چهارشنبه, ۲ خرداد , ۱۴۰۳ Wednesday, 22 May , 2024 ساعت ×
بازار سکه در انتظار محصول بهشتی آذربایجان غربی؛ حواس دولت به مافیای سیب باشد
27 شهریور 1397 - 10:08
شناسه : 5614
12

امسال کاهش چشم‌گیری در تولید سیب آذربایجان غربی اتفاق افتاده که حتی می‌تواند بازار شب عید را تحت تأثیر قرار دهد و اصولاً باید بازار سکه‌ای در انتظار سیب باشد. سیب به عنوان مهم‌ترین محصول کشاورزی آذربایجان غربی که در بسیاری از مواقع به عنوان یک برند برای شهر ارومیه نیز شناخته می‌شود امسال باید […]

ارسال توسط :

امسال کاهش چشم‌گیری در تولید سیب آذربایجان غربی اتفاق افتاده که حتی می‌تواند بازار شب عید را تحت تأثیر قرار دهد و اصولاً باید بازار سکه‌ای در انتظار سیب باشد.

سیب به عنوان مهم‌ترین محصول کشاورزی آذربایجان غربی که در بسیاری از مواقع به عنوان یک برند برای شهر ارومیه نیز شناخته می‌شود امسال باید بازار سکه‌ای در انتظارش باشد، چرایی این انتظار در کاهش تولید ۴۳۰ هزار تنی آن به نسبت سال گذشته نهفته است.

بر اساس اعلام رئیس جهاد کشاورزی آذربایجان غربی سال قبل تولید این محصول در این استان افزون بر یک میلیون و ۲۰۰ هزار تن بود اما این رقم برای امسال فقط ۷۷۰ هزار تن پیش بینی شده است بنابراین انتظار بازار سکه برای این محصول داشتن علی القاعده باید انتظاری معقول و بر آمده از حساب دو دو تا چهار تا باشد.

اما با بررسی سوابق نحوه سیاست‌گذاری های وزارت جهاد کشاورزی درباره این محصول رعشه بر جان باغداران می افتد چراکه آنها هر سال صدها تن محصول سیب خود را در قالب سیب زیردرختی در اطراف جاده‌ها دپو می‌کنند و به نازلترین قیمت به کارخانجات آبمیوه سازی و دیگر صنایع تبدیلی می‌فروشند که حاصل این تجارت در بسیاری مواقع به تأمین هزینه‌های برداشت و جمع آوری و انتقال این محصول نمی‌انجامد.

انتظارات از استاندار آذربایجان غربی به عنوان مسئول سیاست‌گذاری محصول سیب

وجود مافیای قیمت گذاری برای محصول سیب نکته مغفول مانده‌ای است که نه دولت به آن رسیدگی می‌کند و نه سازمان‌های نظارتی و بازرسی دران ایفای نقش می‌کنند باغداران و تجار سیب در گفتگوهای جداگانه با تسنیم از خسارت‌های چند صد میلیونی خود در نرخ‌گذاری مافیایی محصول سیب ارومیه در سال‌های اخیر پرده برداشته‌اند اما در عین حال از فقدان سازوکاری برای اصلاح این پروسه و جبران خسارتشان به شدت گلایه دارند.

در این میان بر اساس مصوبه دولت در سال‌های متمادی، شخص استاندار آذربایجان غربی مسئول سیاست‌گذاری محصول سیب در کل کشور است بنابراین اساساً نباید انتظار داشت که سیاست‌هایی به ضرر کشاورزان و صنایع فراوان تبدیلی منطقه اتخاذ شود اما در سال‌های گذشته تصمیماتی گرفته شده که هم کارخانجات صنایع تبدیلی از ان ناراضی بوده‌اند و هم باغداران سیب مجبور به تحمل خسارت‌های فراوان شده‌اند.

بعضاً تجاری از افغانستان، پاکستان و آسیای میانه مستقیماً به ارومیه آمده و راساً اقدام به خرید این محصول کرده و همراه بار راهی کشورهای خود می‌شوند درستی یا غلط بودن این رویه تجارت در جای دیگری قابل بررسی است اما این اتفاق نشان می‌دهد سیب ارومیه از چه اهمیت بالایی برخوردار است که تجار سایر کشورها را تا درب سردخانه یا باغات ارومیه می‌کشاند تا محصولی ارزان، با کیفیت و پرمشتری را خریداری کنند.

حاشیه سازی‌ها برای محصول راهبُردی سیب تکرار نشود

هنوز از یاد باغداران ارومیه و آذربایجان غربی نرفته که چندی پیش با یک حاشیه سازی مضحک چه خسارت کلانی به صادرات سیب ایران وارد شد، فیلم معروفی که در ان با کندن سفیدی‌های روی یک سیب ادعا می‌شد که این محصول به روش‌های غیر ارگانیگ تولید شده و سالم نیستند در حالیکه صحت چنین چیزی هیچ‌وقت اثبات نشد اما بازنشر هزاران باره همان فیلم در شبکه‌های اجتماعی داخلی و خارجی سبب شد تا بازار سیب ارومیه از کشورهای همجوار از دست برود و سیب‌های ترکیه جایگزین آن شود.

سابق بر این ادعاهای واهی برخی مسئولان نامرتبط به صادرات سیب هم کم حاشیه‌ساز نشده آنجا که شهردار ارومیه در اوج نابسامانی‌های بازار سیب ادعا کرد می‌تواند صدها هزار تن سیب ارومیه را به روسیه صادر کند و حتی برخی اعضای شورای شهر و تیمی از مدیران شهرداری نیز عزم سفر روسیه کردند تا سیب بفروشند و هواپیما بخرند اما باغداران نگون‌بخت نمی‌دانستند که همه اینها نمایشی پوپولیستی بود.

