جمعه, ۱۲ خرداد , ۱۴۰۲ 14 ذو القعدة 1444 Friday, 2 June , 2023 ساعت ×
افزایش تعرفه های گمرکی نان مردم نوارمرزی را آجر می کند
18 آوریل 2018 - 8:56
شناسه : 4229
15

افزایش پله کانی و غیر اصولی تعرفه های گمرکی چند روزیست اجرایی شده و بیش از مسافران و تاجران ، مردم منطقه مرزی صومای برادوست ارومیه را زمین گیر کرده است زیرا با این افزایش دیگر تنها روزنه ی درآمد ناچیز مردم نیز در آستانه تعطیلی می باشد. افزایش تعرفه های گمرکی که در اصل […]

ارسال توسط :

افزایش پله کانی و غیر اصولی تعرفه های گمرکی چند روزیست اجرایی شده و بیش از مسافران و تاجران ، مردم منطقه مرزی صومای برادوست ارومیه را زمین گیر کرده است زیرا با این افزایش دیگر تنها روزنه ی درآمد ناچیز مردم نیز در آستانه تعطیلی می باشد.

افزایش تعرفه های گمرکی که در اصل برای کاهش خروج مسافر در نظر گرفته شده است متاسفانه بازهم همچون سایر قوانین اقتصاد منطقه را فلج کرده است و همین امر باعث بیکاری جوانان بومی منطقه شده است جوانانی که تنها امیدشان در نبود کارخانجات و شرکت های صنعتی و کشاورزی فقط به همین درآمد ناچیز تجارت چمدانی بوده است که آنهم در سایه افزایش بیش از حد هزینه های گمرکی آن هم به صورت پلکانی به حال تعطیل درآمده است.

تجارت چمدانی شاید تنها نقطه مثبت گمرک مرزی سرو برای مردم مرز نشین منطقه صومای برادوست به شمار می آید که خانواده های زیادی از این راه زندگی خود را سپری می‌کند که حالا بعد از اعمال قانون جدید تنها قشری که این قانون را با پوست و و استخوان حس خواهند کرد همین قشر آسیب پذیر و زحمت کش منطقه خواهد بود.

صحنه های که این روزها در مقابل پایانه مرزی سرو می توان مشاهده کرد ازدهام خودروهای مسافر کشی و فروشندگان پول ملی ترکیه است که به سادگی می توان یاس و نا امیدی را در چشمانشان خواند زیرا نه مسافری هست و نه تجارت به اصطلاح چمدانی مطمئنا با ادامه این روند بایستی نام پایانه مرزی سرو را به گمرک اختصاصی ترکیه تغییرداد .

منطقه ای با موقعیت جعرافیایی خارقلعاده همچون شهر مرزی سرو با تمام آواره خود تنها محلی برای درآمد زایی همسایگان ترکیه ای شده است زیرا چندین سال است که ترازوی مبادلات تجاری و روند خروج مسافر به نفع ترکیه سنگینی می کند و در این بین سهم مردم منطقه از مزایای مرز نشینی فقط تماشای آنها می باشد.

حالا دیگر نه گمرکی در کار است و نه واحدهای تولیدی و کارخانجات؛ و نه میلی برای ماندن در منطقه این همه مشکلات و بی کاری در منطقه که بی شک تاثیر بسیار منفی در پی خواهد داشت در نتیجه قوانین ناقصی می باشد که بدون مطالعه و در نظر گرفتن قشر محروم و زحمت کش مردم مرز نشین منطقه در حال اجرا می باشد .

سالیان سال است که بحث تبدیل سرو به منطقه ویژه اقتصادی به گوش می رسد و مردم منطقه هر شب را به امید خبرهای خوب سر به بالین خود می گزارن تا شاید خبر خوشی از تبدیل شهر مرزی سرو به منطقه ویژه اقتصادی برسد اما دریغ از یک خبر خوش و امیدوار کننده .

استفاده از مزایای مرز نشینی از جمله گمرک و بازارچه های مرزی آن باید به طور قطع محقق یابد تا بدین ترتیب نه تنها مانع بیکاری هزاران جوانان منطقه شد بلکه اشتغال زایی را در کنار پیشرفت و آبادانی در منطقه را به ارمغان آورد .

امید است مسولین محترم از جمله استانداری آذربایجان غربی که از روزهای اولیه فعالیتش با شعار محرومیت زدایی سکان استانداری آذربایجان غربی را بر عهده گرفت با توجه ویژه به این منطقه مرزی فراموش شده زمینه آبادانی و پیشرفت را مهیا کند تا انشالله با اصلاح قانون فوق قدمی استوار برای جلوگیری از بی کاری چندین هزار نفر مردم و به خصوص جوانان منطقه برداشته شود.

سرو

سرو

انتهای پیام/

ثبت دیدگاه

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.