چهارشنبه, ۲ خرداد , ۱۴۰۳ Wednesday, 22 May , 2024 ساعت ×
ابراز همدردی به سبک عیسی کلانتری، نمادی از عجز دولت در همدلی و همزبانی با مردم
08 تیر 1400 - 13:13
شناسه : 13362
8

این تنها تورم، مشکلات معیشتی، بی‌عدالتی، رانت، فساد و … نیست که کارنامه‌ای ناکارآمد برای دولت حسن روحانی تشکیل داده است، بلکه رفتار خاص دولتمردان با مردم، از طرفی بر این ناکارآمدی افزوده و از طرف دیگر بر آلام ناشی از این ناکارآمدی‌ها، نمک پاشیده است. در کنار همه قطعاتی که تصویری ناکارآمد از دولت تدبیر […]

ارسال توسط :

این تنها تورم، مشکلات معیشتی، بی‌عدالتی، رانت، فساد و … نیست که کارنامه‌ای ناکارآمد برای دولت حسن روحانی تشکیل داده است، بلکه رفتار خاص دولتمردان با مردم، از طرفی بر این ناکارآمدی افزوده و از طرف دیگر بر آلام ناشی از این ناکارآمدی‌ها، نمک پاشیده است.

در کنار همه قطعاتی که تصویری ناکارآمد از دولت تدبیر و امید ارائه داده است، نمی‌توان از نقش ناتوانی دولت و دولتمردان در همدلی و همزبانی با مردم غفلت کرد.

به تعبیری این تنها تورم، مشکلات معیشتی، بی‌عدالتی، رانت، فساد و … نیست که کارنامه‌ای ناکارآمد برای دولت حسن روحانی تشکیل داده است، بلکه رفتار خاص دولتمردان با مردم، از طرفی بر این ناکارآمدی افزوده است و از طرفی دیگر بر آلام ناشی از این ناکارآمدی‌ها، نمک پاشیده است.

رفتار خاص دولتمردان در مواجه با مردم را می‌توان در جای جای کارنامه دولت یازدهم و دوازدهم مشاهده کرد.

روزی که سیّد حسن قاضی زاده هاشمی، در قامت وزیر وقت بهداشت به پیرمردی که توان پرداخت هزینه‌های فیزیوتراپی همسرش را نداشت، گفت «نیاز به فیزیوتراپی نیست؛ خودت بمال»، جلوه‌ای از عجز دولتمردان در همدلی و همزبانی با مردم به نمایش گذاشته شد.

قاضی‌زاده هاشمی،‌وزیر سابق بهداشت به پیرمردی که با او درد دل می‌کند، می‌گوید به جای فیزیوتراپی، خودت بمال!

همچنین روزی که اسحاق جهانگیری معاون اول رئیس‌جمهور در بازدید از مناطق زلزله زده با کفش وارد چادر زلزله‌زدگان شد، روشن شد که مردان کابینه حسن روحانی فاصله زیادی تا درک زندگی مردم عادی دارند.


حضور جهانگیری با کفش در چادر زلزله زدگان

حادثه  برخورد دو قطار مسافربری در محور تبریز ـ مشهد، بار دیگر رفتار خاص دولتمردان در مواجه با آلام مردم را بروز داد؛ وقتی که عباس آخوندی وزیر وقت راه و شهرسازی گفت: «همه آن‌ها (کشته‌شدگان) بیمه بودند و از این جهت جای نگرانی نیست».

آخوندی، وزیر سابق راه و شهرسازی می‌گوید همه کشته‌شدگان حادثه قطار، بیمه بوده‌اند!

البته عباس آخوندی از این حیث جزء رکورداران دولت حسن روحانی به‌شمار می‌رود. روزی که وی از فرودگاه مهرآباد بازدید می‌کرد، با خانمی مواجه شد که نسبت به این موضوع که باید بابت توقف هشت روزه ماشینش در پارکینگ فرودگاه ۲۰۰ هزارتومان پرداخت کند، گلایه داشت. پاسخ آخوندی، چیزی جز بی‌اعتنایی توام با عصبانیت نبود. در آخر هم با گفتن این جمله که «باید از شما بیشتر می‌گرفتند» از کنار آن فرد عبور کرد.

آخوندی به خانمی که بابت هزینه‌های پارکینگ فرودگاه گلایه می‌کند، با عصبانیت می‌گوید باید از شما بیشتر پول می‌گرفتند!

در هشت سال گذشته این تنها اعضای کابینه حسن روحانی نبودند که از همدلی و همزبانی با مردم عاجز بودند. شخص رئیس‌جمهور نیز نشان داد نه‌تنها توان مرهم گذاشتن بر آلام جامعه را ندارد، بلکه گاهی بر شعله آتش، بنزین می‌ریزد! واکنش توام با خنده وی و گفتن این جمله که «من هم صبح جمعه متوجه گران شدن بنزین شدم» در روزهایی که تدبیر بنزینی دولت، هزینه‌های زیادی را به کشور متحمل شد و کشته‌های زیادی را روی دست نظام گذاشت، هیچ وقت از یادها فراموش نخواهد شد.

در روزهای عصبانیت و ناراحتی مردم از گرانی بنزین، روحانی با خنده گفت من هم صبح جمعه از

همزبانیِ رئیس دولت تدبیر و امید با کارگران نیز قصّه تلخی دارد. کارگرانی که در روز کارگر توقع داشتند تا با رئیس‌جمهورشان از نزدیک درد دل کنند و مشکلات‌شان را با او در میان بگذارند، شاهد بودند که حسن روحانی از داخل یک ماشین لوکس برای آنان دست تکان می‌دهد و به آنان لبخند می‌زند!


روحانی در روز کارگر به جای دیدار چهره‌به چهره با کارگران، در بین آن‌ها ماشین‌سواری می‌کند!


ماشین سواری روحانی در بین کارگران!

بنابر آنچه مرور شد، رفتار امروز عیسی کلانتری و سبک نشستن او در مقابل خانم‌هایی که همکاران‌شان را در سانحه رانندگی از دست داده‌اند، اتفاقی موردی نیست و می‌توان آن را رویه و سبک خاص تعامل کابینه حسن روحانی با مردم دانست.


نشستن خارج از عرف عیسی کلانتری در مقابل خانم‌های بازمانده از سانحه تصادف

فیلم: نشستن خارج از عرف کلانتری در مقابل خانم‌های داغدیده، حاشیه‌ساز شد

ناتوانی رئیس سازمان محیط زیست و معاون روحانی در ابراز همدردی با داغدیدگان سانحه تصادف، به موضوع نشستن نامتعارف ختم نمی‌شود. همسر ریحانه یاسینی یکی از خبرنگارانی که در این حادثه جان خود را از دست داده است می‌گوید عیسی کلانتری حتی یک تماس تلفنی برای ابراز همدردی با ما نگرفته است!

البته سبک خاص همدلی و همزبانی دولت تدبیر و امید با مردم، استثنائاتی هم داشته است که می‌توان رفتار علی ربیعی، وزیر سابق کار با خانواده‌های داغدیده کشتی سانچی را مثال زد. رفتاری که هیچ‌گاه به سایر اعضای دولت تسری پیدا نکرد و در حد موارد بسیار معدود باقی ماند.


ربیعی در تماس تلفنی با خانواده قربانیان کشتی سانچی با آنان اشک ریخت

ابراز همدردی مناسب

ثبت دیدگاه

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.