چهارشنبه, ۹ اسفند , ۱۴۰۲ Wednesday, 28 February , 2024 ساعت ×
بی حجابی و بد حجابی چه عواقبی برای دختران دارد؟
01 شهریور 1397 - 9:49
شناسه : 5379
21

منظور از حجاب همان پوشش اسلامی به معنای پوشانیدن تمامی بدن و برجستگی های آن به جز گردن صورت و دست ها از مچ به پایین توام با رفتار و گفتاری است که منجر به خودنمایی و جلب نظر نامحرم نگردد…. حجاب در لغت به معنای حایل شدن،پوساندن و مانع شدم است و منظور از […]

ارسال توسط :

منظور از حجاب همان پوشش اسلامی به معنای پوشانیدن تمامی بدن و برجستگی های آن به جز گردن صورت و دست ها از مچ به پایین توام با رفتار و گفتاری است که منجر به خودنمایی و جلب نظر نامحرم نگردد….

حجاب در لغت به معنای حایل شدن،پوساندن و مانع شدم است و منظور از حجاب همان پوشش اسلامی به معنای پوشانیدن تمامی بدن و برجستگی های آن به جز گردن صورت و دست ها از مچ به پایین توام با رفتار و گفتاری است که منجر به خودنمایی و جلب نظر نامحرم نگردد.

براساس این تعریف از حجاب، مفهوم بدحجابی و مصادیق آن روشن تر می شود. به عبارت دقیق تر استفاده از لباس ها و تن پوش های تنگ و کوتاه با رنگ ها نوشته ها و نقش های محرک و آرای های غلیظ و افراطی که اغلب با گفتار و رفتار تحریک آمیز همراه باشد و نیز بعضا استفاده از چادرهای نازک و بدن نما در برابر نامحرم از مصادیق بد حجابی به شمار می آیند.

عدل بدحجابی و اقسام آن::::::

۱. ناآگاهی : بسیاری از زنان از روی ناآگاهی در کوچه و خیابان با وضع زننده و لباس نامناسب ظاهر می شوند یا در بین اقوام و مهمانی ها رعایت محرم و نامحرمی را نمی کنند که اگر واقعا اطلاع پیدا کنند رعایت می کنند.

۲. تقلید کورکورانه ۳. عقده حقارت: عده ای به خاطر عقده های روانی و کمبودهای روحی خود و موی سر خود را بیرون می ریزند و با اداء و اطوار و آرایش در خیابان و انظار عمومی ظاهر می شوند تا این کمبودهای روانی را جبران کنند.

۴. هیستری: یکی از دلایل بدحجابی بیماری هیستری می باشد در این بیماری فرد علاقه ی زیادی به جلوگیری دارد.

۵. مازوشیسم: علل دیگر گرایش به پوشش نامناسب خود آزاری و مازوشیسم است و فرد به خاطر آزار رساندن به خودش را در معرض حوادث برخاسته از فحشا و فساد می گذارد.

۶. نیاز به ازدواج: جلوه گری برای پیدا کردن زمینه های ازدواج راه نامناسبی است که به بدحجابی کشیده شده و پیامدهای تاسف باری نیز برای طرفین به همراه خواهد داشت. با توجه به اینکه اغلب این ازدواج های خیابانی سرانجام خوبی نخواهد داشت و به طلاق می انجامد.

۷. دوستان ناباب: علل بدحجابی بعضی از اشخاص به خاطر داشتن دوست ناباب می باشد.

۸. تهاجم فرهنگی: تهاجم فرهنگی بیگانه و خودباختگی علت دیگر بدحجابی و بی بند و باری در جامعه است.

۹. مسامحه و بی توجهی: عمل نکردن اکثر مردم به امر به معروف و نهی از منکر یکی دیگر از عوامل شیوع بد حجابی و سایر منکرات در سطح جامعه می باشد.

پیامدهای ناگوار بد حجابی:::::::

۱. طلاق و تهدید خانواده : از پی آمدهای زیانبار رعایت نکردن عفاف و حجاب سستی بنیان خانواده و طلاق و جدابب زن از شوهر و از هم پاشیدن نظام خانواده است.

۲. تضعیف غیرت ناموسی غیرت از فضیلت های الهی و انسانی است که همواره حافظ و نگاهبان ناموس خداوند و آیین او و ناموس انسان و جامعه در برابر ضد ارزش ها و عوامل انحراف زا می باشد که نتیجه آن تامین و استمرار شرف انسانی و امنیت اجتماعی و نسل پاک می باشد.

۳. ایجاد اختلال روانی و عصبی بیماری های روحی و اختلال های روانی و عصبی ناشی از چند عامل است که ریشه ی عمده ی آنها را باید در جامعه هوس آلود و خودنمایی زنان جست و جو کرد.

۴ . انسان ها اعم از مرد و زن در برارر غریزه ی جنسی به سه گروه تقسیم می شوند؛

۱. کنترل و تعدیل در سایه ی تعدیل الهی و از راه ازدواج ۲. افراط و زیاده روی و انحراف ۳. تفریط و بی توجهی به این میل نفسانی

آثار و فواید حجاب اسلامی بر گسترش امنیت اجتماعی::::::

آرامش روانی در جامعه، کاهش چشمگیر مفاسد فردی در جامعه، حفظ نیروی کار ، کاهش تقاضای مدپرستی بانوان، حفظ ارزش های انسانی مانند عفت،حیا و متانت در جامعه، ملارزه با تهاجم فرهنگی غرب

توصیه برای خانواده ها:::::::

به منظور پیشگیری از انحرافات و به دام افتادن فرزندان دلبندتان که به اصالتها و ارزش های اخلاقی توجه بیشتری داشته و همواره پوشش اسلامی را رعایت نمایند.

محسنات و خوبی های حجاب اسلامی و مضرات بی حجابی را برای فرزندان خود بیان نمایید.

بکوشید الگوی مناسبی برای فرزندان خود باشید.

ارتباط خود را با فرزندانتان تقویت کرده و از چگونگی معاشرت و دوست یابی فرزند خود آگاه باشید . همواره در تقویت اعتقادات دیمی و مذهبی فرزندانتان کوشیده و برای درونی کردن ارزش ها و هنجارهای جامعه تلاش نمایید.

نسبت به پوشش نامناسب فرزندانتان بی تفاوت نباشید.

توصیه برای خواهران گرامی:::::

از پوشیدن لباس های تنگ،بدن نما و نیمه عریان در حضور خانواده و اقوام خودداری نمایید.

پیروی از فرهنگ مبتذل غرب، انواع بیماری های روحی و روانی را به دنبال دارد ، زنان و دخترانی که پوشش و ظاهر نامناسبی دارند بیشتر در معرض آسیب می باشند.

با پوشش مناسب که نمایانگر شخصیت شماست در اجتماع ظاهر سوید تا از احترام بیشتری برخوردار شوید، با رعایت حجاب زمینه گناه و مزاحمت را از خود دور کنید و همواره به اصول اخلاقی و هنجارهای اجتماعی پایبند باشید.

همیشه در ارتباطات دوستانه حریم عفاف را رعایت نمایید زیرا صمیمت های نابه جا و حرام پیامدهای ناگوار دارند .

افراد فاسد معمولا زنان و دخترانی را قربانی امیال خود می کنند که فاقد پوشش مناسب بوده و نسبت به مبانی اخلاقی بی توجه و غافل هستند.

سرگرد محمد امین فتحی_کارشناس انتظامی /

انتهای پیام/

ثبت دیدگاه

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.