چهارشنبه, ۹ اسفند , ۱۴۰۲ Wednesday, 28 February , 2024 ساعت ×
ارومیه مستعدترین شهر برای راه اندازی بازارچه مرزی مشترک با عراق و ترکیه است
23 اسفند 1397 - 9:35
شناسه : 6873
9

شهر ارومیه به عنوان تنها شهری که با دو کشور عراق و ترکیه مرز مشترک داشته و دسترسی نزدیکی به ده‌ها میلیون جمعیت شمال عراق و شرق ترکیه دارد به عنوان مستعدترین شهر برای راه‌اندازی بازارچه مرزی مشترک سه کشور شناخته می‌شود. شاید این شهر تنها شهر ایران باشد که با دو کشور بزرگ و […]

ارسال توسط :

شهر ارومیه به عنوان تنها شهری که با دو کشور عراق و ترکیه مرز مشترک داشته و دسترسی نزدیکی به ده‌ها میلیون جمعیت شمال عراق و شرق ترکیه دارد به عنوان مستعدترین شهر برای راه‌اندازی بازارچه مرزی مشترک سه کشور شناخته می‌شود.

شاید این شهر تنها شهر ایران باشد که با دو کشور بزرگ و اثرگذار منطقه خاورمیانه همسایه بوده و مرز مشترک دارد.

ارومیه هم با ترکیه و هم با عراق مرز مشترک دارد اما تا کنون هیچ امکانی برای استفاده از این ظرفیت مرزی مشترک ایجاد نشده تا به واسطه مبادلات تجاری با این دو کشور مهم منطقه رونقی در کسب وکارهای مرتبط به امورات مرزی ایجاد شود.

تنها پایانه مرزی مشترکی که در چند دهه در بین ایران و ترکیه وجود داشته پایانه مرزی سرو در ۵۵ کیلومتری ارومیه است که فعالیت‌های کوتاه مدت و هر از گاهی در آن وجود دارد و جریان پیوسته و مستمری که حکایت از وجود تبادلات مثمر ثمر مرزی در آن باشد قابل مشاهده نیست.

این در حالی است که علی القاعده بعد از مرز بازرگان در شمال آذربایجان غربی به عنوان بزرگ‌ترین پایانه مبادلات مرزی زمینی ایران می‌بایست مرز سرو دومین جایگاه را می‌داشت چون نزدیک‌ترین مرز رسمی به یک مرکز استان است.

رونق اندک مرز سرو در دهه ۶۰

در دهه ۶۰ و ۷۰ اندک رونقی در مرز سرو و به واسطه آن در شهر ارومیه به چشم می‌خورد که ناشی از مدیریت ثمر بخش دولت در مدیریت مبادلات کوچک مرزنشینان و در نتیجه آن راه‌اندازی بازارچه‌های مرزی که عمدتاً مایحتاج مصرفی دو سوی مرزنشینان در آنها عرضه می‌شد.

اختلاف قیمت کالاهای اساسی موجود در ایران و پوشاک، لوازم بهداشتی و آرایشی موجود در بازار ترکیه فرصت تهاتر زیادی برای تجار و بازرگانان دو سوی مرز ایجاد کرده بود تا در نتیجه آن هزاران نفر به کسب‌وکارهای مرزی روی آورند و به همین سبب حجم مبادلات خرد مرزنشینان دو سوی مرز نیز پیوسته افزایش یابد که البته به واسطه همین مناسبات مردمی مناسبات دیپلماتیک دو کشور در ابعاد ملی و محلی نیز افزایش چشم‌گیری یافته بود.

سهم و نقش ارومیه در رساندن مبادلات تجاری ایران و ترکیه به ۳۰ میلیارد دلار

اما اکنون که هدف‌گذاری دو کشور برای رساندن سطح مبادلات اقتصادی به ۳۰ میلیارد دلار در سال از سوی روسای جمهور دو کشور ترکیه و ایران بارها اعلام شده است معلوم نیست نقش و سهم شهر ارومیه به عنوان تنها مرکز استان هم مرز با ترکیه چیست و چقدر است.

