دوشنبه, ۲۰ آذر , ۱۴۰۲ Monday, 11 December , 2023 ساعت ×
زباله گردی در سایه ویروس کرونا
06 مرداد 1399 - 8:48
شناسه : 9790
25

نیمه شب در یکی از خیابان‌های خلوت شهر در پناه تنه درختی که انبوهی از زباله پای آن جمع شده نشسته، چهره‌اش را در زیر چادرش پنهان کرده است و فقط دستانش پیداست که لابه لای همان زباله ها می گردد و گاه گاهی از ظرفی یکبار مصرف که در همان حوالی است ؛ گویی […]

ارسال توسط :

نیمه شب در یکی از خیابان‌های خلوت شهر در پناه تنه درختی که انبوهی از زباله پای آن جمع شده نشسته، چهره‌اش را در زیر چادرش پنهان کرده است و فقط دستانش پیداست که لابه لای همان زباله ها می گردد و گاه گاهی از ظرفی یکبار مصرف که در همان حوالی است ؛ گویی چیزی بر دهان می گذارد و از ابتلای به ویروس کرونا نمی‌ترسد.

خیابانی اصلی در حوالی ترمینال است که در آن ساعت از شب خلوت تر از هر زمان دیگری است و با این حال خود را با تمام وجود در پناه درخت و چادری که به نظر تنها سرپناهش است ، پنهان می کند و در عین حال دل از زباله ها بر نمی کند و همچنان مشغول کند و کاو  زباله های جمع شده در پای درخت است.

در روزهایی که همه با هراس از کرونا روزگار می گذرانند کسی چندان جرات نزدیک شدن به این افراد را ندارد و البته آنهایی که زندگی شان با سر کردن از با زباله ها و اندک روزی خود را در لابه لای همین زباله ها جستجو می کنند در این روزهای همراه با استرس و بیم انتقال کرونا، همچنان بدون کمترین وسیله حفاظتی به روال همیشه زباله گردی شان را به جا می آورند.

هر چند همیشه دردل سیاهی شب، پوسته های ظاهری کنار می روند و زیر پوست شهر، آشکار تر خود را نشان می دهد ولی مشکی همچون زباله گردی و کند و کاو زباله ها را در طول روز نیز به تکرار می توان در کوچه ها و خیابان های شهر حتی در این روزهای سختی که همه نگران و آشفته از کرونا هستند، مشاهده کرد.

ساعات نزدیک به غروب آفتاب است و خیابان ها با اینکه گفته می شود همه باید در خانه هایشان بمانند، ترددهای معمول خود را دارد چون مردم ناگزیر از برخی خریدها و مایحتاج خانه هستند و به همان نسبت زباله گردهایی که میانسال هم به نظر می آیند بدون کمترین دلنگرانی بابت ابتلا به کرونا داشته باشند سرگرم گشتن زباله ها هستند.

بی خیال بودنشان در برابر کرونا را از ظاهرشان که نه ماسکی بر چهره دارند و نه دستکشی بر دست،  می توان مشاهده کرد؛ سطل های زباله ای که در نزدیکی چند سوپرمارکت و یک نانوایی در محلات مختلف بروجرد قرا ردارد در آن ساعات پایانی روز می تواند پر از زباله های دوست داشتنی برای زباله گردها باشد.

و هر کدام می توانند ساعت ها صرف واکاوی همان سطل های زباله کنند یکی از افراد زباله گرد را می توان هر روز در آن سوی خیابان در حوالی سطلی زباله در ساعات عصر دید که با دوچرخه اش می آید ؛ دوچرخه ای که در زیر کیسه های چرک مانند پر شده از انواع مختلف زباله، بسختی تشخیص داده می شود و فقط از دور جسم متحرکی به نظر می رسد.

گویی بار زباله اش را از جاهای مختلف بسته است و در ساعات پایانی روز، دل از زباله ها نمی کند و هر چند متری که پیش می رود توقف می کند و زباله های در مسیر خود را وارسی می کند، قوطی ها را در کیسه ای، جعبه های مقوایی را در کیسه ای و از هیچ زباله ای چشم نمی پوشد.

آنهم در شرایطی که مردم با ماسک های فیلتر دار و چندین لایه دستکش و شستن مکرر دست ها و جدا سازی لباس های بیرون و اجرای دقیق ترین دستورالعمل های بهداشتی را انجام می دهند و همچنان از کرونا هراس دارند از رد شدن از کنار این افراد هم بیم دارند.

اما زباله گردها؛ همان ها که بسیار آنها را دیده ایم که تا کمر در سطل های زباله ها فرو رفته اند؛ حاضر به دوری از زباله ها نیستند؛ علاوه بر اینکه سلامت خودشان در معرض تهدید است با توجه به گشت و گذارشان در همه جای شهر به راحتی می توانند خطر ساز باشند و می طلبد راهکاری برای این قشر که همواره در معرض آسیب و انواع بیماری های بوده اند اندیشیده شود.

هر چند به طور رسمی نهادها و یا دستگاه مرتبط با ساماندهی زباله گردها  که معمولا شهرداری ها هستند  مراکز خرید و فروش ضایعات را تعطیل کرده اند اما بصورت غیر قانونی همچنان این مراکز و زباله گردها به فعالیت خود ادامه می دهند که جدیت نیروی انتظامی و ورود دستگاه قضایی را می طلبد.

در بین زباله گردها البته کودکانی نیز مشاهده می شوند آنهم در شرایطی که همه سازمان‌های مربوطه تاکید بر ماندن در خانه، شستن و ضدعفونی مکرر دست‌ها و همچنین تغذیه مناسب دارند؛ این کودکان بدون ماسک و دستکش در خیابان‌های شهر در تردد هستند، درون سطل‌های زباله که این روزها پر از زباله‌های آلوده است؛ جستجو می‌کنند.

ظاهر دست های آنها که در پس سیاهی زباله ها پنهان شده است نشان نمی دهد شست و شوی مکرر دستها دغدغه این روزهای آنها هم باشد.

ثبت دیدگاه

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.