جمعه, ۲۹ تیر , ۱۴۰۳ Friday, 19 July , 2024 ساعت ×
تجزیه‌طلب‌ها سوختند
01 آذر 1401 - 13:37
شناسه : 18372
11

حملات موشکی و پهپادی سپاه پاسداران انقلاب اسلامی به مقر گروهک‌های تروریستی تجزیه‌طلب بامداد روز گذشته از سر گرفته شد. به گزارش «وطن‌امروز»، قرارگاه حمزه سیدالشهدای نیروی زمینی سپاه، بامداد روز گذشته دوشنبه ۳۰ آبان‌ماه، برخی مناطق اقلیم کردستان عراق را که گروهک‌های تروریستی کومله و حزب دموکرات در آنجا مستقر بودند مورد حمله موشکی […]

ارسال توسط :
حملات موشکی و پهپادی سپاه پاسداران انقلاب اسلامی به مقر گروهک‌های تروریستی تجزیه‌طلب بامداد روز گذشته از سر گرفته شد. به گزارش «وطن‌امروز»، قرارگاه حمزه سیدالشهدای نیروی زمینی سپاه، بامداد روز گذشته دوشنبه ۳۰ آبان‌ماه، برخی مناطق اقلیم کردستان عراق را که گروهک‌های تروریستی کومله و حزب دموکرات در آنجا مستقر بودند مورد حمله موشکی و پهپادی قرار داد. نیروی زمینی سپاه با صدور اطلاعیه‌ای، ضمن تایید این خبر اعلام کرد: «در ادامه انهدام مقرها و مراکز توطئه، استقرار، آموزش و سازماندهی گروهک‌های تروریستی تجزیه‌طلب ضدایرانی در اقلیم شمال عراق، برخی از مقرهای باقی‌مانده مزدوران استکبار جهانی از ساعات اولیه بامداد امروز (دیروز دوشنبه) هدف دور جدید حملات موشکی و پهپادی قرارگاه حمزه سیدالشهدا علیه‌السلام نیروی زمینی سپاه قرار گرفتند. طی این حملات که در مناطقی در عمق اقلیم شمال عراق از جمله جژنیکان، زرگوئیز و کوی‌سنجق انجام شد، ضمن انهدام اهداف مورد نظر، ضربات و خسارت‌های سنگینی به تروریست‌ها وارد آمد». مناطقی که بامداد روز گذشته از سوی سپاه مورد حمله قرار گرفت، پیش از این از سوی فرمانده نیروی زمینی سپاه به آنها اشاره شده بود. هفته گذشته بود که پس از حملات موشکی و پهپادی سپاه به مقر گروهک‌های معاند تجزیه‌طلب در اقلیم کردستان عراق، سردار پاکپور فرمانده نیروی زمینی سپاه در سخنانی  با بیان اینکه ما درباره امنیت خودمان با هیچ کس تعارف نداریم، گفت: «بار دیگر تاکید می‌کنم ما در رابطه با امنیت خودمان با هیچ کس تعارف نداریم و چندین بار هم این نکته را اعلام کرده‌ایم. چندین مکان است که من از آنها اسم می‌برم که بدانند ما نسبت به همه آنها اشراف داریم و قبلا هم به مسؤولان اقلیم شمال عراق و دولت مرکزی عراق اسامی آنها را اعلام کرده‌ایم. منطقه‌ای به نام بکرجو در منطقه سلیمانیه یکی از مناطقی است که پس از اینکه ما مقرهای آنها را منهدم کردیم در این منطقه مستقر شدند. اینجا منطقه‌ای است که جمعیت عادی هم در آن حضور دارد. مردم بکرجو باید این تروریست‌ها را طرد کنند تا امنیت‌شان برقرار شود».
فرمانده نیروی زمینی سپاه با اشاره به سایر مناطقی که تروریست‌ها در آنجا مستقر هستند، اظهار کرده بود: «روستای توپوزآباد دیگر منطقه‌ای است که در کنار این روستا آمده‌اند یک اردوگاه ایجاد کرده‌اند و در آنجا مستقر هستند که حتماً اینها را در عملیات‌های بعدی مورد هدف قرار خواهیم داد. شهر کوی‌ سنجق و روستاهای اطراف آن و قلعه‌ای که تروریست‌ها دارند، همچنین برخی نقاط مانند آزادی و امیریه نقاطی هستند که در آنجا مستقر شده‌اند که مراکز جمعیتی هستند». وی با بیان اینکه هدف از حضور تروریست‌ها در میان جمعیت استفاده از مردم عادی به عنوان سپر دفاعی برای خودشان است، تصریح کرده بود: «ما قطعا ملاحظاتی داریم تا مردم بی‌گناه و خانواده‌ها مورد اصابت قرار نگیرند. هم‌اکنون نیز به همه این عزیزان اعلام می‌کنیم ما نمی‌دانیم مناطقی که این افراد حضور دارند خانواده‌ای مستقر هست یا خیر. ما بالاخره برای امنیت خودمان اینها را هدف قرار می‌دهیم».
