پنجشنبه, ۴ مرداد , ۱۴۰۳ Thursday, 25 July , 2024 ساعت ×
ایمن‌سازی کامل محور سلماس به ارومیه منوط به تامین اعتبار
31 تیر 1402 - 11:58
شناسه : 19190
8

باتوجه به فصل تابستان و افزایش میزان تردد در محورهای مواصلاتی آذربایجان‌غربی امروز شاهد افزایش آمار تصادفات هستیم که منجر به فوت تعدادی از هم وطنان شده است بنابراین ایمن سازی محورهای مواصلاتی باید در اولویت امر قرار گرفته و تعللی در این زمینه نباید انجام پذیرد. ، طی روزهای اخیر هر روزه در صفحات […]

ارسال توسط :

باتوجه به فصل تابستان و افزایش میزان تردد در محورهای مواصلاتی آذربایجان‌غربی امروز شاهد افزایش آمار تصادفات هستیم که منجر به فوت تعدادی از هم وطنان شده است بنابراین ایمن سازی محورهای مواصلاتی باید در اولویت امر قرار گرفته و تعللی در این زمینه نباید انجام پذیرد.

، طی روزهای اخیر هر روزه در صفحات مجازی و رسانه جمعی شاهد انتشار تصادفات جاده‌ای بسیاری در محورهای مواصلاتی استان آذربایجان‌غربی هستیم که متاسفانه طی تیر ماه امسال تعداد ۵۴ نفر از هموطنان در محورهای مواصلاتی استان جان خود را از دست دادند و خانواده‌ها زیادی را داغدار کرده است. خستگی رانندگان، سبقت غیرمجاز، بالابودن سرعت، عدم ایمنی محورهای مواصلاتی از جمله علل افزایش تصادفات جاده‌ای است.

 

در این راستا گردنه قوشچی جاده ارومیه به سلماس یکی از محدوده‌های حادثه‌خ

باتوجه به فصل تابستان و افزایش میزان تردد در محورهای مواصلاتی آذربایجان‌غربی امروز شاهد افزایش آمار تصادفات هستیم که منجر به فوت تعدادی از هم وطنان شده است بنابراین ایمن سازی محورهای مواصلاتی باید در اولویت امر قرار گرفته و تعللی در این زمینه نباید انجام پذیرد.

 

ایمن‌سازی کامل محور سلماس به ارومیه منوط به تامین اعتبار

به گزارش خبرگزاری فارس از ارومیه_ رقیه وکیلی، طی روزهای اخیر هر روزه در صفحات مجازی و رسانه جمعی شاهد انتشار تصادفات جاده‌ای بسیاری در محورهای مواصلاتی استان آذربایجان‌غربی هستیم که متاسفانه طی تیر ماه امسال تعداد ۵۴ نفر از هموطنان در محورهای مواصلاتی استان جان خود را از دست دادند و خانواده‌ها زیادی را داغدار کرده است. خستگی رانندگان، سبقت غیرمجاز، بالابودن سرعت، عدم ایمنی محورهای مواصلاتی از جمله علل افزایش تصادفات جاده‌ای است.

 

در این راستا گردنه قوشچی جاده ارومیه به سلماس یکی از محدوده‌های حادثه‌خیز استان آذربایجان‌غربی است که در این محور شاهد تصادفات مرگبار و دلخراشی بودیم و طبق گزارشات واصله در تیر ماه امسال ۱۰ نفر از افراد فوت شده بر اثر تصادفات جاده‌ای مربوط به جاده ارومیه به سلماس و گردنه قوشچی بوده است.

 

بنابراین با توجه به این حوادث دلخراش از طرف دستگاه قضایی به مسئولین متولی ضرب الاجلی در نظر گرفته شده بود که نسبت به رفع مخاطرات اقدام شود. اما طی روزهای اخیر تصادفات جرحی، خسارتی و فوتی متعددی در این محور رخ داد که منجر به داغدار شدن خانواده‌ها شده است.

 

بازدید رئیس کل دادگستری از گرددنه قوشچی

 

با توجه به اتفاقات رخ داده اخیر ناصر عتباتی رییس کل دادگستری استان آذربایجان‌غربی طی بازدید میدانی از محور گردنه قوشچی تاکید اکید بر ایمن سازی مناطق حادثه خیز جاده‌ای داشته به طوری که طبق گفته رییس دادگستری آذربایجان‌غربی قصور،ترک فعل و سهل انگاری در ایمن سازی مناطق حادثه خیز راههای مواصلاتی اصلا پذیرفته نیست و با خاطیان برخورد قاطع به عمل می‌آید.

