پنجشنبه, ۴ مرداد , ۱۴۰۳ Thursday, 25 July , 2024 ساعت ×
آذربایجان‌ غربی رتبه نخست تولید شیر عشایر را دارد
12 مهر 1402 - 22:57
شناسه : 19380
8

مدیرکل امور عشایر آذربایجان‌غربی گفت: عشایر استان سالانه بیش از ۵۰ هزار تن شیر را تولید کرده و رتبه نخست تولید شیر جامعه عشایری کشور را در اختیار دارند. علی ناجی صبح امروز در نشست خبری به مناسبت هفته روستا و عشایر، اظهار داشت: آذربایجان‌ غربی سومین قطب عشایر در کشور است. وی افزود: بیش از […]

ارسال توسط :

مدیرکل امور عشایر آذربایجان‌غربی گفت: عشایر استان سالانه بیش از ۵۰ هزار تن شیر را تولید کرده و رتبه نخست تولید شیر جامعه عشایری کشور را در اختیار دارند.

علی ناجی صبح امروز در نشست خبری به مناسبت هفته روستا و عشایر، اظهار داشت: آذربایجان‌ غربی سومین قطب عشایر در کشور است.

وی افزود: بیش از ۲ میلیون ۶۰ هکتار از مراتع استان و بیش از یک میلیون این عرصه‌ها عشایری هستند و همه ساله مورد استفاده عشایر قرار می‌گیرند.

مدیرکل امور عشایر آذربایجان‌ غربی ابراز کرد: مراتع و ییلاقاتی که در استان وجود دارد و همچنین بیش از ۹۰ درصد مراتع ییلاقات سهند در استان آذربایجان‌ شرقی، متعلق به عشایر آذربایجان‌ غربی است.

ناجی با اشاره به آمار عشایر آذربایجان‌ غربی، گفت: در سال ۹۷ آخرین آمارگیری انجام شده که تعداد ۲۰ هزار و ۴۴۳ خانوار جمعیت عشایر بوده، تعدادی از این خانوارها تک سرپرست هستند، به غیر از این ۹۷ هزار و ۲۸۹ نفر جمعیت عشایر استان هستند و در قالب ۱۲ ایل و ۲۱ طایفه مستقل در شهرستان‌های استان پراکنده هستند و بجز تکاب در تمام شهرها سکونت دارند.

وی بیان کرد: عشایر دارای ۲ میلیون واحد دام کوچک و ۲۳۰ هزار راس دام بزرگ هستند و سالانه بیش از ۵۰ هزار تن شیر را تولید کرده و رتبه نخست شیر جامعه عشایری کشور را دارند، همچنین با تولید ۱۵ هزار تن گوشت در رتبه سوم کشوری در تولید پروتئین هستند.

مدیرکل امور عشایر آذربایجان‌غربی، تاکید کرد: ۲۳۰ هزار تن تولید سایر محصولات زراعی و باغی را دارند، اما عمدتا در تولید گوشت قرمز و محصولات لبنی نقش‌آفرینی دارند. اتکای عشایر به دامداری است، اما امروزه این اقتصاد تک محصولی جوابگوی زندگی عشایری نیست و طرح‌های صنایع دستی عشایر را دنبال می‌کنند تا با اشتغال‌زایی و تولید در صنایع دستی کمک حال اقتصاد استان باشند.

ناجی ابراز داشت: بهره‌برداری از گیاهان دارویی، گردشگری و بوم‌گردی عشایر از دیگر طرح‌های اجرایی در استفاده از پتانسیل‌های عشایر در کمک به اقتصاد این قشر است.

وی با اشاره به اجرای طرح‌های توانمندسازی زنان عشایر، گفت: بیش از ۳۲ صندوق با ۹۵۰ نفر عضو صندوق‌های خرد عشایری هستند و این تعداد ظرفیت خوبی در زنان عشایر است.

مدیرکل امور عشایر آذربایجان‌غربی، با اشاره به برخی از مشکلات عشایر گفت: تنش آبیناشی از کاهش نزولات آسمانی و خشکسالی‌های متعدد از مهم‌ترین چالش‌های عشایر بوده است.

ناجی با اشاره به استفاده برخی از عشایر از انرژی خورشیدی در تامین برق مورد نیاز خود، بیان کرد: ۱۵۶ پکیج خورشیدی امسال خریداری شده و پیش از این تا کنون یک‌هزار پکیج خورشیدی تهیه و در اختیار عشایر آذربایجان‌غربی قرار داده شده است.

وی با اشاره به صعب‌العبور بودن راه‌های کوچ عشایر، ادامه داد: در استان بیش از هزار کیلومتر ایل‌راه داریم که یکی از سخت‌ترین و صعب‌العبورترین راه‌های استان است و امسال ۵۵۰ کیلومتر ایل‌راه عشایری ترمیم و بهسازی شده است.

ثبت دیدگاه

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.