جمعه, ۲۹ تیر , ۱۴۰۳ Friday, 19 July , 2024 ساعت ×
اصلاح طلبان زرنگ و اصولگرایان ساده دل دولت رئیسی را ساقط می کنند!
22 دی 1400 - 9:59
شناسه : 15648
10

اصلاح طلبان زرنگ و اصولگرایان ساده دل دولت رئیسی را وارد دالان ناکارآمدی و سقوط می کنند. جدی شدن حذف دلار ۴۲۰۰ تومانی در لایحه بودجه ۱۴۰۱ و حتی گمانه حذف زودهنگام آن باعث شد تا جریان اصلاح طلب – کارگزاران به سرعت وارد میدان شده و با استفاده از چهره هایی مانند فرشاد مومنی، عبدالناصر همتی […]

ارسال توسط :

اصلاح طلبان زرنگ و اصولگرایان ساده دل دولت رئیسی را وارد دالان ناکارآمدی و سقوط می کنند.

جدی شدن حذف دلار ۴۲۰۰ تومانی در لایحه بودجه ۱۴۰۱ و حتی گمانه حذف زودهنگام آن باعث شد تا جریان اصلاح طلب – کارگزاران به سرعت وارد میدان شده و با استفاده از چهره هایی مانند فرشاد مومنی، عبدالناصر همتی و حسین مرعشی میدان داری کند که نتیجه نهایی آن این بود که بتواند از جریان اصولگرایی اقدام به یارکشی نماید.

پیاده نظام گیری شده کار را از کارگزاران و حلقه های دانشگاهی آنها تحویل گرفت و باعث شد تا نمایندگان و اصولگرایانی مانند روح الله ایزدخواه، امیرآبادی فراهانی، احمد نادری، احسان ارکانی، احمد توکلی و … وارد گود شده و به مدافعان سرسخت دلار ۴۲۰۰ تومانی تبدیل شوند درحالیکه عمدتا از نمایندگان عمیق مجلس و فعال در پیگیری مطالبات مردمی بوده اند.

جوسازی فرشاد مومنی و عبدالناصر همتی رئیس اسبق بانک مرکزی که ۳ سال دوران ریاست وی را می توان بدترین دوران بانک مرکزی دانست با مشاهده جدیت دولت برای حذف ارز ترجیحی وارد میدان شد و هشدار داد. فرشاد مومنی نیز پس از ۸ سال غیبت از انظار عمومی نگران تورم شد! و با حضور در حوزه علمیه و رسانه ها به مدافع سینه چاک دلار ۴۲۰۰ تومانی تبدیل شد که از طرف برخی رسانه های دولتی و اصولگرا نیز موردتوجه قرار گرفت.

اینکه چرا نمایندگان مجلس بدیهیاتی مانند مکانیسم دلار ۴۲۰۰ تومانی را درک نمی کنند باعث شگفتی است و ظاهرا تیم اقتصادی دولت به فرماندهی محمد مخبر درک کارشناسی جدی اقتصادی ندارد و نمی تواند سازوکار اقتصاد کلان را فهم کند. به همین دلیل دولت ۶ ماه طلایی نخست را با تعلل و سردرگمی از دست داده و نتوانسته است قدم موثر بردارد.

در این باره تکرار چند نکته ضروری است؛

  1. دلیل تورم بالا در ۴ سال اخیر وجود دلار ۴۲۰۰ تومانی است زیرا دولت با چاپ پول پرقدرت از بازار نیما دلار خریداری کرده و با تخفیف ۹۰ درصدی با نرخ ۴۲۰۰ تومان به ذی نفعان رانتی پرداخت می کند. به همین دلیل رکوردهای تورم از سال ۱۳۹۷ تاکنون در ۷۰ سال گذشته شکسته شده است و همچنان ادامه دارد.
  2. کالاهای مختلف نزدیک به ۳۵۰ قلم کالا در محسابه تورم ملاک عمل است که به دلیل تورم ناشی از وجود دلار ۴۲۰۰ تومانی افزایش قیمت سرسام آوری دارند و تلاش برای کنترل ۵ قلم کالا با عنوان فریبنده کالای اساسی حتی اگر ۱۰۰ درصد به هدف اصابت کند؛ که محال است؛ اثری در حفظ قدرت خرید مردم ندارد.
  3. نظام چندنرخی به طور ذاتی نظارت پذیر نیست و اینگونه نیست که با به خط کردن تمام نهادهای نظارتی بتوان قیمت مرغ را کنترل کرد! این عده از خود نمی پرسند که چرا تا پیش از بازی دولت حسن روحانی با تعریف دلار ۴۲۰۰ تومانی، ساختار عرضه مرغ از تولید تا مصرف کار می کرد و این همه بحران وجود نداشت.
  4. در شرایطی که بانک ها خلق پول دیوانه وار انجام می دهند تورم بالا اتفاق می افتاد و در نتیجه قدرت خرید مردم نابود می شود. راهکار؛ تلاش محکوم به شکست برای تثبیت قیمت چند قلم کالا از میان ۳۵۰ قلم کالا نیست، بلکه باید به سرعت دستگاه چاپ پول بانک های خصوصی را خاموش کرد و سپس قدرت خرید مردم را با روش های پرداخت مستقیم بالا برد. چه افزایش حقوق باشد و چه به صورت افزایش یارانه نقدی.
  5. در تجربه سال ۹۰ که شدت تحریم ها بیشتر بود و تجربه آن هم وجود نداشت، حذف ارز ترجیحی با دلار ۱۲۲۶ تومان باعث تمام شدن بحران ارز و مرغ(پیش از امضای برجام) که تجربه آن باید فورا استفاده شود و با حذف دلار ۴۲۰۰ تومانی اوضاع بهتر می شود و بحرانی در کار نخواهد بود.

این ۵ محور که به اختصار ذکر شد نشان می دهد، خروجی پرداخت دلار ۴۲۰۰ تومانی برخلاف اهداف اعلامی، نابود کردن سفره مردم و توزیع ۷۰۰ هزار میلیارد تومان رانت بوده است، اما فهم سیاسی اندک جریان اصولگرا باعث شده است تا نیروهای فعال آن به هوادار سینه چاک سیاست طراحی شده به وسیله حزب کارگزاران تبدیل شده و به سادگی بازی بخورند.

همچنانکه در ۴ سال اخیر پرداخت ارز ترجیحی باعث ایجاد رالی تورم و افزایش فقر عمومی شده است، ادامه آن در آینده نیز نتیجه ای متفاوت از گذشته نخواهد داشت و به همین دلیل است که جناح سیاسی مقابل رئیسی برای زمین زدن دولت سیزدهم به ابزار حفظ دلار ۴۲۰۰ تومانی به هر قیمت ممکن متوسل شده است.

ثبت دیدگاه

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.