چهارشنبه, ۳ مرداد , ۱۴۰۳ Wednesday, 24 July , 2024 ساعت ×
خرید سربازی ۲۵۰ تا ۶۰۰ میلیون تومانی!/ آیا ستادکل به تبعیض بین مشمولان رأی مثبت می‌دهد؟
10 بهمن 1400 - 8:47
شناسه : 15846
12

خریدخدمت سربازی موضوع پراهمیت جامعه مشمولان غایب است؛ راهکاری که داشت به فراموشی سپرده می‌شدکه با اعلام خبری ازسوی کمیسیون تلفیق بودجه، بارقه امید را در دل مشمولان غایب برانگیخت. « سربازی» دغدغه تمام پسرها و خانواده‌های پسردار ایرانی است چرا که فرزندان ذکور پس از رسیدن به سن ۱۸ سالگی طبق قانون، باید وضعیت خدمت […]

ارسال توسط :

خریدخدمت سربازی موضوع پراهمیت جامعه مشمولان غایب است؛ راهکاری که داشت به فراموشی سپرده می‌شدکه با اعلام خبری ازسوی کمیسیون تلفیق بودجه، بارقه امید را در دل مشمولان غایب برانگیخت.

« سربازی» دغدغه تمام پسرها و خانواده‌های پسردار ایرانی است چرا که فرزندان ذکور پس از رسیدن به سن ۱۸ سالگی طبق قانون، باید وضعیت خدمت سربازی خود را تعیین تکلیف کنند؛ ادامه تحصیل داده یا به سربازی بروند در غیر این صورت مشمول غایب محسوب شده و از ادامه تحصیل، خروج از کشور، دریافت تسهیلات، کار در مشاغل دولتی و غیره محروم می‌شوند.

 موضوع مشمولان غایب و محرومیت‌ها، حرف جدیدی نیست اما آنچه دوباره واژه سربازی و وضعیت مشمولان غایب را بر سر زبان‌ها انداخت طرح «خرید خدمت» آن هم از سوی کمیسیون تلفیق بودجه بوده، آن هم طرحی که چندی پیش برای مشمولان غایب مقیم خارج از کشور و روز گذشته هم برای مشمولان داخلی رقم خورده است؛ اما سوال این جاست که آیا این طرحها نهایی می شود؟

**و اما موضوع خرید خدمت سربازی چیست/ چگونه دوباره مطرح شد؟

برای اولین بار در آذر سال ۷۷ بود که طرح خرید خدمت برای مشمولان غایب مطرح شد ؛ آن هم برای ۳ سال؛ طرحی که هم شامل مشمولان غایب مقیم خارج و هم داخلی بود و مبلغ برآورد شده برای پرداخت جریمه غیبت سربازی برای ساکنان داخل کشور ارزان تر بود که در نهایت این طرح به مرحله اجرا گذاشته شد و در ادامه آنهایی که پولدارتر بودند توانستند خدمت سربازی را خریده و به سربازی نروند و آنهایی که توانایی پرداخت مبلغ جریمه را نداشتند اجباراً به سربازی رفتند.

اجرای این طرح در ادامه انتقاد و اعتراض مشمولان را در پی داشت چراکه خیلی ها  اجرای آن را مغایر با عدالت اجتماعی و در ادامه ایجاد تبعیض بین جوانان ذکور در خانواده‌‌های فقیر و مرفه می دانستند.

بعد از اجرای‌این طرح و توقف آن بعد از سه سال، در ادامه در دولت یازدهم دوباره مبحث خرید سربازی مطرح شد که درنهایت برای مشمولان با غیبت بیش از ۸ سال به مرحله اجرا گذاشته شد که این طرح هم از سال ۹۵ تا ۹۷ اعمال شد.

از سال ۹۷ هم تاکنون طبق اعلام مسوولان ستادکل و نظام وظیفه عمومی ناجا طرح خرید خدمت سربازی منتفی شده و اجرا نخواهد شد اگرچه هرازگاهی اخباری مبنی بر فروش خدمت سربازی به گوش می رسد.

و اما این بار اما موضوع خریدخدمت سربازی در کمیسیون تلفیق بودجه مجلس شورای اسلامی مطرح شد.

**خرید سربازی مشمولان غایب مقیم خارج از کشور به قیمت ۱۵هزار یورو

سی ام دی ماه،حجت‌الاسلام سید محمدرضا میرتاج‌الدینی نماینده مردم تبریز در مجلس شورای اسلامی در گفت‌وگو با خبرنگار پارلمانی خبرگزاری فارس از طرح خرید خدمت سربازی خبر داد و اظهار داشت: در جلسه اعضای کمیسیون مصوب کردند تا مشمولان سربازی که به دلیل حضور در خارج از کشور محسوب می‌شوند بتوانند سربازی خود را بخرند؛ بر اساس این مصوبه کسانی که از پیش از زمان مشمولیت‌ در خارج از کشور بوده و چند سال است از زمان مشمول بودن برای خدمت سربازی می‌گذرد به منظور اینکه برای تردد به کشور با مشکلی مواجه نشوند می‌توانند خدمت سربازی خود را با قیمت ۱۵ هزار یورو بخرند.

