چهارشنبه, ۲ اسفند , ۱۴۰۲ Wednesday, 21 February , 2024 ساعت ×
رایگان شدن قبض‌های آب و برق، گامی در مسیر تحقق عدالت اجتماعی
30 آذر 1399 - 8:40
شناسه : 10611
23

تخفیف ۱۰۰ درصدی مبلغ قبض‌ آب و برق کم‌مصرف‌ها، علاوه بر اینکه گامی مهم برای اصلاح الگوی مصرف است، اقدامی جهت توسعه عدالت اجتماعی و تحقق وعده دیرینه رایگان کردن قبض آب و برق اقشار آسیب‌پذیر محسوب می‌شود. اواسط تابستان امسال بود که وزارت نیروی دولت دوازدهم طرح رایگان شدن آب و برق برای قشر کم‌مصرف […]

ارسال توسط :

تخفیف ۱۰۰ درصدی مبلغ قبض‌ آب و برق کم‌مصرف‌ها، علاوه بر اینکه گامی مهم برای اصلاح الگوی مصرف است، اقدامی جهت توسعه عدالت اجتماعی و تحقق وعده دیرینه رایگان کردن قبض آب و برق اقشار آسیب‌پذیر محسوب می‌شود.

اواسط تابستان امسال بود که وزارت نیروی دولت دوازدهم طرح رایگان شدن آب و برق برای قشر کم‌مصرف که بخشی از آنها جزو طبقه کم‌برخوردار جامعه هم محسوب می‌شوند را به دولت ارایه کرد.

آن‌طور که «حمیدرضاجانباز» مدیرعامل شرکت مهندسی آب و فاضلاب کشور در نشست خبری هفته قبل خود گفت: مقرر بود ابتدا طرح آب رایگان اجرایی شود و پس از آن نوبت به برق برسد که صلاح دیده شد نخست برق رایگان تحت عنوان برق امید ارائه شود.

به هر تقدیر، طرح برق امید از همان تابستان مطرح و دنبال شده و سرانجام پس از بررسی‌های فراوان زمان اجرای طرح از ابتدای آبان اعلام شد.

براساس این طرح مشترکان به سه دسته کم مصرف، خوش مصرف و پرمصرف تقسیم شده و مقرر شد دسته کم مصرف ها که عمدتا از اقشار کم برخوردار هستند از تخفیف ۱۰۰درصدی برخوردار شده و قبض برق آنها رایگان شود.

در همین رابطه سخنگوی کمیسیون ویژه جهش و رونق تولید مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه حدود ۶۵ درصد از جامعه هدف طرح برق امید، ساکنین روستاها هستند، گفت: طرح رایگان شدن برق مشترکان کم مصرف، طرحی برد-برد، برای مردم و دولت بوده و مورد حمایت نمایندگان مجلس است.

«رحیم زارع» در گفت وگو با خبرنگار اقتصادی ایرنا در خصوص مصوبه اخیر دولت برای رایگان کردن برق مشترکان خانگی کم مصرف، افزود: بر اساس اطلاعاتی که مدیران بخش برق تا این زمان ارائه کرده‌اند، این طرح، شامل رایگان کردن بهای برق مصرفی مشترکان خانگی کم مصرف است و هدف اصلی که برای این طرح تشویقی تعریف شده، زمینه‌سازی برای کاهش مصرف برق مشترکانی است که مصارفشان بالاتر از محدوده مصرف مشترکان کم مصرف است.

اجرای طرح امید و امیدواری که در دل اقشار کمتر برخوردار ایجاد کرد دولت را مصمم به اجرای طرح آب رایگان کرد.

بر این اساس، تعرفه آب‌بهای مشترکان کم‌مصرف از چند روز آینده رایگان محاسبه خواهد شد که این اقدام مهم دولت تدبیر و امید برای حمایت از اقشار آسیب‌پذیر و همچنین کم‌مصرف‌هاست.

