یکشنبه, ۳۰ اردیبهشت , ۱۴۰۳ Sunday, 19 May , 2024 ساعت ×
جولان قاچاقچیان عتیقه در تپه ی باستانی قزل عاشق ارومیه
02 اردیبهشت 1396 - 7:45
شناسه : 477
35

به گزارش آژانس خبری تحلیلی فرهنگی سیلوانانیوز : تپه ی باستانی و تاریخی قبورمسیحیان قزل عاشق  ارومیه این روزها علی رغم اطلاع رسانی های قبلی در خصوص فعالیت های سوداگران عتیقه و گنج در سایه ی بی توجهی مسئولین میراث فرهنگی در حال تخریب و نابودی می باشد . سکوت و عدم اقدام به عمل […]

ارسال توسط :

به گزارش آژانس خبری تحلیلی فرهنگی سیلوانانیوز :

تپه ی باستانی و تاریخی قبورمسیحیان قزل عاشق  ارومیه این روزها علی رغم اطلاع رسانی های قبلی در خصوص فعالیت های سوداگران عتیقه و گنج در سایه ی بی توجهی مسئولین میراث فرهنگی در حال تخریب و نابودی می باشد .

سکوت و عدم اقدام به عمل مناسب  ، سازمان ها و ارگان های مربوطه در رابطه با حفظ اماکن تاریخی و میراث ملی  باعث گردیده تپه ی باستانی قبور مسیحیان قزل عاشق ارومیه دستخوش کاوش ها و حفاریهای غیر مجاز سوداگران گنج قرار گیرد.

در لحظه اول ورودی به تپه های تاریخی قزل عاشق افسوس و حیرت تمام وجودتان را خواهد گرفت روز به روز به تعداد حفاری ها افزوده می شود دیدن گوشه های تابوت ها ، سنگ های مزار  جداه شده ، تونل های چند ده متری و  … باعث ناراحتی و افسوس می گردد.

متاسفانه در سایه ی بی توجهی و عدم فرهنگ سازی مناسب روزانه بر تعداد افرادی که میخواهند راه صد ساله را یک روزه بروند در حال افزایش است.

اندیشه های واهی  برای یافتن گنج باعث گردیده تا افراد سود جو با زیر پا گذاشتن همه چیز و تخریب اماکن تاریخی و قدیمی ضربه ی جبران ناپذیری را بر پیکر تاریخ باستانی شهر رازها ارومیه وارد کنند.

تپه باستانی و تاریخی  مسیحیان قزل عاشق ارومیه این روزها تبدیل به جولانگاهی برای قاچاقچیان عتیقه شده است تخریب و نبش قبر برای پیدا کردن گنج یابی باعث به وجود آمدن صحنه های ناراحت کننده در این تپه قدیمی شده است.

حفر تونل های پیچ درپیچ در این تپه ی باستانی که عمق بعضی از آنها نزدیک بیست متر میرسد باعث به وجود آمدن موجی نارضایتی در بین همشهریان مسیحی نیز گردیده امیدواریم مسئولین مربوطه بزودی اقدامات متناسبی را در این رابطه انجام دهند .

در چند سال گذشته روند تخریب مکان های قدیمی و تاریخی که بخش مهمی از هویت تاریخ ارومیه را شامل میشود هر روز شدت بیشتری بر خود میگیرد و همین مساله تاریخ این شهر قدیمی و رنگین کمان ادیان را در سایه ی غفلت و بی تدبیری با چالش بسیار جدی مواجه کرده است .

شهر زیبا و قدیمی ارومیه که همواره مورد توجه باستان شناسان بوده است جایگاه ویژه ای در تاریخ کشورمان دارد.

اما متاسفانه خطر بی تدبیری ، بیش از بیش بر آینده ی تاریخ ارومیه سایه افکنده که با ادامه این روند به زودی شاهد از بین رفتن هویت تاریخی شهر ارومیه خواهیم بود.

انتهای پیام /

ثبت دیدگاه

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.