دوشنبه, ۲۰ آذر , ۱۴۰۲ Monday, 11 December , 2023 ساعت ×
انتخابات در آذربایجان‌غربی؛ تنوری که هر روز داغ‌تر می‌شود
04 اردیبهشت 1400 - 11:44
شناسه : 12505
12

۱۴ هزار داوطلب انتخاباتی شوراهای شهرها و روستاها در آذربایجان غربی، پیشاپیش نویدبخش حضور پرشور و مشارکت بالای مردم این استان در انتخابات ۱۴۰۰ هستند؛ حضوری که هرقدر به روز انتخابات نزدیک‌تر می شویم، پررنگی آن بیشتر احساس می شود. به گزارش ایرنا، هرچند طبق اطلاعیه وزارت کشور هنوز چند روز دیگر به اعلام احراز […]

ارسال توسط :

۱۴ هزار داوطلب انتخاباتی شوراهای شهرها و روستاها در آذربایجان غربی، پیشاپیش نویدبخش حضور پرشور و مشارکت بالای مردم این استان در انتخابات ۱۴۰۰ هستند؛ حضوری که هرقدر به روز انتخابات نزدیک‌تر می شویم، پررنگی آن بیشتر احساس می شود.

به گزارش ایرنا، هرچند طبق اطلاعیه وزارت کشور هنوز چند روز دیگر به اعلام احراز صلاحیت‌های انتخابات شوراهای شهر و روستا زمان باقی است، اما رصد فضای مجازی نشان می‌دهد که شور و شوق انتخاباتی در آذربایجان‌غربی به اندازه‌ای رسیده که نه تنها تلاش دشمنان نظام اسلامی برای مایوس کردن ملت ایران از حضور در پای صندوق‌های رای به جایی نمی‌رسد بلکه ویروس منحوس کرونا نیز حریف غیرت مردم آذربایجان‌غربی در مشارکت حداکثری در انتخابات نخواهد شد.

در ماه‌های منتهی به انتخابات، شیوع ویروس کرونا و ضرورت رعایت پروتکل‌های بهداشتی نگرانی‌ها از کم رونقی شور و شوق انتخاباتی را بالا برد ولی فضای مجازی این تاثیر گذاری منفی را جبران و بر شور و شوق انتخاباتی افزود.

با وجود اینکه داوطلبان ششمین دوره انتخابات شوراها به دلیل طی مراحل احراز صلاحیت عصا به دست هستند و فعالیت کمی در فضای مجازی دارند، اما محتوای تولیدی برای انتخابات در فضای مجازی نشان می‌دهد که پس از احراز صلاحیت‌ها، رونق انتخاباتی در آذربایجان‌غربی چندین برابر خواهد شد.

نخستین عامل اثرگذار در موفقیت تیم های انتخاب شده توسط مردم، وجود مشارکت بسیار خوب و انتخاب افراد برگزیده با رای بالاست که می تواند پشتیبانی مردمی از رای و نظر آنان را به ویژه در راستای عمران و آبادانی شهرهای بزرگ افزایش دهد.

در کنار آن، همواره ارتقای مشارکت و شور جمعی در انتخابات های مختلف در نظام مقدس جمهوری اسلامی، نخستین و مهمترین اصل بوده و همواره تاکید زیادی از سوی رهبر معظم انقلاب، مسوولان عالیرتبه کشوری، مسوولان برگزاری انتخابات بر آن شده است.

مشارکت بالا در انتخابات، یک وظیفه ملی است

“شارلی انویه تکیه” نماینده مسیحیان آشوری و کلدانی ایران در مجلس شورای اسلامی معتقد است که مشارکت بالا در انتخابات، یک وظیفه ملی است؛ او با اشاره به فضا سازی استکبارجهانی در ارائه یک چهره جعلی از نظام جمهوری اسلامی، گفت: جمهوری اسلامی توانسته یک الگویی جدید و موفق از نظام مردم سالار دینی در جهان ارائه کند.