 

در این میان طبق تاکید مقام قضایی رویکرد اصلی باید پیشگیری و حذف مناطق حادثه خیز باشد تا علاوه بر این مسیر مناطق دیگری هم در سطح استان که شناسایی و اعلام شده است تذکر داده شده است تا به قید فوریت نسبت به برطرف کردن این نقاط حادثه خیز از سوی مراجع ذیربط اقدام شود تا شاهد ایمنی تردد برای شهروندان در راههای مواصلاتی سطح استان باشیم.

 

تخصیص اعتبار ۵۰ میلیارد تومانی برای ایمن سازی محورهای مواصلاتی

 

سید محسن حمزه‌لو مدیر کل راه و شهرسازی آذربایجان‌غربی در خصوص ایمن سازی گردنه قوشچی به خبرنگار فارس گفت: با توجه به اینکه گردنه قوشچی از محدوده‌های پر حادثه خیز است نصب نیوجرسی در این محدوده انجام و فرآیند آن نیز در حال حاضر ادامه دارد.

 

وی با اشاره به دستور استاندار آذربایجان‌غربی برای تامین اعتبار ایمن سازی محورهای مواصلاتی عنوان کرد:با مشارکت سازمان راهداری کشوری مبلغ ۵۰ میلیارد تومان اعتبار جهت تامین نیوجرسی و افزایش امنیت راه‌های مواصلاتی تخصیص یافته است که توسط نیروهای راهداری انجام خواهد گرفت.

 

 

 

افزایش ۹۳ درصدی تصادفات در محورهای مواصلاتی طی امسال

 

فرمانده پلیس‌راه آذربایجان غربی سرهنگ رضا پناهی مقدم در خصوص افزایش تصادفات طی یک ماه گذشته در استان آذربایجان غربی به خبرنگار فارس در خصوص افزایش تصادفات طی یک ماه گذشته در استان آذربایجان غربی اظهارداشت: در تیرماه امسال تاکنون تعداد ۵۴ نفر از هم‌وطنان در محورهای مواصلاتی آذربایجان غربی جان را بر اثر تصادفات جاده‌ای ازدست‌داده‌اند.

 

وی با اشاره به افزایش ۹۳ درصدی تصادفات در محورهای مواصلاتی عنوان کرد: تعداد ۱۰ نفر از افراد فوت شده در جاده سلماس به ارومیه و گردنه قوشچی بوده است.

 

پناهی مقدم در خصوص علل تصادفات عنوان کرد: عمده علل تصادفات رخ‌داده در گردنه قوشچی تجاوز به سمت چپ رانندگان است که در این راستا مکاتباتی با راهداری انجام و مصوباتی در شورای راهبری تصویب رسید .

 

وی ادامه داد: دستگاه قضایی با حضور رئیس دادگستری آذربایجان غربی و دادستان انقلاب اسلامی در محل حوادث ترافیکی و کارگروهی کشور برای بررسی علل تصادفات در این محور حضور یافتند .

 

پناهی مقدم اضافه کرد: طی بررسی‌های انجام شده تصمیم بر این موضوع گرفته شد علاوه بر تعریض گردنه قوشچی نسبت به جداسازی با نیوجرسی و نصب دوربین کنترل سرعت ثابت جهت مدیریت و کنترل و اعمال قانون مدیریتی سرعتی انجام پذیرد.

 

فرمانده پلیس‌راه آذربایجان غربی عنوان کرد: با توجه فصل تابستان و افزایش میزان تردد در راه‌های مواصلاتی تصادفات نیز افزایش‌یافته و در این میان توصیه می‌شود رانندگان احتیاط کافی و وافی را داشته چرا که خستگی و خواب‌آلودگی رانندگان باعث افزایش تصادفات است.

 

وی گفت: سبقت‌های غیرمجاز و سرعت غیرمجاز یکی عمده علل شدت تصادفات است و باتوجه‌به اینکه در استان آذربایجان غربی میزان جداسازی در جاده‌ها کم است باید رانندگان به این موضوع توجه جدی داشته باشند.

 

 

 

پیمان آرامون مدیر کل راهداری و حمل و نقل جاده‌ای آذربایجان‌غربی در خصوص وضعیت جاده سلماس و گردنه قوشچی به خبرنگار فارس گفت: محور گردنه قوشچی به سمت سلماس در حدود ۲۷ کیلومتر است و پیرو دستور رئیس کل دادگستری آذربایجان‌غربی تعهدی انجام گرفته شد که طی یک تا ۲ ماه آینده اقدامات لازم نسبت به ایمن سازی محور انجام پذیرد.

 

وی با اشاره به اینکه عمده تصادفات به علت خواب آلودگی رانندگان و خستگی رخ می‌دهد گفت: شیار لرزاننده و گل میخ و نصب تابلوها در این محور در دستور کار قرار گرفته و در حال حاضر پیمانکار جهت تامین روشنایی محور سلماس به ارومیه و گردنه قوشچی اقدامات لازم را انجام می‌دهد.

