پنج شنبه, ۱۸ آذر , ۱۴۰۰ 5 جماد أول 1443 Thursday, 9 December , 2021 ساعت ×
رجب اردوغان هم مانند اشرف‌ غنی رجز آبی خواند
20 نوامبر 2021 - 10:41
شناسه : 15264
1

رویکرد و ادبیات روسای جمهوری افغانستان و ترکیه در راه اندازی جنگ آبی یکسان است؛ هر دوی آن ها چشم امید به خارجی داشته اند یکی به قدرت سیاسی و دیگری به قدر مالی آن ها. شاید سرنوشت هر دو رئیس جمهور هم مشابه باشد.  «رجب طیب اردوغان» رئیس جمهوری ترکیه با افتتاح سد ۲ […]

ارسال توسط :

رویکرد و ادبیات روسای جمهوری افغانستان و ترکیه در راه اندازی جنگ آبی یکسان است؛ هر دوی آن ها چشم امید به خارجی داشته اند یکی به قدرت سیاسی و دیگری به قدر مالی آن ها. شاید سرنوشت هر دو رئیس جمهور هم مشابه باشد.

 «رجب طیب اردوغان» رئیس جمهوری ترکیه با افتتاح سد ۲ میلیارد دلاری ایلیسو در جنوب این کشور حجم آب دجله را کم کرد. او در مراسم افتتاحیه گفته: ساخت این سد بهترین پاسخ به دشمنان قسم خورده ترکیه و دشمنان کشور و ملت ماست! این سد بزرگترین سد بر روی دجله و چهارمین نیروگاه برق آبی ترکیه است. دومین سد بزرگ ترکیه و در بین سدهای بتونی، بزرگترین سد جهان!

دجله از کوه توروس ترکیه سرچشمه می‌گیرد، پس از ورود به عراق از بغداد و موصل عبور و به فرات و سرانجام هر دو به کارون می‌پیوندد. ترکیه و رهبر آن می گوید همانطور که منابع نفت هر کشور متعلق به آن کشور است، منابع آب که از ترکیه سرچشمه می گیرند، به این کشور تعلق دارند.

گاپ طرحی عمرانی است که مطابق آن دولت ترکیه در نظر دارد مجموعه‌ای از سد و نیروگاه برقابی را بر بخش بالایی دجله و فرات بسازد در این طرح، ۱۴ سد بر روی فرات، ۸ سد بر دجله ساخته می شود.

گنجایش این سد ۴۳ میلیارد مترمکعبه. سه برابر بزرگترین سد ایران یعنی سد کرخه ظرفیت دارد. با احداث این سد از ورود ۵۶ درصد منابع آب دجله به ایران و عراق جلوگیری می‌شود. با این تصمیم وقوع فاجعهٔ زیست‌محیطی ریزگردها در جنوب غرب ایران در حال شکل گیری است.

جالب اینجاست یک سال قبل «اشرف غنی» رئیس جمهوری فراری افغانستان هم در مراسم افتتاح سد «کمال خان» در خاک این کشور و نزدیک مرزهای ایران دقیقا سخنانی مشابه اردوغان را بر زبان جاری کرد. در حالیکه به صورت مشخص روی سخن اشرف غنی به ایران در مورد حقابه هیرمند بود، اکنون همان ادبیات این بار از دهان رئیس جمهور بیمار دولتی در دیگر سوی مرزهای کشورمان برزبان جاری شده است. نکته اینجاست اشرف غنی به آمریکایی ها و قدرت نظامی آن ها دل بسته بود و اردوغان هم با جریان دلارهای سرمایه گذاران آمریکایی ارتزاق می کند.

همانطور که سرسپردگی به کاخ سفید برای اشرف غنی وفا نکرد بعید نیست که اقتصاد بحران زده و مملو از بدهی اردوغان هم با فرار ناگهانی سرمایه های آمریکایی، رئیس جمهوری مریض ترکیه را مجبور به فرار از ترکیه با چمدان های پر از پول کند.

تاریخ همیشه تکرار می شود.

پایان/

ثبت دیدگاه

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.