وی با تاکید بر اینکه مشارکت و انتخاب هوشمندانه حداکثری مردم ضامن تداوم، بقا و مقبولیت بیشتر نظام است، افزود: مشارکت سیاسی، سبب تقویت انگیزه افراد نسبت به مسوول بودن آنها در مقابل جامعه و تعیین سرنوشت، ثبات سیاسی، قانونمندی و مشارکت نخبگان می‌شود.

وی با تاکید بر ضرورت توجه به رهنمودهای مقام معظم رهبری در تحقق مردم سالاری دینی، اظهار داشت: مشارکت سیاسی مفهومی جدید و نتیجه مدرنیته است؛ جمهوری اسلامی ایران نیز که نوع جدیدی از نظریه حکومت یعنی مردم سالاری دینی با محوریت ولایت فقیه به شمار می رود، بر حضور هر چه بیشتر مردم در فرایند تعیین خط مشی های سیاسی نظام و انتخابات هوشمندانه تاکید می کند.

دلیل اصلی مصونیت نظام اسلامی از گزند دشمنان، مردمی بودن آن است

نماینده مسیحیان آشوری و کلدانی ایران در مجلس شورای اسلامی در پاسخ به این سوال که مشارکت پرشور مردم در انتخابات چه پیامی برای دشمنان داخلی و خارجی خواهد داشت؟ گفت: کشور ما متکی به آرای مردم است؛ علت اینکه دشمنان ملت ایران و طمع ورزان به این آب و خاک مقدس در طول چندین سال گذشته نتوانسته اند به این کشور و آرمان های انقلاب و امام ‌راحل گزندی وارد کنند، حضور و اراده و مشارکت مردم در صحنه های مختلف انقلاب بوده است.

وی ادامه داد: مشارکت مردم در انتخابات علاوه بر اینکه در سرنوشت اداره کشور و تعیین مدیریت کشور نقش بسزایی دارد، از همه مهمتر سیلی محکمی بر صورت شیطان صفت کشورهای استعمارگر از جمله رژیم‌ غاصب صهیونیستی و ابر شیطان بزرگ دولت تروریستی آمریکا بوده و ملت شریف ایران در خنثی کردن دشمنی و نقشه شوم دشمنان بر علیه نظام مقدس جمهوری اسلامی ایران را هم با ایستادگی و مقاومت در برابر ظلم دشمنان انقلاب، بزرگترین نقش را ایفا کرده و در آینده نیز خواهند کرد.

قهر با صندوق‌ها بی تفاوتی به آینده کشور است

“انویه تکیه” در پاسخ‌ به ‌اینکه قهر با صندوق های رای به نفع چه‌کسانی خواهد بود و آیا این رفتار دیکته شده از سوی دشمنان‌ گرهی از مشکلات کشور باز خواهد کرد؟ گفت: قهر با صندوق‌های بی تفاوتی به آینده کشور است؛ نظام جمهوری اسلامی، نظام های انتصابی قدرت ها را نسخ و انتخاب مردم در مدیریت کشور را نهادینه کرد.

خواهان مشارکت پایین مردم در انتخابات، همان‌هایی هستند که با تحریم به ملت فشار می‌آروند

وی اظهار داشت: قهر با صندوق رای نظیر عدم ‌تعهد به انقلاب و آرمانهای امام ‌راحل و نیز بی خیال  بودن به آینده زندگی خود و ‌فرزندان و نیز انجام‌ تکالیف دیکته شده از جانب دشمنان به شمار می رود که همواره با رفتارهای یکجانبه خود از جمله تحریم‌های ظالمانه خواسته اند زندگی عادی وروز مره ملت شریف ایران را مختل کرده که با این کار به اهداف شوم خود دست یابند.

وی همچنین در پاسخ به اینکه‌ وجود نامزدهای انتخاباتی از گروه ها و جناح های مختلف آیا به نفع کشور است ؟ اظهار داشت: امروزه بسیاری از متفکران لازمه تبدیل مشارکت توده ای به مشارکت فعال و سازمان یافته را در تاسیس احزاب به معنای واقعی کلمه می دانند و آن را مرحله تکمیلی از مراحل انقلاب اسلامی به شمار می آورند که چنین امری در جهت تضمین تدوام‌ ‌و تعادل نظام ضروری است..