سردارپاکپور همچنین هشدار داده بود: «زرگوییز، گرد چال، جژنه‌کال و پاکشهر جزو مناطقی است که هم روستا هستند و هم جزو مناطق شهری و شهرکی. تروریست‌ها در کنار این روستاها و شهرک‌ها مستقر هستند و ما حتما در عملیات‌های بعدی آنها را مورد هدف قرار می‌دهیم». در طول ۲ ماه گذشته گروهک‌های تروریستی و تجزیه‌طلب با سوءاستفاده از شرایط پیش آمده، بارها اقدام به ایجاد اغتشاش و ناامنی در برخی نقاط کشور، بویژه در شهرهای غرب و شمال‌غرب کردند. از همین رو از مهرماه امسال تاکنون قرارگاه حمزه سیدالشهدای نیروی زمینی سپاه در چند نوبت مقر این گروهک‌های تجزیه‌طلب در اقلیم کردستان عراق را مورد حملات موشکی و پهپادی قرار داده است. پیش از حمله بامداد روز گذشته، ۲۳ آبان‌ماه نیز سپاه با حمله موشکی به برخی مناطق اقلیم کردستان، مقر تروریست‌ها را منهدم کرده بود. سپاه و وزارت امور خارجه کشورمان بارها به مقامات عراق و اقلیم کردستان هشدار داده‌اند برای برقراری امنیت و آرامش، اقدام به اخراج تروریست‌ها از اقلیم کردستان کنند. اما با این وجود مقامات عراق و اقلیم هشدارهای ایران را جدی نگرفته و بر خلاف وعده‌های خود، تا به امروز تلاشی برای پاکسازی مرزهای خود با ایران از وجود تروریست‌ها نکرده‌اند. همین موضوع باعث شده تا ایران خود برای تامین امنیت مرزها اقدام کند. بنا بر اعلام چندباره مقامات نظامی و سیاسی کشورمان، در صورت عدم برخورد مسؤولان عراقی با گروهک‌های تروریستی تجزیه‌طلب، حملات موشکی سپاه ادامه خواهد داشت.
اقلیم کردستان نباید محل صدور تجهیزات و تسلیحات به داخل ایران باشد
روز گذشته ناصر کنعانی، سخنگوی دستگاه دیپلماسی در نشست خبری خود در پاسخ به سوالی درباره اقدامات گروهک‌های تروریستی از خاک اقلیم کردستان عراق علیه ایران گفت: اراده‌ای برای مزاحمت‌های گروهک‌های تروریستی در مناطق مرزی ایران در اقلیم کردستان عراق و خود عراق دیده نمی‌شود یا اینکه برای این اتفاق ناتوان هستند، قطعا انتظار جمهوری اسلامی ایران این است که از خاک عراق هیچ‌گونه تهدیدی متوجه امنیت جمهوری اسلامی ایران نشود و خاک عراق به عنوان محل و نقطه تهدید علیه جمهوری اسلامی مورد استفاده قرار نگیرد، ما این انتظار را داریم که دولت عراق و مقامات دولت محلی کردستان عراق هم به مسؤولیت بین‌المللی خود عمل کنند و هم به تعهداتی که در چارچوب مذاکرات دوجانبه با مقامات جمهوری اسلامی داده‌اند عمل کنند. وی افزود: این اتفاق متاسفانه به رغم قول‌های مکرری که ما از مقامات دولت عراق و مقامات اقلیم کردستان عراق دریافت کرده‌ایم رخ نداد و در نتیجه جمهوری اسلامی مبتنی بر حقوق قانونی خود برای حفاظت از امنیت مرزها و سرزمین خود و امنیت شهروندان خود برای تامین امنیت و رفع تهدید اقدام می‌کند. ما در یک ماه گذشته شاهد برگزاری ۲ جلسه در تهران و بغداد میان مسؤولان عالی امنیتی ۲ کشور بوده‌ایم و در این ۲ جلسه مشخصا انتظارات و توقعات جمهوری اسلامی به وضوح بیان و تاکید شد نباید اقلیم کردستان عراق محل و نقطه تسلیحات و تجهیزات برای داخل ایران باشد و این تسلیحات و تجهیزات در اختیار آشوبگران و تروریست‌ها برای سلب امنیت شهروندان ایرانی و ایجاد اخلال در امنیت جمهوری اسلامی قرار بگیرد اما متاسفانه تا الان این انتظاراتی که جمهوری اسلامی داشت برآورده نشده است. ایران حتما معتقد به احترام به حاکمیت و تمامیت ارضی عراق است و این موضوع برای ما بسیار مهم است اما در عین حال گروه‌های تجزیه‌طلب و تروریستی که در داخل خاک عراق و در منطقه اقلیم کردستان عراق هستند قبل از اینکه امنیت ایران و امنیت شهروندان و مرزبانان ما را نقض کنند با این اقدامات مسلحانه تروریستی حاکمیت عراق را نقض کرده‌اند، بنابراین در این ارتباط جمهوری اسلامی ایران از بسط حاکمیت دولت عراق در طول نوار مرزی مشترک میان ایران و عراق بویژه در اقلیم کردستان استقبال و حمایت می‌کند و امیدوار هستیم دولت عراق با این اقدام و بسط حاکمیت و سلطه خود در مناطق مرزی از ادامه اقدامات گروه‌های تجزیه‌طلب مسلح علیه امنیت ملی جمهوری اسلامی پیشگیری کند.
