دوشنبه, ۴ تیر , ۱۴۰۳ Monday, 24 June , 2024 ساعت ×
روحانی: اجرای عین سند برجام را می‌خواهیم، نه یک کلمه کم نه یک کلمه زیاد
01 اردیبهشت 1400 - 11:56
شناسه : 12474
10

رییس جمهوری با بیان اینکه امروز همه می‌دانند راه حل معضل برنامه هسته‌ای اجرای آن است، گفت: توافق برجام باید به خوبی اجرا شود ما اجرای عین سند برجام را می‌خواهیم، نه یک کلمه کم و نه یک کلمه زیاد. به گزارش خبرنگار سیاسی ایرنا حجت الاسلام والمسلمین حسن روحانی روز چهارشنبه در جلسه هیات دولت […]

ارسال توسط :

رییس جمهوری با بیان اینکه امروز همه می‌دانند راه حل معضل برنامه هسته‌ای اجرای آن است، گفت: توافق برجام باید به خوبی اجرا شود ما اجرای عین سند برجام را می‌خواهیم، نه یک کلمه کم و نه یک کلمه زیاد.

به گزارش خبرنگار سیاسی ایرنا حجت الاسلام والمسلمین حسن روحانی روز چهارشنبه در جلسه هیات دولت با اشاره به روز ارتش، گفت: روز بیست و نهم فروردین ۵۸ با فرمان حضرت امام (ره) به روز ارتش نام گذاری شده است و آن روزی بود که در سراسر ایران، مردم تظاهرات با شکوهی انجام دادند و شعار مردم «ملت فدای ارتش» و ارتشی‌ها  هم می گفتند «ارتش فدای ملت» و توطئه بزرگی که گروهک‌ها برای انحلال ارتش طراحی کرده بودند برای همیشه نابود شد. در واقعه ۲۹ فروردین روزی است که ارتش با ویژگی‌های جدید توسط امام (ره) احیا شد.

رییس‌جمهوری ادامه داد:حضرت امام (ره) چند روز بعد در دوم اردیبهشت، سپاه پاسداران انقلاب اسلامی را تاسیس کردند. هردوی این فرمان‌ها مهم بودند. اگر اقدام امام (ره) برای احیای ارتش در پایان فروردین ۵۸ و تاسیس سپاه  در اردیبهشت ۵۸ نبود در آن شرایط اگر جنگی بر ما تحمیل می‌شد چه فاجعه بزرگی در تاریخ کشور بوجود می‌آمد.

روحانی، همه کارهای حکیمانه بنیانگذار جمهوری اسلامی را بر مبنای حکمت و خرد و مصلحت توصیف کرد و گفت: یکی از نمونه‌های تدابیر ایشان این بود که ظرف چند روز در سال ۵۸ دو فرمان مهم صادر کردند که برای امنیت ملی بسیار مهم است.  نه تنها برای آن زمان حتی امروز هم بعد از حضور مردم، نیروهای مسلح که ارتش و سپاه هستند و هر دو نقش بسیار مهمی در امنیت ملی ما دارند.

وی افزود: هم به ارتش جمهوری اسلامی و هم به سپاه پاسداران انقلاب اسلامی که در طول این مدت خدمت کردند و حماسه آفریدند و آنهایی که شهید شدند، سرداران و امیران بزرگ، پرسنل فداکار، در تمام مقاطع هرکجا نیاز بوده است سپاه پاسداران و ارتش جمهوری اسلامی در صحنه بودند و تلاش کردند. ما به این دو نیروی مسلح در کنار نیروی انتظامی به خاطر این همه ایثارها و تلاش‌ها و فداکاری‌هایی که در طول این ۴۲ سال نسبت به ملت و کشور خود انجام داده اند، افتخار می‌کنیم.

