یکشنبه, ۳ تیر , ۱۴۰۳ Sunday, 23 June , 2024 ساعت ×
حجاب ما معمولی‌ها و حجاب سلبریتی‌ها !…
20 بهمن 1398 - 14:28
شناسه : 8867
15

برخی از خانم‌های مطرح سینمای ایران یا اصطلاحا سلبریتی‌ها، همان‌ها که دنبال کننده‌های بسیاری دارند و از آب خوردن تا خلا رفتن حیوان‌های خانگیشان را هم در شبکه‌های اجتماعی منتشر می‌کنند، وقتی به خارج از ایران سفر می‌کنند یا برای مدتی می‌خواهند زندگی در فرنگ را تجربه کنند و بعضا در مراسم های داخل ایران […]

ارسال توسط :

برخی از خانم‌های مطرح سینمای ایران یا اصطلاحا سلبریتی‌ها، همان‌ها که دنبال کننده‌های بسیاری دارند و از آب خوردن تا خلا رفتن حیوان‌های خانگیشان را هم در شبکه‌های اجتماعی منتشر می‌کنند، وقتی به خارج از ایران سفر می‌کنند یا برای مدتی می‌خواهند زندگی در فرنگ را تجربه کنند و بعضا در مراسم های داخل ایران تصاویری از آنها منتشر می‌شود یا خود خواسته منتشر می‌کنند که بجز بخش میانی موهای سرشان که بوسیله یک وجب پارچه یا لچک یا هرچیزی شبیه به آن‌ها پوشیده می‌شود، هیچ یک از مصادیق حجاب در داخل ایران را نمی‌توان در پوشش آن‌ها مشاهده کرد. به واقع اگر با چنان پوششی در خیابان‌ مشاهده شوند بی‌تردید سر و کارشان با ماموران گشت ارشاد خواهد بود و شاید ممنوعیت یا محرومیت از فعالیت‌های هنری. 

اما بنظر می‌رسد این عزیزان راه و چاه را خوب پیدا کرده‌اند و فهمیده‌اند که از نظر مسولان فرهنگی دغدغه حجاب همانا موی سر زنان است، بقیه موارد در پوشش از اهمیت خاصی برخوردار نیست. در واقع اگر خانم بازیگر و سلبریتی مرتکب هر عملی، چه حرفه‌ای و چه شخصی بشود، و هرنوع پوششی داشته باشد اما بخشی از موهایش پوشیده باشد حال چه با یک کلاه فرنگی یا یک دستمال یا یک تکه پارچه، همچنان در نظر آقایان محجبه محسوب می‌شود و تابع قوانین جمهوری اسلامی! و قادر به فعالیت رسمی در سینما یا تلویزیون دولتی ایران است. لازم به ذکر است که مراد نگارنده به هیچ عنوان مسئله ممنوعیت یا برخورد قهری با این قبیل رفتارها و افراد نیست بلکه مسئله جابه جا شدن مرزهای مفهومی و کارکردی حجاب و مواضع دوگانه مسولان فرهنگی کشور است.

حضرات مسول و تصمیم‌گیران فرهنگی اگر نگاهتان به حجاب  اینگونه است که می شود با یک وجب پارچه بر روی سر با حجاب بود پس چرا آن جوانی که نه الگو هست و نه قدرت تاثیرگذاری دارد و آنقدر از نظر اقتصادی غنی نیست که با اتومبیل شخصی تردد کند و عصرها از محل کار با مترو به منزل می‌رود، بخاطر رعایت نکردن برخی از مصادیق حجاب در ورودی یا خروجی‌های ایستگاه مترو-آنهم نه ایستگاه‌های مترو واقع در مناطق شمالی پایتخت یا مال‌ها و مراکز خرید لاکچری شهر- مورد عنایت یا تذکر ماموران قرار می‌گیرد؟! 

در نهایت نه تنها ارشادها و اقداماتی از این دست  منجر به ارتقاء سطح معرفت نسبت به حجاب نشده است بلکه هم برای حاکمیت و هم مفاهیم مذهبی هزینه‌هایی را نیز به همراه داشته است. اما در مقابل، همان خانم سلبریتی با چند میلیون دنبال کننده بویژه در خارج از کشور با ظاهری نا متناسب با آنچه که به عنوان حجاب- از سفت تا شل- درجامعه شناخته می‌شود در انظار ظاهر می‌شود و فقط به صرف پوشاندن موهای سرش، آن هم بخشی از آن، تابع قوانین جمهوری اسلامی شناخته می‌شود. مسولان محترم فرهنگی لطفا قوانین را به گونه ای وضع کنید که دست کم مفهوم حجاب به ابتذال کشیده نشود.

 در این میان نکته ای عجیب‌تر هم وجود دارد؛ هم آن سلبریتی و هم مردم می‌دانند داستان پوشاندن موی سر ، با آن وضع، چیست و موضوع راضی نگهداشتن مسولان فرهنگی برای ادامه کار در ساختار کنونی است اما مردم هیچ واکنش منفی به این گونه تظاهر به حجاب برای بقا در سیستم ندارند و آن کسی که در خارج از کشور بخشی از موهایش را با دستمالی کوچک پنهان نمی‌کند و تظاهر به رعایت حجاب نمی‌کند را بیشتر مورد عتاب و شماتت قرار می‌دهند و او را متظاهر می‌خوانند ! این هم از انصاف ما!

ثبت دیدگاه

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.