سردار فدوی: حمله به مقر تروریست‌ها را به طرف عراقی اطلاع داده بودیم
سردار علی فدوی، جانشین فرمانده کل سپاه به حمله پهپادی و موشکی سپاه پاسداران انقلاب اسلامی به مقر تروریست‌ها در اقلیم کردستان اشاره کرد و گفت: پیش از حمله به مقر تروریست‌ها در اقلیم کردستان، هم به طرف‌های عراقی و هم به دولت اقلیم کردستان هشدار داده بودیم تا وقتی دشمنان انقلاب اسلامی و کشور در داخل خاک آنها لانه کرده و از منشأ آن لانه‌ها به مردم و کشور ما آسیب برسد به آنها حمله کرده و نابودشان می‌کنیم.
وی افزود: به صورت مسلم هم دولتمردان عراق و هم حاکمان اقلیم کردستان باید این بلیه را از داخل خاک‌شان بیرون کنند، ما برای تمامیت ارضی عراق جان‌ها داده‌ایم و قطعا خدشه‌ای به تمامیت ارضی عراق وارد نمی‌کنیم.
جانشین فرمانده کل سپاه ادامه داد: وقتی در همین تمامیت ارضی خبیثان زیادی لانه کردند و صهیونیست‌ها و آمریکایی‌ها با آنها هستند و علیه ما توطئه می‌کنند حتما از خشم و عمل ما در امان نخواهند ماند. فدوی درباره اینکه آیا اسناد و مستندات کافی برای حمله به مقر تروریست‌ها وجود داشت، توضیح داد: قبل از اقدام و حمله نظامی باید ابتدا اشراف اطلاعاتی داشته باشیم و اگر اشراف اطلاعاتی نداشته باشیم نمی‌توانیم به اقدام نظامی دست بزنیم اما در حمله شب گذشته صددرصد اشراف اطلاعاتی داشتیم. وی تاکید کرد: ما قبل از اینکه اقدام عملیاتی کنیم، اشراف اطلاعاتی لازم از پادگان‌ها و خانه‌های دشمنان داشتیم و حتی در زمان حمله توجه می‌کنیم خانواده‌های آنها در محل اصابت موشک‌ها و عملیات ما حضور نداشته باشند، چون اگر یکی از خانواده‌های این خبیثان مجروح یا کشته می‌شد با رسانه‌های خود دنیا را پر می‌کردند و ما در این رابطه مراقبت کامل داریم و در واقع اشراف اطلاعاتی مقدمات یک عملیات است.
مذاکرات ایران و عراق برای خلع سلاح گروه‌های تجزیه‌طلب
محمدکاظم آل‌صادق، سفیر جمهوری اسلامی ایران در عراق شامگاه یکشنبه از مذاکره با طرف عراقی درباره مسائل مرزی و خلع سلاح گروه‌های تروریستی حاضر در منطقه کردستان خبر داد. شبکه خبری العهد به نقل از آل‌صادق گزارش داد در جریان دیدار با طرف عراقی، «درخواست کردیم کنترل مرزها را دولت مرکزی عراق در اختیار بگیرد». وی با بیان اینکه دولت عراق با این مطالبه موافقت کرده است، خبر داد بغداد درباره خلع سلاح گروه‌های تجزیه‌طلب و اپوزیسیون، زمان درخواست کرده است. سفیر تهران در بغداد تأکید کرد در این گفت‌وگوها از دولت عراق خواسته شده است برای انجام موضوع خلع‌ سلاح تروریست‌ها جدول زمانی تعیین کند. آل‌صادق با تأکید بر اینکه گروه‌های تجزیه‌طلب باید خلع‌ سلاح شده و به اردوگاه‌ها به عنوان آوارگان بازگردانده شوند، خاطرنشان کرد: با طرف عراقی، بر اساس یک یادداشت‌تفاهم بین دستگاه‌های قضایی ایران و عراق بر سر تبادل افراد تحت تعقیب توافق کردیم.

ثبت دیدگاه

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.