روحانی در ادامه به سه تصمیم روز گذشته ستاد اقتصادی دولت اشاره و  اظهار کرد:  تصمیم اول ما روز گذشته مربوط به بخش کشاورزی بود. کشاورزی در بحث امنیت غذایی برای ما بسیار مهم است. این بخش در بحث رشد اقتصادی کشور و اشتغال هم در جای خود  اهمیت دارد، اما امنیت غذایی از مسائل بسیار مهم برای یک کشور است.

وی عنوان کرد: ما در روزهای پایانی دولت قرار داریم و ۱۰۵ روز دیگر دولت پایان می‌پذیرد و باید برای این ۱۰۵ روز و دولت بعدی برنامه‌ریزی داشته باشیم.

رییس دولت تدبیر و امید خاطرنشان کرد: ما از امروز به بعد باید دوران را دوران پساکرونا ببینیم. قبل از آن یعنی در  سال ۹۸ و در دی و بهمن سایر کشورها و بعد هم ما گرفتار کرونا شدیم، به شکل دیگری برنامه‌ریزی می‌شد اما امروز باید جهان پس از کرونا را ببینیم.

روحانی با بیان اینکه سلامت مردم جایگاه ویژه‌ای پیدا کرده است، تصریح کرد: همه ما فکر می‌کردیم به خاطر پیشرفت علم، دانش و علم پزشکی و بخش بهداشت و اقدامات فراوانی که در این زمینه انجام گرفته، دوران بیماری‌های مسری، عفونی و اپیدمی تمام شده است و این بیماری برای قرن‌های گذشته بود و بشر به رشد و کمالی رسیده و در بهداشت و درمان قدم‌هایی را برداشته که دیگر مبتلا نمی‌شود.

وی ادامه داد: فکر می‌کردیم برخی از بیماری‌های مسری عفونی به تاریخ پیوسته و تکرار نمی‌شود. این موضوع را نه فقط ما که متخصص علم پزشکی و علم بهداشتی نیستیم حتی آنهایی هم که متخصص بودند اینچنین می‌اندیشیدند.  امروز ما باید جهان پس از کرونا را ببینیم یعنی بهداشت و سلامت برای ما به عنوان مساله اول باشد و این را مدنظر قرار دهیم که هر زمان ممکن است با یک اپیدمی و پاندمی مواجه شویم.

رییس جمهوری افزود: همین پاندمی ویروس که اکنون تقریبا حدود یک سال و نیم است که بشر گرفتار آن است و کشور ما هم یک و سال و چند ماه گرفتار این ویروس هستیم، ما نمی‌دانیم پایان این ویروس کجاست و برای ما روشن نیست که چه زمانی تمام می‌شود.  اینکه آیا این ویروس جهش‌ها یا شرایط دیگری پیدا می‌کند یا این مساله با واکسن به طور کامل حل نمی‌شود یا نه، هیچکدام روشن، مبرهن، قطعی، صددرصد وجود ندارد.

روحانی گفت: ما هنوز با این ویروس تقابل می‌کنیم و زمانی ما بر آن غالب می‌شویم و زمان دیگر ویروس بر ما غالب می‌شود و در سطح دنیا اینچنین است.  شما می‌بینید در دنیا موج اول آمد و بشر بر موج اول پیروز شد بعد از آن دومرتبه در مقطعی موج دوم درست شد و بشر توانست از موج دوم عبور کند و به موج سوم رفت.

وی بیان کرد: الان بشر با موج چهارم این ویروس مواجه شده است و ما و کشورهای دیگر هم گرفتار شدیم و هر جا هم یک ویروس جدیدی ظهور و بروز پیدا می‌کند، که البته همان ویروس کرونا است منتها با جهش‌هایی که پیدا کرده، این متاسیون برای ما بسیار نگران کننده است که امروز پیش روی ما است. بنابر این پس مساله سلامت برای ما بسیار مهم است.

اگر طرح تحول سلامت دولت یازدهم نبود، حریف کرونا نمی‌شدیم

روحانی در ادامه سخنان خود افزود:‌ یکی از مسائل اساسی که در دولت یازدهم به سرانجام رسید طرح تحول سلامت بود. اگر طرح تحول سلامت دولت یازدهم و دوازدهم نبود،‌ اکنون حریف بیماری کرونا نمی‌شدیم.

