دوشنبه, ۲۵ تیر , ۱۴۰۳ Monday, 15 July , 2024 ساعت ×
احداث ۲ هزار هکتار کشت گلخانه ای در آذربایجان غربی آغاز شده است/ شکوفایی و توسعه ظرفیت های معدنی، روانسازی مراودات گمرکی و کشاورزی از اولویت های اساسی استان بشمار می رود
18 اردیبهشت 1401 - 10:18
شناسه : 16850
8

محمد صادق معتمدیان روز شنبه در گفتگو با برنامه سراسری رادیو گفتگو یکی از اولویتهای اصلی دولت سیزدهم را توجه به مباحث اقتصادی و معیشتی مردم دانست و گفت: با توجه به جهت گیری هایی که دولت دارد ، با مجموعه اقداماتی که در سراسر کشور انجام می گیرد، شاهد تحقق رشد ۸ درصدی اقتصاد […]

ارسال توسط :

محمد صادق معتمدیان روز شنبه در گفتگو با برنامه سراسری رادیو گفتگو یکی از اولویتهای اصلی دولت سیزدهم را توجه به مباحث اقتصادی و معیشتی مردم دانست و گفت: با توجه به جهت گیری هایی که دولت دارد ، با مجموعه اقداماتی که در سراسر کشور انجام می گیرد، شاهد تحقق رشد ۸ درصدی اقتصاد در کشور خواهیم بود.

 

 

 

وی افزود: برای استانها نیز بر اساس ظرفیت های نسبی که دارند تکالیفی را مشخص کرده اند. برای آذربایجان غربی تحقق رشد ۷٫۳ درصدی در نظر گرفته شده تا بر اساس مزیت هایی که وجود دارد تحول و شتابی را در فعالیتهای اقتصادی استان شاهد باشیم.

 

 

 

استاندار آذربایجان غربی با اشاره به اینکه استان در بخش های مختلف دارای مزیت های نسبی است، تجارت بین الملل،کشاورزی، معادن وگردشگری را از جمله پیشران های توسعه بر اساس سند آمایش سرزمین دانست و تصریح کرد: پیشران توسعه استان در سال ۱۴۰۱ توجه و تمرکز بر بخش معادن است. استان از قطب های معدنی کشور بشمار می رود به نحوی که از ۵۱ ماده معدنی از مجموع هفتاد ماده معدنی در کشور در آذربایجان غربی وجود دارد.

 

 

 

معتمدیان افزود: ۵۱۶ معدن در استان وجود دارد که ۲۹۰ معدن یعنی ۵۶ درصد آنها فعال است. در مجموع یک میلیارد و صد میلیون تن ذخیره قطعی داریم و ۱۸ میلیون تن استخراج سالیانه است. ۱۶ درصد از کل ذخایر قطعی معادن استان سالانه استخراج می شود.

 

 

 

وی با بیان اینکه در بحث پروانه های اکتشاف موانعی بود که با پیگیری های صورت گرفته با وزارت جهاد کشاورزی، سازمان جنگلداری و محیط زیست برطرف شده است گفت: در سال جاری توسعه مطالعات معدنی برای شناسایی پهنه های جدید از برنامه های اولویت دار بشمار می رود.

 

 

 

استاندار آذربایجان غربی اسکن پهنه های جدی معدنی با همکاری وزارت صمت، شرکت ایمیدرو و سازمان زمین شناسی را از جمله کارهای زیرساختی عنوان کرد و گفت: در بحث صدور پروانه های اکتشاف، هماهنگی بسیار خوبی با وزارت صمت انجام گرفته که سرعت خوبی در ماههای گذشته در بحث صدور پروانه اکتشاف رقم خورد. زمینه های لازم برای سرمایه گذاری در استان را آماده می سازیم به نحوی که از ماههای گذشته شاهد حضور‌ سرمایه گذاران متعددی از بخش خصوصی و هلدینگ های حاکمیتی و نهادهای توسعه گرای دولتی در استان هستیم.

 

 

 

معتمدیان با اشاره به اینکه یکی از این مزیت های استان در مباحث معدنی دریاچه نمک ارومیه است گفت: با توجه به ظرفیت ها و ذخایر بیش از ۶ میلیارد تن پتاس و منیزیت ، آذربایجان غربی بزرگترین معادن پتاس خاورمیانه را دارد که با حمایت دولت در چند سال آینده می توانیم به قطب تولید کربنات سدیم تبدیل شویم.

 

 

 

وی گفت:در حوزه سیلیس و آهک استان منابع خوبی دارد که با مشارکت و سرمایه گذاری بخش های مختلف می توانیم به قطب شیشه جام و بطری تبدیل شویم.

