چهارشنبه, ۹ اسفند , ۱۴۰۲ Wednesday, 28 February , 2024 ساعت ×
فراموشی و بی مهری واژه ای آشنا بر اماکن تاریخی صومای برادوست
27 تیر 1396 - 11:22
شناسه : 1869
25

به گزارش آژانس خبری تحلیلی فرهنگی سیلوانانیوز : تپه سنجی خرابه ارومیه متعلق به هزاره اول قمری از اماکن تاریخی و باستانی منطقه صومای برادوست ارومیه می باشد که خاطرات و اسرار زیادی را در دل خود گنجانده است. این مکان تاریخی که نماینگر هویت فرهنگی و تاریخی گذشته ی بسیار دور منطقه صومای برادوست می باشد […]

ارسال توسط :

به گزارش آژانس خبری تحلیلی فرهنگی سیلوانانیوز :

تپه سنجی خرابه ارومیه متعلق به هزاره اول قمری از اماکن تاریخی و باستانی منطقه صومای برادوست ارومیه می باشد که خاطرات و اسرار زیادی را در دل خود گنجانده است.

این مکان تاریخی که نماینگر هویت فرهنگی و تاریخی گذشته ی بسیار دور منطقه صومای برادوست می باشد ارتباطی تنگا تنگ  و نزدیکی  با تمدن هزاره اول قمری دارد که همین امر بر ارزش تاریخی صومای برادوست بیش از بیش افزوده است.

سازه هایی که همچون جواهری گرانبها در کنار روستای سنجی خود نمایی می کند نشان از تاریخی کهن منطقه صومای برادوست محسوب می گردد که تا کنون  در میان بی مهری مسئولین به فراموشی مطلق سپرده شده است به طوریکه تا کنون هیچ آثاری از نام و مشخصات این اثر وجود ندارد .

طراحی و ساخت قلعه سنجی خرابه  این اثر با ارزش را متمایز از سایر امکان های تاریخی کرده است و همین معماری منحصر به فرد زیبایی خواصی به این اثر فراموش شده داده است.

قلعه سنجی خرابه که در گذر زمان تخریب و از آن تنها دیواره های خشتی باقی مانده است با وجود قدمتی کهن و طولانی در هیچ یک از تورهای گردشگری ثبت نگردیده است زیرا اداره میراث فرهنگی تاکنون هیچ گونه اطلاع رسانی و معرفی در این خصوص نداشته است.

بی مهری های صورت گرفته بر اماکن تاریخی از سوی میراث فرهنگی این روزها واژه ای آشنا برای مردم منطقه صومای برادوست می باشد زیرا تصویری که مردم منطقه هر روز با آن مواجه هستند تخریب و نابودی مکان های باستانی و تاریخی به جا مانده از تاریخ کهن می باشد.

اماکن تاریخی هر منطقه ای می تواند نقش به سزایی درجذب گردشگر ایفا کند و به همین دلیل مسئولین محترم میراث فرهنگی ارومیه می توانند با مرمت و ثبت این اماکن ها در بین سایر مراکز گردشگری ارومیه کمک شایانی به جذب گردشگر ایفا کند تا بدین ترتیب حداقل مردم منطقه صومای برادوست از یادگاران اجداد خود سودی برده باشند .

پایان گزارش/

ثبت دیدگاه

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.