رییس جمهوری ادامه داد: پیش از این دولت حدود ۹۰ هزار تخت بیمارستانی داشتیم که اکنون ۱۳۶ هزار تخت بیمارستانی در کشور موجود است. به عبارتی ۴۶ هزار تخت اضافه شده است و تا پایان این دولت تلاش ما این است که ۱۰ تا ۱۳ هزار تخت دیگر را اضافه کنیم که در برخی از بیمارستان‌ها این رویه پیشرفت حدود ۹۵ درصد و ۹۸ درصد است.

وی با بیان اینکه علاوه بر موضوع سلامت در پسا کرونا، موضوع دیگر دیجیتالی شدن اقتصاد است، گفت: اقتصاد،‌ اشتغال و کسب و کار به شکل قبلی دیگر مدنظر نیست. زیرا دنیای الکترونیکی در پیش روی ما است که در این دنیای الکترونیکی تحولات بزرگی را شاهد هستیم.

روحانی تصریح کرد:‌ زمانی بود که موضوع فضای مجازی فرهنگی بود و حتی موضوع‌های سیاسی و نقل و انتقال خبر در آن مطرح بود. اما امروز در فضای مجازی زندگی مردم، کسب و کار، غذای مردم، خرید مردم حتی در روستاها مطرح است و تحول بزرگی ایجاد شده است. حتی آموزش در سیستم آموزش و پرورش و آموزش عالی نیز در فضای مجازی انجام می‌شود.

رییس جمهوری با اشاره به افزایش پهنای باند در دولت یازدهم گفت: این افزایش پهنای بند دو برابر نشده بلکه ۳۲ برابر شده است و این تحول بسیار بزرگی در این باره بود و امروز بسیاری از مشاغل در همین فضا فعالیت می‌کنند. به عبارتی دولت الکترونیک، اقتصاد دیجیتال، فعالیت‌های الکترونیکی، جز مسائل پساکرونا است که این موضوع را پیش ازاین آغاز کردیم و امروز آثار آن را می‌بینیم.

وی با تاکید براینکه یکی از مسائل مهم پسا کرونا موضوع مواد غذایی است، اظهار داشت:‌ البته مسائل زیاد دیگری هم هست اما موضوع این است که در بحث موادغذایی از ابتدای دولت یازدهم با مسئولان کشاورزی گفت و گو شد که در چه قسمت‌هایی می‌توانیم به خودکفایی برسیم. البته در بعضی از بخش‌های فاصله زمانی وجود دارد و باید ببینیم در چه بخش‌هایی می توانیم به این خودکفایی برسیم.

روحانی ادامه داد: به عنوان نمونه گندم از جمله مسائلی است که می‌توان در آن به خودکفایی رسید به عبارتی لااقل نان مردم را به صورت خودکفا بدست آوریم. هرچند که ۲ تا ۳ میلیون گندم دیگر صنعتی نیز نیاز داریم که وارد می‌شود و اگر در این بخش هم خودکفا شویم خوب است. البته در یک مقطعی خودکفایی عام در کشور در رخ داد و حتی صادرات آن هم انجام شد.

رییس جمهوری عنوان کرد:‌ دراین جلسات گفته شد که در گندم، جو، نهاده‌های دامی،  ذرت،‌ آبزیان،‌ برنج مشکلاتی وجود دارد و همه اینها سبب شد که حرکت بسیار خوبی در کشور انجام شود و اگر با آمار ۷ تا ۸ سال پیش مقایسه شود، می بینید که چه تحول های خوبی صورت گرفته است.

وی تاکید کرد: ‌بیش از ۳۰ میلیون تن به محصولات کشاورزی اضافه شده که حرکت بسیار خوبی در این چند سال بوده و بیش از ۳۰ درصد در این ۷ سال افزایش یافته است. البته بعضی‌ها به کارهای زیربنایی دولت در بخش‌های مختلف و کشاورزی توجه ندارند. در حالی که کشاورزی در این بخش مدرنیزه شد و می‌توان با مشاهده آمار پیش از دولت و بعد از دولت یازدهم آن را مقایسه کرد.

