دوشنبه, ۴ تیر , ۱۴۰۳ Monday, 24 June , 2024 ساعت ×
سد معبر در ارومیه به آرامی تبدیل به فرهنگ  می شود
07 اسفند 1396 - 8:20
شناسه : 3785
15

سد معبر پیاده رو ها توسط صاحبان اغلب مغازه ها در ارومیه در سایه غفلت مسئولین شهرداری کم کم تبدیل به بخش مهمی از کسب و کار گردیده است و حتی تعدادی از مغازه داران جلوی مغازه های خود را به اجاره هم  می دهند . استفاده شخصی از معابر و پیاده روهای عمومی کلان […]

ارسال توسط :

سد معبر پیاده رو ها توسط صاحبان اغلب مغازه ها در ارومیه در سایه غفلت مسئولین شهرداری کم کم تبدیل به بخش مهمی از کسب و کار گردیده است و حتی تعدادی از مغازه داران جلوی مغازه های خود را به اجاره هم  می دهند .

استفاده شخصی از معابر و پیاده روهای عمومی کلان شهر ارومیه در سالهای گذشته تبدیل به یک فرهنگ ناصحیح در بین برخی افراد فرصت طلب و سود جو شده است به طوریکه این معضل همیشگی هر روز شکل و چهره ای جدید بر خود میگیرد.
اما این روزها فصل رونق از راه رسیده و کسبه سعی می‌کنند با نمایش اجناس در پیاده روها مشتریان بیشتری را جذب کنند در حالی که با این کار نظم شهر و امنیت رهگذران را به خطر می‌اندازند.

در سالیان گذشته فقط در ایام نوروز و تعطیل شاهد استفاده دست فروشان و صاحبان مغازه از پیاده روها و معابر عمومی شهر بودیم اما متاسفانه چند سالیست در غفلت شهرداری نه تنها در ایام گوناگون سال بلکه با نزدیک شدن به اخر سال دستفروشی و سد شدن معابر با انواع و اقسام وسایل چهره شهر را زشت و ناخوشایند کرده است.
ازدهام بی حساب و کتاب دست فروشان و سایر سودجویان از پیاده رو ها نه تنها باعث سختی تردد مردم گشته است بلکه مبلمان شهری را نیز تحت تاثیر منفی خود قرار داده است البته شهرداری در چند سال گذشته اقدامات زیادی را برای غلبه بر معضل سد معبر داشته است ولی با این وجود بازم هم هستند افراد زیادی که با زیر پا گذاشتن حقوق شهروندی سعی در کسب سود بیشتری هستند.

پیاده‌روهای شهر که در اصل محل تردد عابرین پیاده محسوب می شود جایگاه ویژه ای در جلوه دادن فرهنگ مردم یک شهر را دارد ولی همان طور که قابل مشاهده است معابر اصلی و فرعی شهر همچنان در تسخیر افراد سود جو و دست فروشان بوده که این امر نه تنها موجب تخریب این معابر شده و تردد عابر ین را با مشکلاتی روبرو کرده است بلکه فرهنگ اصیل مردم شهر را نیز زیر سوال میبرد.
برخی اوقات سد شدن معابر پیاده خیابان های مرکزی شهر با اسباب و اثاثیه دستفروشان آنقدر شدت می گیرد که عابران پیاده به ناچار ترجیح می دهند برای سهولت در تردد عبور از خیابان را انتخاب کنند که این انتخاب موجب شکل گیری معضل دیگر در ترافیک شهری می شود.

استفاده مغازه های مکانیکی از پیاده رو های عمومی شهر برای تعمییر خودرو و همچنین توقف وسایل نقلیه شخصی برای فروش میوه جات نمونه بارز نقص حقوق شهروندی محسوب می شودکه این امر در خیابان‌های شهر کاملا مشهود است.

اما انچه که بایستی در جهت رفع سد معبر و جلوگیری از نقص حقوق شهروندی صورت گیرد همکاری دو سازمان نیروی انتظامی و شهرداری می باشد که در این موضوع می توانند کمک حال هم باشند.
بنابرین شهرداری میتواند با امکانات شهری که در اختیار دارد با فرهنگ سازی در نقاط مختلف شهر مردم را نسبت به رعایت حقوق شهروندی تشویق نماید.
ولی سایر نهادهای متولی در این موضوع مانند اصناف نیز می توانند با قرار گرفتن در کنار شهرداری و با آموزش صحیح به بازاریان در مورد حقوق شهروندی و معضل سد معبر می تواند با ایجاد مکانی برای فعالیت دست فروشان آنها را به این مکان هدایت کرد تا شاید پدیده دست فروشی از سطح شهر و مشکلات بعدی آن برچیده شود و دیگر شاهد فرصت طلبی برخی افراد سود جو در سطح شهر ارومیه نباشیم.

انتهای پیام/

ثبت دیدگاه

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.