“انویه‌تکیه” در پاسخ ‌به این سوال که پرهیز از مسایل حاشیه‌ایی چقدر  ‌به برگزاری انتخابات سالم کمک می کند؟ گفت: مشارکت هدفمند و شرکت گسترده مردم در انتخابات به دور از مسایل حاشیه ای زمانی باعث تقویت اساس نظام شده و توسعه پایدار را رقم خواهد زد که‌ این مشارکت آگاهانه بوده و فرد با در نظر گرفتن میزان تناسب ویژگی های یک نامزد با اصول اساسی نظام جمهوری اسلامی با دور زدن مسایل حاشیه ای مطرح شده در جهت خدشه دار کردن ماهیت انتخابات، دست به انتخاب اصلح بزند.

مشارکت حداکثری جامعه شریف مسیحیان آشوری کلدانی درانتخابات

وی اظهارداشت: جامعه مسیحیان آشوری و کلدانی ایران نظیر شهروند درجه یک ایرانی و سرباز نظام مقدس جمهوری اسلامی ایران همواره بدون هیچ‌ محدودیتی در تمام عرصه های انقلاب حضور فعال داشته و با مشارکت حداکثری خود ‌در انتخابات پیش رو در تعیین سرنوشت ایران پاسخ محکمی به ادعای کذب دشمنان انقلاب خواهد داد.

مشارکت حداکثری سبب حذف سیاه‌بازان عرصه سیاست از کشور می‌شود

“غلامعلی عرب خدایی” عضو شورای مرکزی حزب جمعیت دفاع از نظم و قانون گفت: مشارکت حداکثری باعث پیروزی قدرت تشخیص مردم بر اراده کم خرد سودجویان است که در این غلبه، سیاه بازان عرصه سیاست حذف می‌شوند.

وی با بیان اینکه مردم طی ۴۲ سال از عمر با برکت انقلاب اسلامی نشان داده اند که در تمامی صحنه‌های حساس حامی نظام اسلامی و پشتیبان رهبری هستند، افزود: مسوولان و مدیران با عمل به رهنمودهای مقام معظم رهبری در بحث مشارکت حداکثری، زمینه حضور تمامی اقشار جامعه پای صندوق‌های رای را فراهم کنند.

وی با تاکید بر ضرورت ایجاد توسعه اقتصادی و رفاه اجتماعی در کشور، اظهار داشت: تحقق این امر نقش بسزایی در حضور تمامی اقشار جامعه در پای صندوق‌های رای خواهد داشت؛ البته باید اذعان کنم که همین مشاهده اینکه مسوولان تمامی تلاش خود را برای بهتر شدن زندگی مردم به کار گرفته‌اند، مشارکت حداکثری را رقم می‌زند.

عضو شورای مرکزی حزب جمعیت دفاع از نظم و قانون با بیان اینکه مردم معنای حقیقی مقاومت را درک می‌کنند، افزود: همین که قلدران و ابرقدرت‌های جهانی چاره‌ای جز تهدید پوشالی ایران ندارند، به معنی قدرت نظام جمهوری اسلامی در منطقه است که خوشبختانه مردم نشان دادند تعریفی دقیق از این مقاومت دارند.

فضای مجازی تنور انتخابات را داغ می‌کند

“علی عالیقدر” دبیر حزب اراده ملت در شهرستان ارومیه معتقد است که فضای مجازی نقش بسزایی در داغ کردن تنور انتخابات دارد؛ وی با بیان اینکه رسانه‌ها با انتشار اخبار انتخاباتی، فضا را برای برگزاری یک انتخابات پر شور هموار می‌کنند، افزود: نامزدهای انتخاباتی از یک فضای رقابتی و پرشور حمایت خواهند کرد.

وی با اشاره به شیوع ویروس کرونا و محدودیت‌های به وجود آمده در همین راستا، گفت: فضای مجازی می‌تواند نقش بسزایی در افزایش شور و شوق انتخاباتی داشته باشد.