روحانی با اشاره به مشکلات و چالش‌های بخش کشاورزی گفت: اولین مشکل ما آب است. اگر به اندازه کافی آب داشتیم کشاورزی حتما در مواد غذایی ما را به طور کامل خودکفا می‌کرد و حتی قدرت صادرات داشتیم. در بخشی از زمین‌های ما باران نیست و آنجا هم آب زیرزمینی و رودخانه ای نیست اگر بخواهیم از دریا آب شیرین کنیم برای کشاورزی معمولی صرفه ندارد البته شاید برای گلخانه‌های خاصی صرفه داشته باشد،.

رییس دولت تدبیر و امید ادامه داد: به هر حال آب مشکل اصلی ما است که در این زمینه در کانال کشی، زه کشی، سدسازی کار بزرگی انجام دادیم. مردم بدانند که در دولت یازدهم و دوازدهم ۵۷ سد بزرگ ملی به پایان رسید. در بخش گلخانه تا پایان این دولت سه برابر می‌شود.

روحانی گفت: یکی از کارهایی که در بخش کشاورزی نیاز است غیر آب، نیروی انسانی است. این نیروی انسانی هم باید مهارت لازم پیدا کند و هم باید از حالت سنتی عصور کند و به دنیای مدرن وارد شود و هم باید نشاط و روحیه لازم برای کار و فعالیت داشته باشد. چقدر شغل آنها شریف است و چقدر برای ما همه بخش‌های کشاورزی و دامداری مهم است که کارهای علمی زیادی دارد انجام می گیرد اما به هر حال کشاورز باید  قیمت جنس و محصولش طوری باشد که برای آنها به صرفه باشد.

وی افزود: برای این که کشاورز ما بتواند زندگی بهتری داشته باشد که میلیون‌ها نفر مستقیم و غیرمستیم در آن هستند یک بخش نمونه آن مساله گندم است چرا که گندم سمبل است. وقتی می گوییم امنیت غذایی سمبل آن گندم و نان است. در کشور ما غذای اصلی ما نان و گندم است بنابراین تشویق کشاورز برای خودکفایی در این زمینه بسیار مهم است.

رییس جمهوری با بیان این که در سال ۹۲ ابتدای دولت یازدهم قیمت گندم کیلویی۴۰۰ تومان بود، گفت: در سال ۱۴۰۰ گندم کیلویی۴ هزارتومان شده یعنی قیمت گندم ۱۰ برابر شده است. البته کمک‌های فراوان دیگری به کشاورزان در بخش آب، آبیاری مدرن، ماشین آلات شده است.

رییس جمهوری با بیان اینکه امسال شرایط ما شرایط خوبی نیست و در خشکسالی هستیم، گفت: تصمیم گرفتیم برای این که کشاورزان را به خاطر تورم و فشار زندگی تشویق کنیم، علاوه بر ۴ هزار تومانی که برای خرید گندم تعیین شده است، هزارتومان هم به عنوان جایزه آنهایی که سریعتر گندم را  در اختیار دولت قرار می‌دهند اضافه کنیم که عملا قیمت گندم کیلویی۵ هزارتومان می شود. الان کشاورز ما نسبت به آغاز سال ۹۲ می‌تواند با یک نشاط بهتری فعالیت کند.

روحانی گفت: وقتی با کرونا مواجه شدیم به هر کشوری که مواد غذایی از جمله ذرت، گندم و جو و کنجاله سفارش داده بودیم همه اینها قطع شد و گفتند نمی‌دهیم با این که  خریده بودیم و بخشی از پول آن را هم داده بودیم  گفتند شرایط عوض شده است. برخی کشورها ذخایر موادغذایی خود را چندبرابر کردند. برخی کشورهای همسایه که از آنها خریدی کرده بودیم گفتند که دیگر به شما چیزی نمی دهیم و گفتند که ما نمی‌دانیم چه چیزی پیش می آید به هر حال بحث کرونا است و ما نمی‌دانیم چه اتفاقی پیش می آید.