نرخ گذاری غیرواقع بینانه برای محصول سیب ارومیه

مدیرعامل شرکت تعاونی باغداران ارومیه در توصیف وضعیت بازار سیب می‌گوید: سال ۹۶ میانگین تولید سیب در هر هکتار ۲۵ تن بود اما امسال این رقم به ۱۲ تن کاهش یافته است.

امیر مرادی با اظهار اینکه هزینه‌های صرف شده در هر هکتار ثابت است گفت: هزینه‌های داشت و برداشت سیب امسال افزایش زیادی داشته اما میانگین تولید کمتر شده به این معنی که باغدار با افزایش دو برابری قیمت نهاده‌ها از جمله کود و سموم شیمیایی، جعبه‌های بسته‌بندی پلاستیکی و کاغذهای بسته‌بندی به همراه هزینه‌های آبیاری و کارگر روبروست.

به گفته وی امسال به دلیل سرمازدگی محصول کمتری در واحد سطح برداشت می‌شود بنابراین ضرر و زیان در انتظار باغداران است مگر اینکه نرخ‌گذاری و سیاست گذاری اصولی انجام شود.

به گفته مرادی سال گذشته قیمت هر کیلو سیب زیردرختی ۴۰۰ تومان بود که امسال با رشد ۲۰ درصدی به ۶۰۰ تومان رسیده اما قیمت نهاده‌ها و هزینه تولید محصول برای باغدار با توجه به وضعیت ارز ۱۵۰ درصد رشد داشته است.

سرنوشت پیچیده سیب‌های زیردرختی تولیدی در چرخه مصرف

امسال گویا مقرر شده دیگر سیب زیردرختی در کنار جاده‌ها دپو نشود این نکته را اسمعیل کریم زاده رئیس سازمان جهاد کشاورزی آذربایجان غربی گفته و افزوده است: امسال تدابیر زیادی برای جلوگیری از بروز مشکلات از جمله دپوی سیب‌های تولیدی در کنار جاده‌ها، رایزنی با بازارهای جدید از جمله افغانستان و پاکستان، حذف دلالان و واسطه‌ها انجام گرفته شده است.

وی با بیان اینکه هر سال بخشی از سیب‌های زیردرختی تولیدی در کنار جاده‌های استان نگهداری می‌شد افزود: این اقدام ضمن بدنام شدن بازار سیب استان، به لحاظ بهداشتی نیز موجب بروز مشکلاتی می‌شد که امسال مقرر شده است با همکاری انتظامی استان و تشدید نظارت معاونت بهداشت دانشگاه علوم پزشکی از دپوی سیب‌های زیردرختی در کنار جاده‌ها جلوگیری شود.

رئیس سازمان جهاد کشاورزی آذربایجان غربی می‌گوید: سیب‌های زیردرختی که به صورت فله‌ای برای فروش به کارخانجات صنایع تبدیلی استان دپو می‌شدند امسال در کیسه‌های نایلونی نگهداری خواهند شد.

به گفته کریم زاده امسال سیب‌های صنعتی و زیر درختی به قیمت ۶ الی ۷ هزار ریال خریداری می‌شود که با توجه به افزایش قیمت پیش بینی می‌شود مشکلی در بازار سیب زیردرختی مثل سالهای گذشته شاهد نباشیم.

وی گفته است: خط ویژه و سبز در گمرکات استان برای تردد راحت خودروهای حامل محصولات کشاورزی صادراتی از جمله سیب ایجاد می‌شود.

ایده هایی که بستر اجرایی آن آماده نیست

رئیس سازمان جهاد کشاورزی آذربایجان غربی می‌افزاید: به دلیل کمبود کامیون‌های یخچال دار بخشی از محصولات کشاورزی از جمله سیب با ماشین‌های ویژه حمل محصولات صادراتی کشاورزی به خارج صادر می‌شود ولی به دلیل صف خودروها در برخی مواقع در گمرکات رایزنی شده است خط ویژه و سبز برای تردد خودروهای حامل محصولات صادراتی کشاورزی از سیب بدون معطلی در صف توسط گمرکات در استان ایجاد شود.

رئیس سازمان جهاد کشاورزی آذربایجان غربی عراق، افغانستان، پاکستان، روسیه و کشورهای حوزه خلیج فارس را از مهم‌ترین بازارهای صادراتی سیب عنوان کرد و گفت: پیش بینی می‌شود امسال صادرات قابل توجهی از سیب‌های تولیدی به این کشورها داشته باشیم.

با تحلیل سخنان رئیس سازمان جهاد کشاورزی و تطبیقان با واقعیت‌های موجود می‌توان دریافت که اساساً موضوعی بنام ایجاد خط سبز در جاده‌های دوبانده این استان یک ایده غیرقابل اجراست که بستری برای آن وجود ندارد هم چنانکه ادعای تأمین صدها کامیون یخچال دار برای محصولات کشاورزی با فراهم سازی امکان دریافت تسهیلات از طرف بخش خصوصی موضوعی نیست که در ظرف یکی دو هفته یا دو سه ماه و حتی در طول یک سال بتوان آن را پیاده کرد بنابراین خوش‌خیالی است که بر مبنای این ایده‌ها سیاست‌گذاری اصولی بازار سیب را به حال خود رها کرد بلکه باید تصمیمی اثرگذار و عاجل برای سیب آذربایجان غربی گرفت.

گزارش از محمد آقایی‌پر

ثبت دیدگاه

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.