جمعه, ۱۱ اسفند , ۱۴۰۲ Friday, 1 March , 2024 ساعت ×
تهاجم سه‌گانه نیروهای مسلح برای مهار ویروس کرونا در کشور/ روایتی از تلاش دوباره سرهنگ‌ها برای نجات جان مردم ایران +عکس
09 تیر 1400 - 13:39
شناسه : 13383
7

نیروی های مسلح جمهوری اسلامی ایران به عنوان یکی از اولین نیروهای نظامی جهان، در حوزه ساخت و تولید واکسن مقابله با ویروس کرونا وارد عمل شده و در حال حاضر سه محصول مهم در این زمینه در اختیار دارند. تقریبا از اواخر سال ۱۳۹۸ هجری شمسی تا به امروز زندگی نه فقط مردم ایران […]

ارسال توسط :

نیروی های مسلح جمهوری اسلامی ایران به عنوان یکی از اولین نیروهای نظامی جهان، در حوزه ساخت و تولید واکسن مقابله با ویروس کرونا وارد عمل شده و در حال حاضر سه محصول مهم در این زمینه در اختیار دارند.

تقریبا از اواخر سال ۱۳۹۸ هجری شمسی تا به امروز زندگی نه فقط مردم ایران بلکه کل ساکنان این کره خاکی دستخوش تغییری بزرگ شده و آن هم شیوع ویروس کرونا در جهان است؛ بیماری که شاید برای اولین بار معنی واقعی یک شیوع جهانی را به نوع بشر نشان و تمامی جنبه های زندگی نه فقط انسان ها و بلکه حتی گیاهان و حیوانات را نیز به نوعی تحث تاثیر خود قرار داد. از تقریبا ۳۰ بهمن ماه سال ۱۳۹۸ تا به امروز نه فقط کادر بخش های درمانی بلکه گروه های کاری دیگر از جمله نیروهای مسلح نیز جزو بخش هایی بودند که در خط مقدم این مبارزه قرار گرفتند.

نظامی گری در تقریبا کل جهان جزو مشاغل سخت و ای بسا سخترین شغل در جهان به حساب می آید. نیروهای مسلح جمهوری اسلامی ایران در سال ۱۳۹۸ با ماجراهایی مثل سرنگون کردن هواپیمای بدون سرنشین گلوبال هاوک، ترور ناجوانمردانه سردار سلیمانی و حمله به پایگاه عین الاسد در سطح بالایی سالی شلوغ و پر از فراز و نشیب را تجربه کرده بود که به ناگاه با دشمنی نامرئی به نام کرونا رو به رو شد. در سال ۱۳۹۹ نیز علاوه بر بر بحث مقابله کرونا ماجراجویی ها و تهدیدات ادامه دار تاجر نیویورکی باعث شد تا شاهد افزایش حجم رویارویی ها بین دو طرف، خصوصا در خلیج فارس و همچنین شاهد افزایش حجم مانورهای نظامی کشور در پاسخ به این مسائل باشیم که خصوصا در اواخر سال ۹۹ به نوعی به اوج خود رسید. اقدامی که با توجه به وضعیت کرونا و نیاز به فاصله گذاری های اجتماعی از یک سو و از طرف دیگر نیاز به پاسخ به تهدیدات سطح بالای آمریکا بر علیه کشور بایستی در سطحی قابل توجه انجام می شود و ترکیب این مسائل فشاری بسیار زیاد را بر نیروهای مسلح جمهوری اسلامی ایران وارد کرد که ای بسا از سال ۶۷ به این سو و پس از پایان جنگ تحمیلی به نوعی بی سابقه بوده است.

در سال ۱۳۹۹ عمده تلاش های نیروهای مسلح در خصوص ویروس کرونا به نوعی در حوزه پدافندی و دفاع در برابر این دشمن جدید بود. کمک به تولید و توزیع اقلامی مثل ماسک و مواد ضد عفونی کننده و احداث و توسعه بیمارستان های صحرایی و در اختیار گذاشتن بخشی از توان بهداشت و درمان این نیروها در کنار بحث رزمایش های کمک مومنانه و رساندن بسته های حمایتی به دست هموطنانی که در دوره شیوع این بیماری دچار مشکلات اقتصادی شده بودند بخش زیادی از تلاش آشکار نیروهای مسلح بود. اما در پشت پرده دانشمندان و متخصصان نیروهای مسلح در حال آماده شدن برای ضد حمله متقابل در سال ۱۴۰۰ برای نابودی این ویروس با واکسن های ایرانی بودند.

سال ۱۴۰۰ : زمان آفند نیروی های مسلح به دشمن نامرئی با سه واکسن

از همان ابتدای بحث شیوع بیماری مسئله تولید واکسن برای آن نیز در جهان مطرح شد. تعداد کشورهای محدودی توسعه واکسن را آغاز کرده و در نهایت به نتیجه رسیده اند که یکی از آنها جمهوری اسلامی ایران است. در کشور ما یک نوع سیاست چند منظوره برای مقابله با بیماری و در حوزه واکسن ها دنبال شد که شامل ترکیبی از واردات چند مدل واکسن خارجی مثل سری اسپوتنیک و سینوفارم از یک طرف و تلاش برای توسعه چند مدل داخلی بوده است. در حوزه داخلی چندین نهاد در این زمینه فعال بودند که بخشی از آن مربوط به نیروهای مسلح بود. نمی توان وارد این بحث شد و قبل از هر بحثی اشاره ای به مجاهدت های خاموش شهید محسن فخری زاده نداشت.