وی ادامه داد: در بحث کرونا زمانی ممکن است همه مجبور شوید همه مردم را در قرنطینه کامل ببرید یعنی الزاما کسی از خانه خارج نشود. کشاورز و باغدار و دامدار هیچ کس نمی‌تواند سرکار خود برود بنابراین ترس و وحشتی همه را فرا گرفته که هنوز هم این ترس و وحشت به طور کامل رفع نشده است. اینجا جایی است که ما بر مبنای برنامه ریزی کشور به عنوان پسا کرونا باید برای امنیت غذایی کار عظیم و بزرگی انجام دهیم.

رییس جمهوری یادآورشد: افتتاح فردا ما هم پنجشنبه در بخش کشاورزی است و بخش عظیم و تحولات بزرگی که در کشاورزی شده است مردم شاهد آن خواهند بود.

وی با تاکید بر این که توجه ویژه ای به امنیت غذایی و دنیای پس از کرونا کرده ایم، گفت: البته غیر از جایزه هزارتومانی برای گندم تصمیماتی هم درخصوص آزاد کردن کالاها از گمرک گرفتیم.۳ میلیون تن کالا در گمرک داریم که بخشی بزرگی از آن کالاهای اساسی است.

روحانی ادامه داد: یکی از کالاها و نهاده‌هایی که در گمرگ مانده است بیش از یک میلیون تن ذرت است که آنها را باید آزاد کنیم که به داخل کشور بیاید و کشتی‌هایی که پهلو گرفتند باید تخلیه شوند و در این زمینه  با بانک مرکزی درباره آزاد کردن این کالاها بحث های خوبی شد و در کنار آن تصمیماتی برای خریدهای کل سال باید انجام بگیرد، گرفتیم.

راه حل مساله هسته‌ای ایران، اجرای توافق هسته‌ای است/ عین اجرای برجام را می‌خواهیم

رییس جمهوری در بخش دیگری از سخنانش با اشاره به مذاکرات برای احیای برجام گفت:  البته بعضی‌ها فیلم هم درست کردند که مال سال‌های گذشته است. روی دستشان باد کرده و پخش می‌کنند اینها همان تفکرات قدیم هستند و عیبی ندارد برای اینکه ماهیت خودشان را افشا می‌کنند.

روحانی اظهار کرد: امروز همه می‌دانند راه حل برای معضل برنامه هسته‌ای ایران، اجرای توافق هسته‌ای است و برای همه روشن است؛ برای پنج بعلاوه یک، اروپا، منطقه و برای همه روشن است. باید این توافق به خوبی اجرا شود.

وی اضافه کرد: ما اجرای عین سند برجام را می‌خواهیم، یک کلمه زیاد نه یک کلمه کم. ما دنبال زیاده خواهی نیستیم. البته طلب‌هایی داریم و بعداً مطرح می‌کنیم. در این ۴ سال صدها میلیارد دلار به ما خسارت وارد شده آن سر جای خود هست.الان این برجام باید پیاده شود نه کم و نه زیاد برجام پلاس نمی‌خواهیم ما عین برجام را می‌خواهیم.

رییس دولت تدبیر و امید با تشریح سه مرحله در این زمینه گفت: این کار ۳ پله دارد، مرحله اول مربوط به رفع تحریم است که به عهده آمریکاست. دیگران هم باید کمک کنند و وظیفه شان هستند اما اصل آمریکاست. مشکل را آنها ایجاد کردند و باید کلیه تحریم‌ها را بردارند.

