شنبه, ۱۶ مهر , ۱۴۰۱ 13 ربيع أول 1444 Saturday, 8 October , 2022 ساعت ×
اقامتگاه بوم گردی اقتصاد سیلوانا و صومای برادوست را نجات خواهد داد
18 ژوئن 2019 - 9:05
شناسه : 7588
7

احداث واحد های بوم گردی استاندارد با تو جه به شرایط و مقررات سازمان جهانگردی می تواند در سیلوانا و صومای برادوست اقتصاد را رونق و زندگی مردم را متحول نماید . استفاده از طبیعت بکر و حفظ آیین ها ، آداب و رسوم فرهنگی ، ملی و مذهبی با احداث واحدهای بوم گردی رونق […]

ارسال توسط :

احداث واحد های بوم گردی استاندارد با تو جه به شرایط و مقررات سازمان جهانگردی می تواند در سیلوانا و صومای برادوست اقتصاد را رونق و زندگی مردم را متحول نماید .

استفاده از طبیعت بکر و حفظ آیین ها ، آداب و رسوم فرهنگی ، ملی و مذهبی با احداث واحدهای بوم گردی رونق اقتصادی با صنعت توریسم و گردشگری را در پی خواهد داشت.

مدیران  دولتی بخش های سیلوانا و صومای برادوست با حمایت و سازمان دهی واحدهای بوم گردی و آگاه سازی مردم منطقه می توانند اقتصاد محلی منطقه را شکوفا نمایند .

واحدهای بوم گردی به زبان ساده یعنی پذیرایی از توریسم به شکل کاملا سنتی و محلی با امکانات مناسب که می تواند اقتصاد خانواده ها در نقاط مرزی را در سایه امنیت پایدار به دور از تمامی حاشیه ها متحول سازد .

ضوابط ساخت و بهره برداری اقامتگاه های بوم گردی ایران

اقامتگاه بوم گردی چیست ؟

اقامتگاه بوم گردی در ایران آن دسته از اقامتگاه هایی هستند که در محیط بومی و طبیعی و با رعایت ضوابط زیست محیطی به نحوی که با بافت تاریخی، و معماری بومی و منظر طبیعی منطقه تاسیس شوند و تعامل زیادی با اجتماع محلی دارند. در این نوع اقامتگاه ها باید به نوع اقلیم منطقه توجه ویژه ای نمود. همچنین شرایط حضور گردشگران با کیفیت مطلوب در آن محیا است.

درجه بندی اقامتگاه های بوم گردی برای گردشگران و سرمایه گذاران

اقامتگاه های بوم گردی به سه درجه، درجه یک، درجه دو، درجه سه دسته بندی می‌شوند. مبنای درجه بندی آنها، بر اساس امتیاز های کسب شده در ارزیابی توسط کارشناسان می باشد. فرآیند امتیاز دهی به این صورت است که ، ۳۰ درصد از کل امتیازات مربوط به ساختمان، تجهیزات و خدمات ، ۳۰ درصد مربوط به نیروی انسانی و ایمنی و بهداشت و ۴۰ در صد از کل امتیازات مربوط به پایداری و رعایت اصول زیست محیطی و ابعاد فرهنگی می‌باشد.

سیستم امتیاز دهی برای تمام آیتم ها از صفر تا ده است. اقامتگاه های درجه سه باید از تمام آیتم ها حداقل امتیاز ۱ و از میانگین تمام آیتم ها امتیاز ۲ را کسب نماید. اقامتگاه های درجه دو باید از تمام آیتم ها حداقل امتیاز ۴ و در میانگین کل امتیازات حداقل امتیاز ۵ را کسب نماید و در نهایت اقامتگاه های درجه یک باید از تمام آیتم ها حداقل امتیاز ۷ و در میانگین کل امتیازات باید حداقل ۸ امتیاز باشد.

مدارک و مراحل اخذ موافقت اصولی برای اقامتگاه بوم گردی

درخواست کتبی متقاضی، ارائه اسناد مالکیت زمین، گزارش کمیته برنامه ریزی گردشگری استان، تایید موقعیت زمین و صدور موافقت اصولی توسط معاونت برنامه ریزی و سرمایه گذاری

 

مراحل اخذ پروانه بهره برداری برای اقامتگاه بوم گردی گردشگری

پس از تمام شدن ساخت اقامتگاه، بر اساس درجه مورد درخواست، پروانه بهره برداری موقت ۶ ماهه صادر خواهد شد. بعد از آن، واحد اقامتی باید فرآیند استاندارد سازی و تشکیل کمیسیون درجه بندی را طی نماید.

 

حداقل تعداد واحد اقامتی اقامتگاه بوم گردی برای گردشگران و سرمایه گذاران

حداقل واحد اقامتی برای اقامتگاه بوم گردی درجه سه، ۴ واحد، حداقل واحد اقامتی برای اقامتگاه بوم گردی درجه دو، ۶ واحد، حداقل واحد اقامتی برای اقامتگاه بوم گردی درجه یک، ۸ واحد می‌باشد.

توسعه پایدار

کلیه اقامتگاه های بوم گردی باید پسماندهای خود را مدیریت و بازیافت نمایند. همچنین پساب های خود را نیز به صورت مطلوبی مدیریت و بازیافت نمایند. اقامتگاه بوم گردی نباید به هیچ عنوان محیط اطراف خود را آلوده نماید. همچنین اقامتگاه بوم گردی باید در مصرف انرژی و منابع آب، منابع روشنایی به صورت بهینه عمل نماید. همچنین برای سیستم های سرمایش و گرمایش، نباید تاثیر منفی بر منطقه بگذارد.

سرویس های بهداشتی و حمام

اقامتگاه بوم گردی درجه سه به ازای هر واحد، حداقل سه چشمه سرویس بهداشتی و حمام وجود داشته باشد. اقامتگاه درجه دو باید علاوه بر وجود دست کم سه مجموعه سرویس بهداشتی و حمام باید حداقل یک سوم واحدهای اقامتی دارای سرویس بهداشتی و حمام مستقل از سایر واحدها باشند. همچنین اقامتگاه درجه یک باید تمام واحدهای اقامتی دارای سرویس بهداشتی و حمام مستقل باشند.

پوشاک کارکنان اقامتگاه بوم گردی

پیشنهاد میشود پوشاک کارکنان مجموعه بوم گردی، لباس محلی ، به منظور جذابیت بیشتر برای گردشگران، باشد.

 

غذای اقامتگاه

پیشنهاد میگردد، غذای سروش ده در اقامتگاه ، غذای محلی و بومی منطقه باشد.

گشت های طبیعت گردی

پیشنهاد می‌گردد برای گردشگران، گشت های طبیعت گردی برای شناخت منطقه و با حضور راهنمایاین محلی مورد تایید سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری، برگزار گردد.

ثبت دیدگاه

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.