در این رابطه نیز رحیم زارع سخنگوی کمیسیون تلفیق لایحه بودجه ۱۴۰۱ درباره نظر نهایی کمیسیون تلفیق درباره خرید سربازی اظهار داشت: دولت برنامه‌ای درباره خرید سربازی ارائه نداده بود. خرید خدمت سربازی مشمولان خارج از کشور پیشنهاد یکی از نمایندگان بود که در کمیسیون تلفیق بیش از دو سوم رأی موافق داشت.

وی تاکید کرد: از آنجا که نظر نیروهای مسلح در این مورد گرفته نشده، تأکید شده این مصوبه با رعایت اصل ۱۱۰ قانون اساسی باشد. این مصوبه نهایی نیست و باید در صحن علنی و شورای نگهبان بررسی شود.

** اعلام موافقت کمیسیون تلفیق بودجه با خرید سربازی/ دریافت کارت معافیت با پرداخت ۲۵۰ تا ۶۰۰ میلیون تومان

اگر چه هفته پیش زارع از رأی نیاوردن خرید خدمت سربازی مشمولان غایب ساکن در کشور به دلیل مبالغ بالای درنظر گرفته شده خبر داده بود اما روز گذشته سخنگوی کمیسیون تلفیق از موافقت کمیسیون تلفیق با خرید سربازی برای سربازان غایب خبر داد و گفت: خرید سربازی با رعایت اصل ۱۱۰ قانون اساسی و در راستای توجه به امر مقدس استحکام خانواده و فرزندآوری و تعیین تکلیف مشمولین غایب بیش از ۵ سال با اولویت افراد متأهل و بالاتر از ۳۵ سال سن که ضریب انجام وظایف مقدس سربازی تحت تاثیر تحلیل قوای جسمانی برای آنها امکانپذیر نیست، امکانپذیر خواهد بوده و براین اساس افراد با پرداخت مبالغ مشخص شده، کارت معافیت از خدمت در زمان صلح را دریافت می‌کنند.

 زارع افزود: به موجب این مصوبه، دارندگان مدرک تحصیلی کاردانی و کمتر از آن با پرداخت ۲۵۰ میلیون تومان، دارندگان مدرک تحصیلی کارشناسی و کارشناسی ارشد با پرداخت مبلغ ۴۰۰ میلیون تومان و دارندگان مدرک پزشکی عمومی و دکترای تخصصی و بالاتر از آن در تمامی رشته ها با پرداخت مبلغ ۶۰۰ میلیون تومان به حساب خزانه کل کشور قادر به خرید سربازی خود خواهند بود.

سخنگوی کمیسیون تلفیق لایحه بودجه سال ۱۴۰۱ مجلس بیان کرد: همچنین مشمولان متاهل به ازای هر فرزند از ۲۰ درصد تخفیف تا سقف حداکثر ۶۰ درصد برخوردار خواهند بود و افراد متاهل تحت پوشش کمیته امداد حضرت امام خمینی (ره) و سازمان بهزیستی از تخفیف ۵۰ درصدی برخوردار شدند.

** و اما نظر ستادکل نیروهای مسلح چیست؟ آیا خرید خدمت انجام شدنی است؟

درست است که کمیسیون تلفیق بودجه مجلس شورای اسلامی با خرید خدمت سربازی برای مشمولان غایب چه در داخل و چه مقیم خارج موافقت کرده اما تصویب نهایی این طرح منوط به بررسی و تایید در صحن علنی و موافقت ستادکل نیروهای مسلح است.

اگرچه پیگیری های فارس از مسوولان ستادکل نیروهای مسلح حاکی از آن است که اجرای عدالت اجتماعی و رفع تبعیض بین جوانان از جمله مهمترین دلایل مخالفت ستادکل با طرح خرید خدمت سربازی از سال ۹۷ تاکنون بوده است اما باید منتظر ماند و دید که در نهایت موضوع خرید خدمت سربازی مشمولان غایب به کجا می‌رسد؛ آیا مثل دو دوره قبل افراد دارا و توانمند با پرداخت میزان ریالی جریمه از خدمت سربازی شانه خالی کرده و بار سربازی به شانه پسران خانواده‌های کم برخوردار می افتد؟ یا نه؛ ستادکل دفاع از امنیت و تمامیت ارضی کشور را معطوف به همه جوانان دانسته و فقیر و غنی نمی‌شناسد.

گفتنی است مخاطبان فارس من با درج موضوعی با عنوان «ضرورت مخالفت با فروش خدمت سربازی» پیگیری این موضوع را از خبرگزاری فارس خواستار بودند.

انتهای پیام/

ثبت دیدگاه

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.