رییس جمهوری ادامه داد: شرایط برجام در سال ۲۰۱۵ چه بود. همان شرایط اقتصادی که پیش‌بینی شده بود و در برجام تعهد کرده بودند باید به آن برگردند هرگونه تحریمی که بهانه‌های دیگر با تگ‌ها و برچسب‌های جدید آنها را هم باید کنار بگذارند و ما به یک اقتصاد سالم متعادل قابل قبول برگردیم آنها هم برگردند و ببینند یک فعالیت هسته‌ای ما انجام می‌دهیم در چهارچوب برجام.

روحانی افزود: آنها علی الظاهر در این مرحله جدی هستند و می‌گویند ما تحریم‌ها را برمی‌داریم اما این تحریم‌هایی که می گویند برمی‌داریم، برای عناوین کافی نیست و اینکه بگویند در بخش نفت و تحریم و پتروشیمی تمام تحریم‌هایی که شماره دارد و معلوم است باید روی کاغذ بیاورند و این‌ها برداشته شود. همه دنیا هم بدانند و گر نه باز هم در کلیات گرفتار می‌شویم. باید دقیق و با آدرس بگویند تحریم‌ها چگونه برداشته می‌شود. بنابراین در بخش تحریم بار به طور کامل بر دوش آمریکاست و آنها باید انجام دهند.

روحانی افزود: در یک قدم‌هایی اینها را جدی دیدیم و در قدم‌هایی دو پهلو حرف زدند.گام‌هایی که تا امروز برداشتیم، گام‌های صحیح، درست و در چارچوب سیاست‌هایی بوده که مقام معظم رهبری مشخص کرده است. این کار کاملا درست انجام گرفته و ما درست پیش می‌رویم.

رییس جمهوری اضافه کرد: گام‌های دیگری هم مانده که باید انجام دهیم. در این بخش دو کار هم به عهده ماست؛ یکی اینکه بعد از اینکه تحریم برداشته شد ما می‌خواهیم راستی‌آزمایی کنیم و بگوییم تحریم برداشته شد یعنی بله را ما باید بگوییم و ما از بانک مرکزی، نفت و بقیه وزارتخانه‌ها می‌پرسیم که آیا برداشته شد و همه می‌گویند بله.

وی اضافه کرد: ما دیروز درباره راستی آزمایی مفصل بحث کردیم که چگونه می‌خواهیم راستی‌آزمایی کنیم و چقدر زمان می‌برد، راستی‌آزمایی هم خیلی پیچیده نیست.

 

در مذاکرات هیچ نظری به انتخابات نداریم، حتی اگر انتخابات در سال ۱۴۰۱ برگزار شود

رییس دولت دوازدهم در بخش دیگری از سخنانش گفت: مادر برنامه هسته‌ای، واکسن، مقابله با کرونا، معیشت مردم و تولید هیچ نظری به انتخابات نداریم که انتخابات چگونه است نتیجه انتخابات چگونه. اینها وظیفه ماست حتی اگر انتخابات در  ۱۴۰۱ بود ما همه اینها را با همین قدرت انجام می‌دادیم.

روحانی گفت: البته مردم ما اگر خوشحال شوند و احساس بکنند شرایط زندگی‌شان بهتر شده و مردم و دولت موفقیت بهتری به دست آوردند با نشاط بیشتری در انتخابات شرکت می‌کنند. ما انتخابات پرشور می‌خواهیم. اینها برای انتخابات پرشور البته موثر است و وظیفه ما است و طبق این وظیفه ما یک ثانیه هم وقت تلف نمی‌کنیم حرف این و آن را هم گوش نمی‌کنیم از این چیزها آنقدر بگویید تا خسته شوید هیچ تاثیری به حال ما ندارد.

وی تصریح کرد: ما در چهارچوبی مقام معظم رهبری تعیین کرده، حرکت می‌کنیم. یک ثانیه وقت تلف نمی‌کنیم البته عجله می‌کنیم کار را پیش می‌بریم هر زمانی به نتیجه برسد اهلا و سهلا . یک ساعت زودتر به نتیجه برسد به نفع مردم و خواست مردم است.

ثبت دیدگاه

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.