 

 

 

استاندار آذربایجان غربی با اشاره به اینکه با توجه به ظرفیت های معدنی اعم از سیلیس ، نمک و آهک در استان، سرمایه گذارانی از استانهای مختلف و دستگاه های مختلف حاکمیتی و هلدینگ های ملی برای سرمایه گذاری در استان حضور پیدا کرده اند که مذاکراتی انجام و تفاهماتی صورت گرفته و امیدواریم امسال مراحل اجرایی این اقدامات را شاهد باشیم.

 

 

 

معتمدیان اشتغال و درآمد سرانه را از دغدغه های بحق مردم دانست و افزود: با توجه به اینکه در بحث ایجاد اشتغال یکی از استانهای پایین جدول هستیم و در حوزه افزایش سرانه درآمد نیز از وضعیت خوبی برخوردار نیستیم لذا امیدواریم با برنامه ریزی های صورت گرفته بتوانیم گام های بلندی را در این زمینه برداریم.

 

 

 

وی با اشاره به ظرفیت های استان در بهره مندی از مناطق آزاد و ویژه اقتصادی گفت: در خصوص منطقه ویژه اقتصادی سلماس هنوز زیرساختها تکمیل نشده و بنا داریم با مشارکت شرکت شهرک های صنعتی کشور در این زمینه با فراهم سازی بسترهای لازم زمینه را برای سرمایه گذاری آماده سازیم.

 

 

 

استاندار آذربایجان غربی فعالسازی منطقه ویژه اقتصادی سرو از طریق آماده سازی اراضی برای سرمایه گذاری را از دیگر اولویت های مهم استان برشمرد.

 

 

 

معتمدیان مزیت های مرزی استان را نیز در ادامه مورد اشاره قرار داد و گفت: مرز مشترک با سه کشور عراق، ترکیه و آذربایجان، بهره مندی از پنج پایانه صادراتی و ۹ گمرک نشان از اهمیت استان در مباحث تجارت بین الملل دارد. آذربایجان غربی در مسیر دو کریدور مهم قرار دارد که طبیعتا دسترسی جمهوری اسلامی به ترکیه و اروپا از طریق زمینی و ریلی از استان آذربایجان غربی انجام می گیرد.

 

 

 

وی ادامه داد: یکی از اولویت های اصلی استان این است که زیرساخت های حمل و نقلی عمومی را در راستای اقتصاد استان بکار بگیریم. متاسفانه از زیرساخت های حمل و نقل ریلی خیلی بهره برداری انجام نمی گیرد.یکی از مطالبات جدی ما که با حمایت نمایندگان در حال انجام است و با عنایتی که رئیس جمهور محترم در سفر به استان خواهند داشت، در بازه زمانی مشخص هم در بحث ریلی تکمیل زیرساخت ها را داشته باشیم و هم انبارها، باراندازها و لجستیک مورد نیاز برای فعالسازی راه آهن را ایجاد کنیم.

 

 

 

استاندار آذربایجان غربی با بیان اینکه از نظر ریلی به بندر امام خمینی(ره) ، بندر عباس و سرخس و کشورهای آسیای میانه دسترسی داریم افزود: به دلیل عدم ایجاد زیرساخت های لازم در حوزه اقتصادی نتوانسته ایم از این امکان بسیار خوب استفاده کنیم. یکی از دلایلی که امروز تورم بالا را در استان داریم بخاطر دوری استان از بنادر و مرکز کشور است. امیدواریم با انجام این کار اساسی و زیرساختی شاهد کاهش تورم و کاهش هزینه های تمام شده کالای وارد شده به استان باشیم.

 

 

 

معتمدیان در ادامه به ظرفیت های کشاورزی استان اشاره کرد و گفت: در بسیاری از محصولات دارای برند و رتبه هستیم. تولید سالانه ۲۲ تن عسل و بیش از ۳۳ درصد از سیب کشور بخشی از توانمندیهای استان بشمار می رود.

 

 

 

وی افزود: متاسفانه هر ساله مشکلاتی در بحث فروش محصول باغداران داریم. محدودیت هایی که برای صادرات به کشورهای همجوار از جمله عراق داریم ناچار هستیم بخش قابل توجهی از محصولات را به کشورهایی مثل هندوستان و پاکستان صادر کنیم و همین امر باعث شده هزینه حمل و نقل افزایش پیدا کند و از نظر زمانی نیز باغداران مجبور هستند که محصولات خودشان را در سردخانه ها نگهداری کنند و این امر باعث تحمیل هزینه می گردد.

