شنبه, ۲۳ تیر , ۱۴۰۳ Saturday, 13 July , 2024 ساعت ×
غمخوارانِ تعطیلی کسب و کارهای اینترنتی، فراخوان «خرید نکنید» صادر کردند!/ دم خروس معترض‌نماها با خودزنی اقتصادی بیرون زد
01 آذر 1401 - 13:33
شناسه : 18366
12

ا دیروز صدای اعتراض‌شان بلند بود که فیلتر اینستاگرام و واتس‌اپ،‌ میلیون‌ها نفر از صاحبان مشاغل اینترنتی را بیکار کرده اما حالا در تناقضی آشکار،‌ با افتخار، فراخوان «خرید نکنید» و «نفروشید» صادر می‌کنند! تبعیت محض از دستورات اتاق فرمان آن طرف آبی، تا آنجا قدرت تحلیل را از معترض‌نماها گرفته که درک نمی‌کنند تنها […]

ارسال توسط :

ا دیروز صدای اعتراض‌شان بلند بود که فیلتر اینستاگرام و واتس‌اپ،‌ میلیون‌ها نفر از صاحبان مشاغل اینترنتی را بیکار کرده اما حالا در تناقضی آشکار،‌ با افتخار، فراخوان «خرید نکنید» و «نفروشید» صادر می‌کنند! تبعیت محض از دستورات اتاق فرمان آن طرف آبی، تا آنجا قدرت تحلیل را از معترض‌نماها گرفته که درک نمی‌کنند تنها بازنده این فراخوان، صاحبان مشاغل خرد هستند؛ همان مردم متن جامعه.

ا دیروز صدای اعتراض‌شان بلند بود که فیلتر اینستاگرام و واتساپ nمیلیون نفر از صاحبان مشاغل اینترنتی را بیکار و متضرر کرده و جوانان و خانواده‌ها را به خاک سیاه نشانده اما حالا در تناقضی آشکار،‌ با افتخار و با صدای بلند، فراخوان «خرید نکنید» و «نفروشید» صادر می‌کنند! در ادامه روند براندازی‌های متوهمانه، این بار قصد کرده‌اند در ۳ روز، کار را تمام کنند؛‌ این بار نه با کوکتل مولوتوف و قمه و سلاح گرم و آتش زدن اموال عمومی و حمله به مدافعان امنیت بلکه با «نخریدن» و «نفروختن»!‌ تبعیت محض از دستورات اتاق فرمان آن طرف آبی، تا آنجا قدرت تحلیل را از معترض‌نماها گرفته که درک نمی‌کنند تنها بازنده این فراخوان، صاحبان مشاغل خرد هستند؛ همان مردم متن جامعه که این مدعیان به دروغ خود را حامی و دل‌نگران آنها معرفی می‌کردند. گذر زمان، بهترین قاضی است؛ دست دروغگوها را برای همه رو می‌کند…

من معترضم پس به خودم ضربه می‌زنم!

ساکنان سرزمین مجازستان شاید تنها انسان‌هایی باشند که راضی می‌شوند به‌عنوان اعتراض، به خود و همنوعانشان ضربه بزنند. رفتار گروهی از کاربران فضای مجازی در روزهای گذشته در تبلیغ هیجان‌زده فراخوان تحریم سه روزه خرید و فروش،‌ دیالوگ معروف اهالی «برره» را تداعی می‌کند که هر بار از چیزی یا کسی ناراحت بودند، می‌گفتند: «ما به نشانه اعتراض، شیشه‌های خانه خودمان را می‌شکنیم»!

همان‌هایی که انواع نقدها و نیش و کنایه‌ها را بابت محدودسازی اینستاگرام نثار دست‌اندرکاران کشور کرده و معتقد بودند این فیلترینگ در دو ماه گذشته، منجر به بیکاری و ضرر میلیون‌ها نفر از صاحبان مشاغل اینترنتی شده، حالا در چرخشی صد و هشتاد درجه، بی هیچ ابایی از نفروختن و نخریدن می‌گویند. همان‌ها که با یک شایعه احمقانه ساخته و پرداخته عوامل رسانه‌ای سعودی،‌ در آتش تحریم کارخانه میهن دمیدند و احتمال بیکاری بیش از هزار کارگر آن و نابودی خانواده‌هایشان هم نگرانشان نکرد، حالا پا را فراتر گذاشته و در یک حرکت وطن‌فروشانه، به استقبال فراخوان تحریم خرید و فروش سراسری رفته‌اند.

به خیال خام‌شان، اگر کافه و رستوران نروند، بنزین نزنند، بانک نروند و خرید نکنند، کمر نظام را می‌شکنند. دنباله‌روی محض از شبکه‌های معاند و بدخواهان ایران چنان روی گوش‌ها و چشم‌هایشان پرده انداخته که نمی‌بینند و نمی‌فهمند آنکه متضرر و تضعیف و نابود می‌شود، صاحبان مشاغل خرد هستند؛ همین مردم متن جامعه که یا برادر و خواهر خودشان هستند یا دوست و همسایه‌شان.

مجازی، اعتصاب می کنیم و حقیقی، کاسبی!

طنز تلخ این روزها اما،‌ همراهی برخی صاحبان فروشگاه‌ها و اصناف با این تحریم کوته‌بینانه است. در چند روز گذشته با یک گشت و گذار کوتاه در اینستاگرام، با انواع و اقسام استوری ها مواجه می شدید که از تعطیلی خودخواسته کسب و کارها در این ۳روز حکایت داشت؛ اما نه با شجاعت در بیان عقیده‌ای که مدعی‌اند به خاطرش متحد شده‌اند، بلکه با عباراتی سخیف که بیش از پیش، پشتوانه ضعیف تحرکات اخیر را آشکار می‌کند. گرچه با گزارشی که شاهدان عینی در روز سه شنبه از مشاهداتشان در بازار و برخی پاساژها دادند، حتی همین عرض اندام مجازی برخی از این صاحبان مشاغل هم دروغ از آب درآمد و اغلب آنها با وجود اعلام مشارکت در این تحریم از طریق استوری‌های آنچنانی، در فضای حقیقی به همقطاران خود پشت کرده و مغازه‌های خود را باز کردند.

«همه‌ش دروغه. برادرم میگه فروشنده‌های پاساژشون که دیشب استوری کرده بودن،‌ امروز همه‌شون مغازه‌هاشون بازه. همه چیز، فقط مجازیه.» البته حتی اگر این موضوع صحت داشته باشد هم، خالی از لطف نیست. همراهی این دسته از صاحبان مشاغل با فراخوان تحریم فروش و چشم‌پوشی‌شان از پول درآوردن آن هم برای ۳ روز، از وضعیت خوب کسب و کار آنها و رونق بازار حکایت دارد که به خودی خود، خبر مسرت‌بخشی است.

 

تجربه نشان داده، هرجا مردم دلسوز و آگاه ایران با موقعیت‌شناسی، وارد میدان شده‌اند و شانه به شانه هم، سنگرهای دفاع از منافع ملی را پر کرده‌اند،‌ دشمنان این آب و خاک و فریب‌خوردگان داخلی‌شان، راه به جایی نبرده‌اند.

ثبت دیدگاه

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.