چهارشنبه, ۳ مرداد , ۱۴۰۳ Wednesday, 24 July , 2024 ساعت ×
رسانه گریزی اعضای شورای شهر ارومیه/ جلسات علنی شورا بدون حضور خبرنگاران برگزار می شود
13 تیر 1401 - 9:02
شناسه : 17620
10

جلسات شورای شهر ارومیه در پشت درهای بسته و بدون حضور خبرنگاران برگزار می شود. پس از گذشت نزدیک به یکسال از فعالیت شورای شهر ششم و یک ماه از مراسم تحلیف اعضای جدید شورای شهر ارومیه جلسات علنی این شورا همانند جلسات شوراهای ادوار گذشته بدون حضور خبرنگاران پشت درهای بسته برگزار می‌شود و […]

ارسال توسط :

جلسات شورای شهر ارومیه در پشت درهای بسته و بدون حضور خبرنگاران برگزار می شود.

پس از گذشت نزدیک به یکسال از فعالیت شورای شهر ششم و یک ماه از مراسم تحلیف اعضای جدید شورای شهر ارومیه جلسات علنی این شورا همانند جلسات شوراهای ادوار گذشته بدون حضور خبرنگاران پشت درهای بسته برگزار می‌شود و تنها راه باخبر شدن خبرنگاران و شهروندان از جلسات شورای شهر ارومیه اخبار کانال اطلاع رسانی شورای شهر است.

 

حضور خبرنگاران در جلسات شورای شهر ارومیه، نه تنها تهدید نیست بلکه فرصتی برای شورا است چرا که حضور افکار عمومی در جلسات شورای شهر ، باعث می شود تا اعضای شورا با دقت بیشتری تصمیم بگیرند و همه تصمیمات و مصوبات شورا به صورت شفاف منعکس می شود.

 

وظیفه رسانه ها، آگاهی بخشی به مردم است

 

ماده ۱۵ قانون شوراها می گوید که جلسات شوراها علنی و با حضور دو سوم اعضاء اصلی رسمیت‌ پیدا کرده و تصمیمات با اکثریت مطلق آرای حاضرین معتبر است و تشکیل جلسات‌غیرعلنی منوط به تصویب دو سوم اعضاء حاضر در جلسه است.

 

موضوعات مهم شورا و مصوباتی که به شورای شهر ارتباط دارد نمی تواند غیرعلنی و بدون حضور خبرنگاران برگزار شود.

 

رسانه ها و مطبوعات رکن چهارم دموکراسی هستند. خبرنگاران و رسانه ها حق دارند نظرات، انتقادات، پیشنهادها و توضیحات مردم را درج و به اطلاع عموم برسانند. کسب و انتشار اخباری که به منظور افزایش آگاهی عمومی باشد حق قانونی خبرنگاران و رسانه ها است.

 

شورای شهر ارومیه به رغم اینکه اکثرآنها تحصیلکرده و فرهنگی هستند اما تاکنون نتوانستند بعداز انتخاب خود با مردم و رسانه ها تعامل داشته باشند و شواهد حاکی از آن است که از رسانه ها گریزان هستند و این رسانه گریزی علاوه بر اینکه یک ضعف است موجب می شود که عملکرد شورای شهر به درستی به اطلاع شهروندان رسانده نشود.

 

اینکه چرا اعضای شورای شهر ارومیه در نطق های انتخابانی و شعارهای خود دم از شفافیت و اطلاع رسانی عملکرد خود در صورت قبولی می زدند و اکنون از این کار طفره می روند راه اشتباهی است که طی می کنند.

 

متاسفانه رسانه گریزی شورای شهر ارومیه به پاشنه آشیل این مجموعه تبدیل شده و موجب شکل گیری سوالات زیادی در ذهن افکار عمومی و رسانه ها شده است.

 

آیا افرادی در شورای اسلامی شهر ارومیه مانع اطلاع رسانی، شفاف سازی و مطلع بودن افکار عمومی از اتفاقات و روند کار شورا می شوند؟

 

مگر در شورا چه مطالب و مسائلی بیان می شود و بودجه برای چه کاری هزینه می شود که افکار عمومی نباید از آن مطلع شوند؟

 

مگر اعضای شورای شهر ارومیه توسط همین مردم و با رای آنها انتخاب نشده اند و برای رفاه و آسایش مردم تشکیل جلسه نمی دهند و ابراز نظر نمی کنند؟ پس علت عدم دعوت از رسانه ها برای چیست؟

 

چرا جلسات شورای شهر ارومیه نباید علنی باشد؟

 

چرا مردم نباید از تصمیم گیری های شورای شهر و مصوبات آنها که برای رفاه و آسایش و خدمت به مردم است اطلاع داشته باشند؟

 

امیدواریم شورای فعلی شهر ارومیه راه اشتباه شورای سابق را در خصوص برگزاری جلسات غیر علنی پشت درهای بسته طی نکند چرا که یکی از ضعف های شورای شهر سابق عدم اطلاع رسانی درست عملکرد خود بوده که این امر موجب شد علاوه بر هجمه های بیشمار هیچکدام از اعضای سابق نتوانند در صحن شورای شهر ارومیه حضور یابند و ۵ عضو سابق شورای شهر فعلی نیز با حکم دادستانی تعلیق شدند.

 

عدم حضور خبرنگاران در صحن علنی شورا در حالی اتفاق میفتد که در موسم انتخابات طرح گسترده نشست های خبری و رایزنی های گسترده و دیده بوسی های تکراری از طرف کاندیداها و اعضای شورای شهر فعلی گرم بود اما بعداز راهیابی به شورا ظاهرا با خبرنگاران بیگانه شدند که امیدواریم از رسانه گریزی خارج شوند.

 

 

 

انتهای پیام/

ثبت دیدگاه

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.