پنجشنبه, ۳ اسفند , ۱۴۰۲ Thursday, 22 February , 2024 ساعت ×
خالص ترین اکسیژن ایران را در سیلوانا استشمام کنید +تصاویر
03 اردیبهشت 1398 - 12:55
شناسه : 7219
14

 سیلوانا یکی از ۱۹ منطقه جهانی است که دارای اکسیژن با خلوص حداکثری است اما ظرفیتهای گردشگری این منطقه عمدتاً فراموش گشته و ناشناخته مانده است. پزشکان دلیل اصلی بیشتر بیماری‌های حاد را نبود اکسیژن خالص اعلام می‌کنند که در کل جهان فقط ۱۹ منطقه از این نعمت الهی برخوردار هستند که یکی از این […]

ارسال توسط :

 سیلوانا یکی از ۱۹ منطقه جهانی است که دارای اکسیژن با خلوص حداکثری است اما ظرفیتهای گردشگری این منطقه عمدتاً فراموش گشته و ناشناخته مانده است.

پزشکان دلیل اصلی بیشتر بیماری‌های حاد را نبود اکسیژن خالص اعلام می‌کنند که در کل جهان فقط ۱۹ منطقه از این نعمت الهی برخوردار هستند که یکی از این مناطق سیلوانا است که در آذربایجان غربی واقع است.

ولی این منطقه با داشتن این گوهر دست نیافتنی حتی جاده‌ای مناسب برای رفت و آمد جهت استفاده از این نعمت الهی و سایر منابع طبیعی دیگر را ندارد و حتی تبلیغاتی جهت شناساندن آن نمی‌شود.

سیلوانا منطقه‌ای همیشه سرسبز، دارای آبشار های خروشان و چشمه های آب معدنی طبیعی در دامنه کوه های سر به فلک کشیده و دارای اکسژن خالص است که می تواند به صنعت گردشگری اذربایجان غربی کمک چشم‌ گیری کند ولی متاسفانه  به سبب بی توجهی مسولان آوازه ای از آن ولی این منطقه با داشتن این گوهر دست نیافتنی حتی جاده‌ای مناسب برای رفت و آمد جهت استفاده از این نعمت الهی و سایر منابع طبیعی دیگر را ندارد و حتی تبلیغاتی جهت شناساندن آن نمی‌شود.

سیلوانا منطقه‌ای همیشه سرسبز، دارای آبشارهای خروشان و چشمه‌های آب معدنی طبیعی در دامنه کوه‌های سر به فلک کشیده و دارای اکسیژن خالص است که می‌تواند به صنعت گردشگری آذربایجان غربی کمک چشم‌گیری کند ولی متأسفانه  به سبب بی توجهی مسئولان آوازه‌ای از آن به گوش نمی‌ رسد.

این منطقه به سبب شرایط آب و هوایی و بارش مناسب باران طبیعت بکری را در خود جای داده که سبب جذب گردشگران از سایر نقاط جهان شده است که از جمله مناطق گردشی این منطقه می‌توان به آبشار سوله دو کل، چشمه‌های آب معدنی طبیعی به نار، دشت زیبا و پهناور مرگور، چهره  زیبای روستاهای این دشت، آبشار سو لک و  پیست خوشاکو و … را می‌توان نام برد.

نبود امکانات رفاهی در سیلوانا

شهردار سیلوانا اظهار داشت: ظرفیت‌های گردشگری بسیار زیادی در منطقه سیلوانا وجود دارد که می‌تواند سالانه میلیون‌ها گردشگر را به آذربایجان غربی و این منطقه جذب کند و در رونق اقتصادی کمک شایانی به این استان بکند ولی هیچ امکانات رفاهی برای گردشگران در این منطقه وجود ندارد.

شاهین شرقی گفت: منطقه سیلوانا همانند بهشت دست نخورده زیبا و دیدنی است که برای جذب گردشگر سرمایه گذاری نشده و تا کنون هیچ سرمایه گذاری همت برای انجام این کار را نداشته چرا که هیچ حمایتی از طرف مسئولان استانی از آن‌ها نمی‌شود.

 

وی افزود: با بودجه کمی که برای شهرداری سیلوانا در نظر گرفته می‌شود نمی‌توان کمکی به گردشگری آن کرد، با این مقدار بودجه حتی نمی‌توان به تمامی خیابان‌های این منطقه رسیدگی کرد.

از ظرفیت توریست درمانی سیلوانا استفاده شود

فاخر محمدی که به خاطر مشکل تنفسی به این منطقه سفر کرده بود اظهار داشت: به خاطر مشکل ریه‌ای که دارم به سیلوانا سفر کردم تا از اکسیژن خالص آن تنفس کنم و برای یک روز هم که شده معنی واقعی تنفس کشیدن را درک کنم.

وی افزود: خوشبختانه با تمام مشکلات به وجود آمده در راه به خاطر وضعیت نا مناسب جاده‌ها به این منطقه رسیدم و از طبیعت بکر آن لذت بردم و قطعا تنفس در این چنین جایی برایم تکرار نشدنی خواهد بود چرا که در کل ایران هیچ جایی از چنین اکسیژنی برخوردار نیست.

محمدی گفت: باید از این ظرفیت توریست درمانی این منطقه استفاده شود چرا که برای خیلی از جوانان که بیکار هستند می‌تواند اشتغال زایی کند.

هیچ یک از مسئولان به سیلوانا اهمیت نمی‌دهند

رسول خورشیدی که سال‌ها است در سیلوانا زندگی می‌کند گفت: از نظر من لذت بخش ترین نقطه جهان برای مسافرت نفس کشیدن در اکسیژن خالص طبیعت بکر سیلوانا و نوشیدن از آب چشمه‌های طبیعی آن است ولی از مسولان انتظار بیشتری برای رسیدگی به دیار سرسبز می‌رود.

 

وی افزود: اجداد من در این منطقه زندگی می‌کردند و من نیز همانند آن‌ها زندگی در این جا را انتخاب کردم ولی متأسفانه فرزندان من به سبب نبود کار مناسب به ارومیه نقل مکان کردند.

خورشیدی تأکید کرد: اگر به این منطقه رسیدگی می‌کردند و به ظرفیت گردشگری آن اهمیت می‌دادند فرزندان من مجبور نبودند که کیلومترها دور از خانواده زندگی کنند.

گزارش از پروین ملحمی

ثبت دیدگاه

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.