جمعه, ۱۱ اسفند , ۱۴۰۲ Friday, 1 March , 2024 ساعت ×
تمام داستان تحریم خاصیت خود را از دست خواهد داد
09 مرداد 1400 - 10:56
شناسه : 13837
9

یک مقام آگاه آمریکایی در مصاحبه ای با وب سایت “آکسیوس” گفت که اگر ایران پیشنهاداتی که در وین ارائه شده است را نپذیرد، خبری از امتیاز دادن بیشتر از سوی واشنگتن نخواهد بود. این مقام آمریکایی تاکید کرده است: “ما امیدواریم آنها (ایران) فکر نکنند که چون سرسخت‌تر هستند، امتیازات بیشتری نسبت به دولت […]

ارسال توسط :

یک مقام آگاه آمریکایی در مصاحبه ای با وب سایت “آکسیوس” گفت که اگر ایران پیشنهاداتی که در وین ارائه شده است را نپذیرد، خبری از امتیاز دادن بیشتر از سوی واشنگتن نخواهد بود.

این مقام آمریکایی تاکید کرده است: “ما امیدواریم آنها (ایران) فکر نکنند که چون سرسخت‌تر هستند، امتیازات بیشتری نسبت به دولت قبل دریافت خواهند کرد. چون مساله میزان سرسختی نیست، بلکه اعمال کامل توافق هسته‌ای ۲۰۱۵ (برجام) است. موضع آمریکا تغییر نخواهد کرد و ایرانی‌ها نخواهند توانست مذاکرات هسته‌ای را از نو ابداع کنند، یا به وضعیتی برسند که آنها گام‌های کمتری بردارند و ما گام‌هایی فراتر.”

تا اینجای کار کاخ سفید به نقل از منبع آگاه و ناشناس ایران را تهدید کرده است که بهتر است کوتاه بیاید و الا اوضاع بدتر می شود. اما ظاهرا کاخ سفید از داستان فشار بر چین برای عدم خرید نفت از ایران به دلیل بیش از اندازه مشخص بودن جنبه بلوف بودن موضع چشم پوشی کرده است.

چراغ سبز به رئیسی

با این حال؛ تمام ماجرا این نیست و معاون مطبوعاتی کاخ سفید با نشان دادن چراغ سبز به سید ابراهیم رئیسی گفت: ایالات متحده آماده ادامه گفت‌وگوی غیر مستقیم با ایران در مورد بازگشت متقابل به اجرای توافق هسته‌ای است، اما چنین پیشنهادی برای همیشه دوام نخواهد داشت. زمان دور هفتم مذاکرات هنوز اعلام نشده است و ما در مورد زمان آن حدسی نمی زنیم. هنگامی که انتقال قدرت به رئیس‌جمهوری جدید در ایران به پایان رسید، ما آماده بازگشت به وین برای ادامه مذاکرات هستیم.

این مواضع متناقض که همگی با چاشنی تهدید نسبی و تهدید شدید همراه هستند(مقام های رسمی تهدید نسبی و مقام های موهوم با تهدید شدید) نشان می دهد که آمریکایی ها هنوز نسبت به جدیت ایرانی در عدم تسلیم مطمئن نیستند و نیم نگاهی به جا زدن طرف ایرانی در مذاکرات مانند زمان امضای برجام دارند. در آن مقطع هم علیرغم شروط متعدد طرف ایرانی؛ در نهایت برجام امضا و اجرا شد.

واقعیت میدانی این است که طرف آمریکایی برگی برای اعمال فشار بیشتر بر ایران ندارد و در صورتی که دولت رئیسی بتواند به سیاست خارجی سردرگم و خجالت آور کنونی پایان داده و ارتباط با چین و سایر کشورهای همسو را به درستی تعریف کند؛ تمام داستان تحریم خاصیت خود را از دست خواهد داد و نیازی به از دست دادن توان هسته ای بازدارنده نخواهد بود.

پایان/

ثبت دیدگاه

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.