بنا بر اعلام جعفرصادق اسکندری، رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت آذربایجان غربی صادرات در ۱۰ ماهه سال ۹۶ طبق آمار گمرکات به ۴۲۰ میلیون دلار رسیده بود که این صادرات به کشورهایی همچون ترکیه، عراق، افغانستان، پاکستان و کشورهای اروپایی از جمله بلغارستان، روسیه و سایر مناطق دنیا صورت گرفته بود.

اما به تازگی رضا حسینی، معاون هماهنگی امور اقتصادی استاندار آذربایجان غربی از افزایش ۱۵۷ درصدی صادرات از مرزهای این استان در ۱۰ ماه امسال نسبت به سال گذشته خبر داده است در حالی که میانگین صادرات در استان‌های دیگر ۱۳ درصد بوده است.

رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت آذربایجان غربی ۲۴ بهمن ماه امسال گفته است: میزان ارزش ارزی کالاهای صادراتی آذربایجان غربی که در ده ماهه سال ۹۷ به ۵۰ کشور دنیا صادر شده از رقم یک میلیارد دلار گذشت که این رقم در نوع خود حائز اهمیت است.

ارومیه همه زیرساخت‌های لازم برای سرمایه‌گذاری بین‌المللی را دارد

برشمردن این آمار و ارقام مقایسه‌ای اگرچه امیدبخش و خشنود کننده است اما در عین حال خبر از بی توجهی به ظرفیت‌های نهفته‌ای می‌دهد که زیر غبار عملکردهای روزمره ادارات دولتی فراموش شده است.

در بین همه این آمار و ارقام سهم و نقش خود شهر ارومیه به عنوان بزرگ‌ترین دارنده ظرفیت‌های تولید و صادرات در استان آذربایجان غربی به دلیل وجود کارخانجات متعدد و متنوع صنایع تبدیلی و شهرک‌های صنعتی و فناوری چندگانه مغفول مانده است در حالی که خود همین مراکز تولیدی فقط چند ده کیلومتر با مرز فاصله دارند و اتفاقاً مسیر صادرات کالاهای تولید شده آنها برای صادرات به کشورهای همسایه بسیار فراهم‌تر از آن است که کالاهایشان را به مرکز و جنوب یا شرق کشور با هزاران کیلومتر فاصله ارسال کنند.

شهر ارومیه تقریباً همه زیرساخت‌های لازم برای انواع سرمایه‌گذاری‌ها در حوزه‌های گوناگون صنعتی، معدنی، خدماتی، بازرگانی و بین‌المللی و حتی لجستیک هوایی را دارد و چندی پیش با رسیدن قطار به این شهر بعد از ۱۸ سال بالاخره از آخرین عنصر زیرساختی برای توسعه نیز برخوردار شد.

معاون هماهنگی امور اقتصادی استاندار آذربایجان غربی استفاده از ظرفیت‌های مرز را یکی از مهم‌ترین برنامه‌ها و ظرفیت‌های استان اعلام کرده و می‌گوید: برنامه‌های خوبی در حوزه تجارت مرزی، فضای کسب‌وکار، حوزه جهاد کشاورزی، صنعت و معدن و نوسازی و احیا مجدد واحدهای تولیدی شروع شده و همه این‌ها نشان از این دارد که استان با برنامه پیش می‌رود.

به گفته حسینی در حوزه اقتصاد و امور زیربنایی حرکت‌هایی شروع شده و اقداماتی صورت گرفته که اگر این اقدامات در سال‌های گذشته انجام می‌شد امروز آذربایجان غربی و شهر ارومیه یکی از استان‌ها و شهرهای بسیار موفق در حوزه کسب‌وکار بود.

 

انتهای پیام/

ثبت دیدگاه

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.