مدیرعامل شرکت مهندسی آب و فاضلاب کشور گفت: طرح آب امید، طرحی برای تشویق مشترکان به رعایت الگوی مصرف است و بر این اساس مشترکان کم‌مصرف از تخفیف ۱۰۰ درصدی بهره‌مند خواهند شد.

«حمید رضا جانباز» روز چهارشنبه در نشست خبری اطلاع رسانی در باره طرح آب امید افزود:‌ طرح آب امید طرحی برای تشویق مشترکان به رعایت الگوی مصرف بهینه آب است که همزمان با طرح برق امید اجرایی شده است و هدف اصلی آن نهادینه سازی مصرف درست آب و برق است

حجت الاسلام والمسلمین حسن روحانی ‌روز شنبه در چهل و نهمین جلسه ستاد ملی مدیریت بیماری کرونا با تبریک روز پرستار به پرستاران که در یک سال اخیر تلاش فوق‌العاده‌ای انجام دادند، گفت: لازم است مردم عزیز ما و آنهایی که خیلی علیه ایران تلاش کردند، یک‌بار دیگر این موضوع را بشنوند زیرا هر وقت شنیدند عصبانی شدند و من خوشحال می‌شوم وقتی دشمنان ملت ایران را عصبانی می‌کنیم و آن کاری است که دولت امسال انجام داد و آب، برق و گاز را برای اقشار محروم مجانی کرد.

 

تخفیف ۱۰۰ درصدی در برق امید

طرح برق امید مخصوص مشترکان خانگی است و الگوهای آن نیز از عملکرد خود مردم در سال‌های گذشته استخراج شده است.  به‌طور متوسط در کل کشور حدود ۳۰ درصد از مشترکان برق در محدوده کم مصرف، ۱۵ درصد پرمصرف و ۵۵ درصد در محدوده خوش مصرف هستند. این تقسیم‌بندی ارتباطی به محدوده جغرافیایی یا درآمد خانوار ندارد بلکه براساس میزان مصرف برق آنها شکل گرفته است. تخفیف ۱۰۰ درصدی بهای برق در طرح برق امید برای مشترکان کم‌مصرف در نظر گرفته شده است.

در طرح برق امید،  مشترکان کم‌مصرف از تخفیف ۱۰۰ درصدی در قبض برق بهره‌مند می‌شوند، از مشترکان خوش ‌مصرف قدردانی می‌شود و مشترکان پرمصرف نیز با انجام کارهایی از عنوان پرمصرف دور شده و به خوش‌مصرف‌ها می‌پیوندند.

 

تخفیف ۱۰۰ درصدی برای کم مصرف‌ها در طرح آب امید

طرح آب امید طرحی برای تشویق مشترکان به رعایت الگوی مصرف است و بر این اساس مشترکان کم‌مصرف از تخفیف ۱۰۰ درصدی بهره‌مند خواهند شد.

طبق این طرح، الگوی مصرف برای مناطق سردسیر ۱۳ مترمکعب و برای مناطق گرم ۱۸ مترمکعب به ازای هر نفر در نظر گرفته شده است،  متوسط مصرف ۱۵ مترمکعب برای کل کشور است.

اگر الگوی مصرف به ازای هر نفر را ۱۵ مترمکعب در نظر بگیریم، با توجه به متوسط تعداد خانوار  ۳.۴ نفر، میزان مصرف استاندارد برای آنها حدود ۵۴ لیتر محاسبه می‌شود که این میزان مطابق شاخص‌های بهداشت جهانی برای رفع نیازهای روزانه هر فرد مناسب است.

براین اساس مقرر شد هر مشترک اگر تا یک سوم الگوی مصرف آب مصرف کند، صورت حسابش مشمول تخفیف ۱۰۰درصدی شود.

این طرح، شامل سکونت گاه‌های غیر دائم، باغ ویلاها و ساختمان‌های غیر مسکونی نخواهد شد.

ثبت دیدگاه

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.