دوشنبه, ۲۰ آذر , ۱۴۰۲ Monday, 11 December , 2023 ساعت ×
اختصاصی سیلوانانیوز برای شب یلدا
29 آذر 1399 - 18:23
شناسه : 10601
11

به نام خداوند بخشنده مهربان ، یلدا یکی از بهترین شب های آیینی، سنتی، ایرانی است و ما به این طولانیترین شب سال با کنار هم بودن پیش بزرگ خاندان با تمام خوشی ها و تنقلات آن افتخار میکنیم . با تمام قومیت ها ، رنگ ها ، زبان ها ، مذهب ها و .. […]

ارسال توسط : نویسنده : سهیلا صلاحی

به نام خداوند بخشنده مهربان ، یلدا یکی از بهترین شب های آیینی، سنتی، ایرانی است و ما به این طولانیترین شب سال با کنار هم بودن پیش بزرگ خاندان با تمام خوشی ها و تنقلات آن افتخار میکنیم .

با تمام قومیت ها ، رنگ ها ، زبان ها ، مذهب ها و .. همه با هم، با تمام وجود، برای این شب ارزش خاصی قائل هستیم ، فرقی نمی کند ; فارس باشی، ترک باشی، کرد باشی, لر باشی, گیلکی باشی, عرب باشی و …

مهم ، ایرانی بودن هست و به ایرانی بودن خود افتخار می کنیم.

 

یلدا آیین مهر ورزی تمام ایرانیان عزیز در سطح جهان است. ایرانیانی که یکی از کهن ترین مردمان این دیار خاکی با تمام هستی هستند. ما به آن افتخار میکنیم. آری ما ایرانی هستیم، نژاد آریایی و مسلمان هستیم و آیین هایی داریم که نشان از احترام به خانواده ، کانون اصلی مهر ورزی انسان هاست، کمتر قوم و قبیله ای در جهان این چنین متمدن است.

 

رسوم اقوام مختلف ایرانی در طولانیترین شب سال متفاوت است ، هر کس برای خود رسم خاصی دارد.

 

در سیاه ترین و طولانی ترین شب سال ، همه ی اعضای خانواده به امید داشتن روزهای روشن ، دوره بزرگ خاندان خود جمع می شوند و تا صبح روشن با هم به گفتگو و سرگرمی های مختلف می پردازند.

 

واقعاً باید افتخار کرد به همچین سرزمینی ، همچنین آیین ، همچنین مردمی!!!

 

همه ما ایرانی هستیم و دنیا نظاره گر تمدن بزرگ ایرانی اسلامی است.

 

شب یلدا یکی از آیین های سنتی ایرانیان و یکی از کهن ترین جشن های ایرانی است.

 

در اولین شب زمستان و طولانی ترین شب سال تمام اقوام ، دوستان و آشنایان دور هم به گرمی جمع می شوند و آداب و رسوم خاص خود را که مظهر مهر ورزی است به نمایش میگذارند.

 

اما متأسفانه این روزها به دلیل ویروس منحوس کرونا یکی از آیین های سنتی جمع شدن در کنار هم دیگر ، نزد بزرگ فامیل و صرف شام ، مصرف تنقلات ، بازی های قدیمی ، قصه گویی ، حرف های شنیدنی، بزرگ و کوچک خانواده و … را شاید نتوانیم حس کنیم.

 

ولی حتما با استفاده از ظرفیت های فضای مجازی این روز سنتی , آیینی را زنده نگه داریم.

 

ایرانیان دلیر مردان روزگار و تمدن بشریت میباشند.

 

هندوانه را در اولین شب فصل زمستان کنار هم با گرمی و رنگ قرمز و گرم آن میل می نمایند تا نشان دهند هیچ سردی نمیتواند کانون گرم و عشق محبت خانواده را به سردی بگرداند.

 

انار هزار دانه ای قرمز رنگ با دانه های هزار نشسته در کنار هم ، میوه خواص این شب عزیز میباشد تا همه ی ما کنار همدیگر با عشق و محبت و صفای خاص باشیم.

 

متحد ، عاشق ، هم یاور ، پشت به پشت هم ، نگذاریم : هیچکس کسی و هیچ نامحرمی ، چشم طمع به اتحاد ، هم دلی و محبت ما داشته باشد .

 

یادمان باشد ، این امنیت عزیز و پایدار مردمی در سایه سار حضور سربازان وطن در سردترین و دورافتاده ترین نقاط صفر مرزی است ، ایران عزیز اسلامی ، امروز چشم طمع بیگانگان و مستکبرین تمام عرصه ای گیتی است و بیگانگان با اسلامی بودن ایرانیان مشکل دارند ، اما همه می دانیم گرمی حضور در خانواده هایمان را مدیون خون شهدای عزیز وطن و همین دلاور مردان نیروهای نظامی ، انتظامی و امنیتی هستیم .

انتهای پیام/

سهیلا صلاحی

ثبت دیدگاه

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.