وی با بیان اینکه تجربه نشان داده که نبود نامزدهای متنوع از تفکرات سیاسی مختلف سبب کاهش مشارکت در انتخابات می‌شود، اظهار داشت: نباید مشارکت پایین رخ داده در انتخابات گذشته مجلس دوباره تکرار شود.

عده‌ای به بهانه اختلاف سلیقه با دولت، در زمین دشمنان بازی می‌کنند

عالیقدر با تاکید بر ضرورت امید آفرینی در جامعه برای حضور حداکثری مردم در پای صندوق‌های رای، بیان کرد: متاسفانه عده‌ای به خاطر کشمکش‌های سیاسی اقدامات دولت در راستای توسعه اقتصادی و عمرانی را زیر سوال می‌برند در زمین دشمنان نظام اسلامی بازی می‌کنند.

دبیر حزب اراده ملت در شهرستان ارومیه با اشاره به شرایط متفاوت انتخابات در سال ۱۴۰۰، گفت: متاسفانه شرایط اقتصادی ناشی از تحریم‌های ناجوانمردانه علیه کشور از یک طرف و شیوع ویروس کرونا از طرف دیگر نگرانی مضاعفی برای برگزاری یک انتخابات کم تحرک ایجاد کرده است ولی مردم باید توجه کنند که مشارکت حداکثری مانعی برای حضور تفکر اقلیت‌های جامعه سیاسی در عرصه مدیریتی است.

وی با بیان اینکه مردم نشان دادند که در تمامی برهه‌های حساس پشتیبان نظام و رهبری هستند، افزود: جریانات سیاسی برای اهداف شخصی و جناحی خود نباید اینگونه القا کنند که مردم نقشی در تصمیمات کلان کشور ندارند؛ اتفاقا احزاب باید با بیان واقعیت‌ها نشان دهند که ایران یکی از دموکراتیک‌ترین کشورهای جهان است.

عالیقدر افزود: مبنای انقلاب اسلامی بر پایه مشارکت و تصمیم سازی مردم و نقش آنان بر سرنوشت خودشان استوار است.

بیش از ۱۴ هزار نفر در آذربایجان‌غربی داوطلب انتخاباتی شدند

“علی مصطفوی” رییس ستاد انتخابات آذربایجان‌غربی  با بیان اینکه حدود ۱۴ هزار در این استان داوطلب انتخابات شوراهای شهرها و روستاها شدند، افزود: ۱۲هزار و ۷۷ نفر در انتخابات شورای روستاها و یک هزار و ۹۴۱ نفر در انتخابات شورای شهرها داوطلب انتخاباتی شدند.

وی با اشاره به اینکه در دوره پیشین، ۱۱ هزار و ۹۶۳ نفر در آذربایجان غربی برای انتخابات شوراهای روستاهای استان ثبت نام کرده بودند که امسال یک درصد افزایش یافته است، اضافه کرد: در این دوره، انتخابات شوراهای اسلامی روستایی در ۲ هزار و ۱۳۵ روستای آذربایجان غربی معادل ۹۷ درصد روستاها برگزار می شود.

معاون سیاسی امنیتی و اجتماعی استاندار آذربایجان غربی ادامه داد: میزان رقابت برای هر کرسی شورای اسلامی روستاها در استان، ۱.۸۲ نفر برآورد می شود.

مصطفوی اظهار کرد: از کل داوطلبان، ۹۸ درصد معادل ۱۱ هزار و ۸۶۶ نفر را آقایان و ۲ درصد معادل ۲۱۵ نفر را بانوان تشکیل می دهند.

وی بیان کرد: ۶۲ درصد ثبت نام کنندگان دارای مدرک ابتدایی، ۱۱ درصد راهنمایی، ۶ درصد متوسطه، ۱۰ درصد دیپلم، ۲ درصد فوق دیپلم، هفت درصد لیسانس، ۱.۵ درصد فوق لیسانس و کمتر از یک درصد دارای تحصیلات حوزوی و دکترا هستند.

