شنبه, ۱۱ آذر , ۱۴۰۲ Saturday, 2 December , 2023 ساعت ×
سکوت؛ پاسخ مسئولان به ماجرای فیش‌ حقوقی برخی کارکنان علوم پزشکی آذربایجان‌غربی
07 مهر 1402 - 22:54
شناسه : 19360
4

انتشار تصاویر فیش حقوقی با مبالغ نجومی برخی معاونان و کارکنان دانشگاه علوم پزشکی آذربایجان‌غربی، با سکوت مسئولان دانشگاه و سکوت سنگین مقامات مواجه شده است. موضوع دریافت حقوق‌های نجومی در برخی دستگاه‌ها و مجموعه‌های دولتی و غیردولتی از چندی پیش رسانه‌ای شده و در قبال این اقدامات نیز رفتار متناسب از سوی مسئولان انجام […]

ارسال توسط :

انتشار تصاویر فیش حقوقی با مبالغ نجومی برخی معاونان و کارکنان دانشگاه علوم پزشکی آذربایجان‌غربی، با سکوت مسئولان دانشگاه و سکوت سنگین مقامات مواجه شده است.

موضوع دریافت حقوق‌های نجومی در برخی دستگاه‌ها و مجموعه‌های دولتی و غیردولتی از چندی پیش رسانه‌ای شده و در قبال این اقدامات نیز رفتار متناسب از سوی مسئولان انجام شده؛ از برگشت دادن مبالغ اضافی دریافتی تا برکناری متولیان و مسئولان دخیل در امر.

این بار و در روزهای گذشته، تصاویری از فیش‌های حقوق دریافتی معاونین و برخی کارکنان دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی ـ درمانی آذربایجان‌غربی در طول سال گذشته منتشر شده و در فضای مجازی استان دست به دست می‌شود که حاکی از تخلف آشکار در این دانشگاه با نام پاداش برای برخی نفرات است.

در تصاویری که برای نخستین بار توسط یکی از کارکنان دانشگاه علوم پزشکی و از فعالان فضای مجازی انتشار یافته، نامه‌ای از سوی دیوان محاسبات آذربایجان‌غربی دیده می‌شود که مبالغ اضافی پرداختی به کارکنان این دانشگاه با عنوان «کارانه همطرازی و مشارکت» بوده و هیچ توصیف قانونی برای چنین پرداختی دیده نشده و بر همین اساس نیز باید این مبالغ عودت داده شود.

آذربایجان غربی ,

هرچند در این نامه اشاره شده که سقف مبلغ کارانه دریافتی پزشکان شاغل در مناطق برخوردار و دارای فعالیت حرفه‌ای حدود یک میلیارد و دویست میلیون ریال بوده که خود این مبلغ هم نجومی و در برخی موارد نیز غیرقابل باور است، اما اینکه دانشگاه علوم پزشکی آذربایجان‌غربی با عناوین ساختگی به دنبال افزایش مبلغ دریافتی کارکنان باشد و مبالغی فراتر از کارانه پزشکی قانونی را هم پرداخت کند، خود جای سؤال دارد که البته باید در زمان مناسبی به این سوالات نیز پاسخ داده شود.

دریافت مبالغ کلان با فاصله چند ده میلیون تومان تا مبلغ بالای ۲ میلیارد ریال به صورت ماهانه برای یکی از معاونان دانشگاه، نگاه ویژه به برخی مدیران و کارکنان با وجود وضعیت نامناسب برخی دیگر از کارکنان دانشگاه که موجب نارضایتی در گذشته بوده، عدم تمکین به قوانین مصرح و مصوب درباره پرداخت حقوق و مزایای معاونین، مدیران و کارکنان این دانشگاه و نیز عدم پاسخگویی مسئولان دانشگاه در این خصوص از موضوعاتی است که متأسفانه باعث بی‌نتیجه بودن پیگیری‌ها از مسئولان دانشگاه علوم پزشکی آذربایجان‌غربی شده و در نهایت نیز به انتشار این تصاویر و چنین فیش‌های نجومی می‌انجامد.

از روز گذشته و پس از انتشار تصاویر فیش‌های نجومی، پیگیری‌ها از مدیران مختلف دانشگاه علوم پزشکی درباره صحت و سقم ماجرا بی‌نتیجه بوده و البته تأییدیه‌ها درباره مبالغ دریافتی نیز دریافت شده ولی در خصوص اینکه این مبالغ به خزانه بازگشت داده شده یا خیر، هنوز هیچ مسئولی از این دانشگاه اظهار نظر نکرده است!

مسئولان مرتبط در دیوان محاسبات، سیستم قضائی و سایر محموعه‌های نظارتی در آذربایجان‌غربی هم برابر این موضوع سکوت کرده‌اند و هنوز واکنشی در قابل این تخلف نداشته‌اند.

سوال اصلی درباره فیش‌های منتشر شده این است که  آیا جایگاه و شرایط خدمتی این مقامات تا آن اندازه سخت و زیان‌آور است که با تعابیر و تعاریف غیرقانونی و خارج از قوانین مصوب شامل دریافت برخی مبالغ غیرمتعارف و نجومی شوند؟

این اقدامات قطعاً با شعار مقابله با فساد و تبعیض دولت سیزدهم مغایرت داشته و نیاز است مدیران و مقامات ارشد کشوری با ورود به موقع و درست به موضوع، نسبت به برخورد قانونی با عاملان آن و نیز بازگردانده شدن اضافه مبالغ دریافتی به خزانه اقدامات عاجل و لازم را انجام دهند تا مدیران دانشگاه در آذربایجان‌غربی متوجه این اقدام اشتباه خود و نیز لزوم تسلیم در برابر قانون باشند.

واکنش شورای تبیین مواضع بسیج دانشجویی به فیش‌های نجومی

شورای تبیین مواضع بسیج دانشجویی آذربایجان‌غربی پس از انتشار فیش‌های نجومی برخی کارکنان دانشگاه علوم پزشکی استان، به این موضوع واکنش نشان داده و خواستار روشنگری مسئولان در این رابطه شد.

در متن این بیانیه آمده است: شبهات و رفتار سوال‌برانگیز برخی مسئولان نباید به وجهه‌ی نظام مقدس جمهوری اسلامی ضربه زده و به اعتماد عمومی خدشه وارد نماید. حقوق مسئولین از بیت‌المال است و این حق قانونی ملت است که بدانند این حقوق‌ها به چه شکلی و به چه علت پرداخت می‌شوند.

مسئله فیش‌های حقوق پرداختی اخیر دانشگاه علوم پزشکی ارومیه به برخی مسئولین این دانشگاه سؤالات زیادی برای اذهان عمومی ایجاد کرده است، نیازمند شفاف‌سازی و  پاسخگویی از جانب ریاست محترم دانشگاه علوم پزشکی ارومیه است تا مردم در جریان خدمات و چرایی پرداختی‌ها قرار بگیرند.

در همین راستا شواری تبیین مواضع ناحیه بسیج دانشجویی استان آذربایجان‌غربی از ریاست محترم دانشگاه درخواست دارد که پاسخگوی سوالات و شبهات پیش آمده باشند و این قضیه را به طور واضح و مبرهن شفاف‌سازی نمایند.

ثبت دیدگاه

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.