 

 

 

استاندار آذربایجان غربی با بیان اینکه بیش از ۴۰ هزار خانوار از طریق باغداری در استان ارتزاق می کنند تصریح کرد: خوشبختانه سال گذشته با تدابیری که صورت گرفت و سازمان تعاون روستایی ورود کرد به میزان ۷۰ میلیارد تومان از محصولات زیر درختی دپو شده به موقع خریداری شد و علاوه بر آن همه مطالبات نیز پرداخت شد.

 

 

 

معتمدیان گفت: سال گذشته با پیگیری های انجام گرفته ۲۵۰۰ هکتار کشت نهال گردو و پسته توسط بخش خصوصی در مناطق شمالی استان آغاز شده و امیدواریم امسال شاهد حضور سرمایه گذاران در بخش کشاورزی بویژه نهضت گلخانه ای باشیم. کشت گلخانه ای در مدیریت منابع آبی اشتغال و ارز آوری بسیار موثر است. عمده محصولات گلخانه‌ای صادراتی است و بازارهای خوبی در روسیه دارد. استان به دلیل ظرفیت های خوبی که دارد می تواند به عنوان یک هاب منطقه ای در کشور و شمال غرب نقش آفرینی داشته باشد.

 

 

 

سند دار کردن اراضی کشاورزی از دیگر موضوعاتی بود که معتمدیان در این گفتگو به آن اشاره کرد و گفت این موضوع جزو اولویت های اساسی دولت بشمار می رود.

 

 

 

وی رفع تعلیق کارت های بازرگانی ۱۳۵ نفر از تجار استان که به موقع نسبت به انجام تعهد ارزی اقدام نکرده بودند و بهره گیری از ظرفیت حمل و نقل هوایی را در افزایش سرعت صادرات سیب بسیار موثر دانست.

 

 

 

استاندار آذربایجان غربی با اشاره به ظرفیت های گردشگری استان اعم از ابنیه تاریخی و جاذبه های طبیعی، این استان را بستری ایده آل برای سرمایه گذاری در بخهش گردشگری دانست و گفت:استان ظریت های خوبی در بخش جذب گردشگر دارد بویژه در بحث توریسم درمانی با توجه به هزینه های گران درمانی در کشورهای همسایه، این استان می تواند به جهت امکانات خوب درمانی در بحث سلامت بیش از اینها فعال باشد. گردشگری از قابلیت ایجاد اشتغال، افزایش درآمد سرانه و ارز آوری برخوردار است و با تهیه سند جامع گردشگری گام اول را برای بهره گیری از این قابلیت برداشته ایم.

 

 

 

معتمدیان افزود: بیش از ۱۰ فرودگاه در مجاورت استان در کشورهای منطقه ای از جمله در عراق، ترکیه، گرجستان، ارمنستان و آذربایجان وجود دارد که می تواند در جذب توریست و نیز صادرات محصولات بسیار موثر واقع شود.

 

 

 

وی روانسازی مبادلات مرزی را از دیگر برنامه های دولت در استان برشمرد و گفت: این امر مورد تاکید ریاست محترم جمهوری است. اختیاراتی را به استانداران داده اند که با کشورهای همسایه تعاملاتی داشته باشیم و موانع و مشکلات صادراتی که وجود دارد مرتفع کنیم و از این ظرفیت در جهت شکوفایی اقتصاد استان و کشور بهره ببریم.

 

 

 

استاندار آذربایجان غربی ادامه داد: از سال گذشته برنامه هایی را در این راستا آغاز کرده ایم. هم با اقلیم کردستان عراق ، ترکیه و جمهوری آذربایجان مراوداتی را آغاز کرده ایم. تفاهمنامه هایی امضا شد که روانسازی های خوبی از جمله در مرز تمرچین انجام گرفت.

 

 

 

معتمدیان گفت: تقویت دیپلماسی منطقه ای را با حمایت های وزارت کشور و امور خارجه با کشورهای ترکیه و آذربایجان در دستور کار داریم. ۲۴ ساعته کردن واقعی مرز و رفع موانع در دستور کار قرار دارد و دستوراتی که رئیس جمهور محترم برای سرعت بخشی به مراودات گمرکی صادر کرده اند را نیز به طورد پیگیر هستیم و اقدامات بسیار خوبی را آغاز کرده ایم.

 

 

 

وی کار جهادی را رویکرد جدی دولت دانست و تصریح کرد: با کار شبانه روزی وهم افزایی بین بخش های مدیریتی اعم از نماینده ولی فقیه، ائمه جمعه، نمایندگان مجلس، نیروهای مسلح و بخش خصوصی همه باهم با جهت گیری و ریل گذاری های صورت گرفته بر اساس مزیت ها، تحول اقتصادی را در استان پیگیر هستیم.

 

 

ثبت دیدگاه

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.