یکی از آخرین حوزه های فعالیت زنده یاد شهید فخری زاده مسئله مقابله با ویروس کرونا بود. اولا باید به این مسئله اشاره کرد که کیت های تولید شده توسط مجموعه وزارت دفاع برای تشخیص این ویروس از جمله فعالیت های مجموعه سپند از زیر مجموعه های وزارت دفاع بوده که مدیریت آن با شهید بزرگوار بود.

تهاجم سه‌گانه نیروهای مسلح برای مهار ویروس کرونا در کشور/ روایتی از تلاش دوباره سرهنگ‌ها برای نجات جان مردم ایران +عکس

رونمایی از کیت های تشخیص کرونا توسط وزارت دفاع

مسئله مهم بعدی تولید واکسن ضد کرونا به اسم فخرا است که آزمایش های انسانی آن آغاز شده و فرزند شهید فخری زاده یکی از اولین افرادی بود که در مقابل دوربین های تلویزیونی اقدام به دریافت این واکسن کرد. در حال حاضر وزارت دفاع و مجموعه بهداشتی کشور از داوطلبان برای تزریق این واکسن دعوت به ثبت نام کرده اند و مراحل پایانی آزمایشی این واکسن در حال اجرا است. در تولید این واکسن مجموعه دانشگاه علوم پزشکی آجا نیز با وزارت دفاع همکاری داشته وی می توان گفت واکسن فخرا به نوعی کار مشترک وزارت دفاع و ارتش جمهوری اسلامی ایران برای مقابله با ویروس کرونا به حساب می آید.

طبق اعلام مسئولان مربوطه، گفته شده که در تابستان جاری این آزمایش ها به پایان رسیده و این واکسن را می توان با نرخ ۱.۵ میلیون دوز در هر ماه تولید کرد.

تهاجم سه‌گانه نیروهای مسلح برای مهار ویروس کرونا در کشور/ روایتی از تلاش دوباره سرهنگ‌ها برای نجات جان مردم ایران +عکس

تزریق واکسن فخرا به فرزند شهید فخری زاده

حرکت مهم دیگر آن و سازمان تحت امر او یعنی سپند در این بخش، توسعه آزمایشگاه های زیستی سطح ۳ در کشور بود که تا حدود سال ۹۸ کشور ما فاقد آن بوده است. یکی از ضعف‌ های مهم کشور در عرصه علمی و با وجود سابقه و قدمت یک صد ساله تولید واکسن در ایران، فقدان آزمایشگاه‌ های سطح ۳ ایمنی زیستی بود چراکه این نوع آزمایشگاه‌ ها، با توجه به کاربردهای مختلف، ارزشی بسیار مهم و حیاتی دارند.

تهاجم سه‌گانه نیروهای مسلح برای مهار ویروس کرونا در کشور/ روایتی از تلاش دوباره سرهنگ‌ها برای نجات جان مردم ایران +عکس

گام دیگر تیم شهید فخری زاده و مجموعه وزارت دفاع توسعه واکسن دیگری به اسم میلاد است. دارویی که اخیرا رییس ستاد کل نیروهای مسلح خبر خوبی در خصوص آن اعلام کرده. سرلشکر باقری اخیرا در خصوص واکسن مورد نظر این طور گفته است : نیروهای مسلح در حوزه تحقیق و پژوهش در بخش کیت‌های آزمایشگاهی، ساخت داروهای گوناگون، ساخت واکسن و سایر حوزه‌های پیشگیری و درمانی درخشش فراوانی داشتند؛ واکسن «میلاد» وزارت دفاع امروز در زمره واکسن‌های موفق کشور قلمداد می‌شود که ان‌شاءالله در آینده نزدیک به مصرف عمومی در سطح کشور خواهد رسید.

اما آخرین دستاورد سپاه در بحث واکسن ها، مربوط به نورا است که توسط سپاه پاسداران انقلاب اسلامی رونمایی شد. این واکسن نوترکیب ایرانی کرونا که محصولی فناورانه است نسل سوم واکسن‌ها محسوب می‌شود؛ یعنی پس از واکسن‌های ساخته شده از ویروس کشته شده یا تضعیف شده و واکسن‌های ساخته شده از پروتئین‌های تخلیص شده، پاتوژن‌ها یا نوترکیب‌ها قرار دارند. گفتنی است، واکسن «نورا» در یک فرآیند علمی و ۱۶ ماه کار تحقیقاتی به مرحله کارآزمایی بالینی رسیده است.

تزریق واکسن نورا به رئیس بیمارستان بقیه الله

آنچه در بالا به آن اشاره شد در حقیقت اشاره هایی بسیار کوتاه و فشرده به مجاهدات های پنهان و آشکار نیروهای مسلح جمهوری اسلامی ایران از اواخر سال ۱۳۹۸ تا به امروز در مواجه به دشمنی نامرئی و مرموز است. امروز نیروهای مسلح کشور ما به یکی از اولین نیروهای نظامی در جهان تبدیل شده اند که واکسنی را برای مقابله با بیماری کرونا توسعه داده و ساخته است. دستاورد بزرگی که مشخصا در تاریخ نه فقط ایران و بلکه می توان گفت در تاریخ مبارزه بزرگ بشریت بر علیه این بیماری در تاریخ ثبت و ضبط خواهد شد. چنین اقدام و عکس العمل به موقعی، ضمن آنکه بخش های بهداشت و درمان نیروهای مسلح را وارد یک رزمایش و تمرین عملی برای رفع سایر نیازهای کشورمان در حوزه بیماریهای واگیردار و عمومی کرده، نشان داده می توان از این ظرفیت برای کسب درآمد صادراتی و نشان دادن قدرت علمی و فنی جمهوری اسلامی نیز بهره برد.

ثبت دیدگاه

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.