 

آرامون ادامه داد: بحث اصلی مورد در این محور افزایش لاین رفت و برگشت در این محور است که طبق امضای دادستان انقلاب اسلامی در صورت تامین اعتبار و اقدامات لازم در خصوص ایمن سازی و تامین نیوجرسی انجام خواهد پذیرفت.

 

وی با اشاره به اینکه نصب نیوجرسی در یک کیلومتر از این محور طبق دستور رئیس دادگستری آذربایجان غربی انجام شده است گفت: طی یک ماه آینده نیز نصب نیوجرسی در یک ونیم کیلومتر دیگر این محور انجام می‌شود و مابقی آن منوط به تامین و تخصیص اعتبار است .

 

مدیرکل راهداری و حمل و نقل جاده‌ای آذربایجان‌غربی خاطرنشان کرد: پیگیری‌ها و رایزنی‌های لازم جهت تامین اعتبار انجام پذیرفته و تمهیداتی کوتاه مدتی برای کاهش سرعت در این محور اندیشه شده است که در کاهش تصادفات تاثیر خواهد داشت.

 

آرامون با اشاره به افزایش تردد و مسافرت به استان عنوان کرد: طی چهار ماهه اخیر ۶۵ هزار سفر در استان رخ داده است که نسبت به سال گذشته ۲۸ درصد افزایش یافته است.

 

۱۰ نقطه پرحادثه درمحورهای ارتباطی آذربایجان غربی حذف می شود

 

مدیر کل راهداری و حمل و نقل جاده ای آذربایجان غربی از در دست اقدام بودن حذف ۱۰نقطه پرحادثه درمحورهای ارتباطی طی سال جاری خبر داد و گفت: نقاط حادثه‌خیز کشور از دو طریق بازرسی‌های سالانه همکاران راهداری از جاده‌های کشور و بر اساس دستورالعمل‌های ایمنی راه‌ها احصاء و برای ایمن‌سازی آنها پروژه تعریف می‌شود.

 

وی ادامه داد: در همین راستا ۲۴ نقطه در استان آذربایجان‌غربی شناسائی و به راهداری و حمل و نقل جاده‌ای استان ابلاغ شده است که ۱۳ نقطه در سطح استان به صورت کامل رفع شده و پروژه ایمن سازی اتمام یافته است.

 

آرامون خاطرنشان کرد: با توجه به اینکه پروژه‌های ایمن‌سازی نقاط حادثه‌ خیز تنوع زیادی دارد و از اجرای حفاظ بتنی گرفته تا اصلاح شیب شیروانی را در برمی‌گیرد، و با توجه به شناسائی نقاط جدید حادثه خیز در سطح استان و همچنین پروژه های ابلاغ شده به راهداری ۱۰ پروژه دیگر نیز در دست اقدام است که در مراحل اولیه آشکار سازی کامل شده و سپس در مرحله حذف می باشد.

 

مدیر کل راهداری و حمل و نقل جاده‌ای آذربایجان غربی خاطرنشان کرد: شانه های پیچ ماللر واقع در محور میاندوآب- بوکان ، پل مهلذان واقع در محور خوی – ماکو با پیشرفت ۹۵ % و پروژه شیخ لر واقع در محور بوکان – مهاباد با پیشرفت فیزیکی ۹۰% در مراحل انتهائی پروزه هستند و مابقی پروژه ها از پیشرفت فیزیکی بالای ۳۰ درصد برخوردار هستند.

 

خاطرنشان می‌شودباتوجه به فصل تابستان و افزایش میزان تردد در محورهای مواصلاتی امروز شاهد افزایش آمار تصادفات در آذربایجان‌غربی هستیم که منجر به فوت تعدادی از هم وطنان شده است بنابراین ایمن سازی محورهای مواصلاتی باید در اولویت امر قرار گرفته و تعللی در این زمینه نباید انجام پذیرد.چرا که روزانه در محورهای مواصلاتی شاهد تصادفات وحشتناک و داغدار شدن خانواده‌های هستیم که کوتاهی و تعلل در این زمینه جبران ناپذیر است ایمن نبودن محور گردنه قوشچی و جاده سلماس به ارومیه طی سنوات گذشته بارها از طریق رسانه‌ها مورد مطالبه قرار گرفته است چرا که به دلیل ایمن نبودن و عدم روشنایی کافی قربانیان بسیاری جان خود را از دست داده‌اند.لذا انتظار می رود برای جلوگیری از اتفاقات ناخوشایند دیگر مسوولان مربوطه اهتمام ویژه‌ای در خصوص ایمن سازی این محور داشته باشند.

 

پایان پیام/

 

ثبت دیدگاه

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.