رییس ستاد انتخابات آذربایجان غربی ادامه داد: ۸۴ درصد از ثبت نام کنندگان به صورت حضوری در بخشداری‌ها، ۹ درصد در دفاتر پیشخوان، ۳ درصد از طریق نرم افزار موبایلی و چهار درصد از طریق کامپیوتر اقدام به نام نویسی کردند.

مصطفوی اظهار کرد: ۷۸ درصد داوطلبان برای نخستین بار برای حضور در شوراهای اسلامی روستاهای استان ثبت نام کرده اند.

۹۱ درصد داوطلبان انتخاباتی شورای شهر توسط هیات اجرایی تایید صلاحیت شدند

وی با بیان اینکه ۹۱ درصد داوطلبان عضویت در شوراهای اسلامی ۴۸ شهر استان با بررسی های هیات های اجرایی،تایید صلاحیت شده اند، اظهار داشت: از هزار و ۹۴۱ نفر داوطلبان عضویت در ششمین دوره شوراهای اسلامی شهر و روستا، بیش از هزار و ۷۶۰ نفر تایید صلاحیت شده اند.

وی اضافه کرد: البته از کل داوطلبان ثبت نامی طی اسفند سال گذشته، سه درصد انصراف داده بودند.

رییس ستاد انتخابات آذربایجان غربی ادامه داد: با بررسی هیات های اجرایی، صلاحیت ۶ درصد از ثبت نام کنندگان نیز برای حضور در انتخابات ششمین دوره شوراهای اسلامی شهرهای استان احراز نشد.

وی اعلام کرد که از بین داوطلبین انتخابات شوراهای شهر در آذربایجان‌غربی ۸۹ درصد را مردان و ۱۱ درصد را بانوان تشکیل می دهند .

وی اضافه کرد: از کل داوطلبان ثبت نام کرده، ۶۲ درصد به صورت حضوری در فرمانداری، ۱۷ درصد از طریق پیشخوان دولت، ۱۱ درصد از طریق رایانه و ۱۰ درصد از طریق اپلیکیشن موبایلی اقدام به نام نویسی کرده اند.

رییس ستاد انتخابات آذربایجان غربی اظهار کرد: از مجموع ثبت نام کنندگان سه درصد دارای مدرک دکترا، ۲ درصد حوزوی، ۳۲ درصد فوق لیسانس، ۵۳ درصد لیسانس، پنج درصد فوق دیپلم، سه درصد دیپلم و ۱.۵ درصد نیز زیر دیپلم هستند.

مصطفوی ادامه داد: از مجموع ثبت نام کنندگان ۱۶.۵ درصد سابقه عضویت در شوراهای شهر را دارند.

وی در خصوص آمار تفکیکی داوطلبان در شهرهای مختلف آذربایجان غربی گفت: در این دوره، ۳۰۷ نفر در ارومیه، ۱۶۰ نفر در مهاباد، ۱۵۲ نفر بوکان و ۱۳۸ نفر در خوی ثبت نام کردند.

وی افزود:  ۳۹ درصد داوطلبان شوراهای شهرهای ۴۸ گانه آذربایجان غربی مربوط به چهار شهر پرجمعیت استان است.

رییس ستاد انتخابات آذربایجان غربی اظهار کرد: امسال برای هر کرسی اصلی و علی البدل شوراهای شهر، ۴.۵ نفر در استان رقابت خواهند کرد که این رقم در ارومیه ۱۷ نفر است.

به هر حال با توجه به آمار ارائه شده از ثبت نام های شهری و روستایی، انتظار می رود که به صورت بالقوه شور انتخاباتی خوبی در جامعه طی دوران انتخابات حاکم باشد و اگر شور انتخاباتی سیزدهمین دوره ریاست جمهوری را نیز به آن اضافه کنیم، تصور می شود که مشارکت بسیار بیشتر از پیش بینی های اولیه خواهد بود که نخستین فایده آن، ارتقای شاخص های اقتدار کشور است.

انتخابات ششمین دوره شوراهای اسلامی شهر و روستا همزمان با سیزدهمین دوره ریاست جمهوری، روز ۲۸ خرداد امسال برگزار می شود.

ثبت دیدگاه

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.