چهارشنبه, ۳ مرداد , ۱۴۰۳ Wednesday, 24 July , 2024 ساعت ×
کارآفرینی با طعم عسل در منطقه صومای برادوست
28 تیر 1401 - 8:23
شناسه : 17779
12

مهندس مهران ساجد نیا دهیار قرنسا و خلیان از توابع منطقه صومای برادوست ارومیه از کارفرینان موفقی است که با سرلوحه قرار دادن فرمایشات رهبر معظم انقلاب در خصوص اقتصاد مقاومتی به تولید عسل کاملا طبیعی پرداخته و توانسته با صرف فعل خواستن و پشت سر گذاشتن مشکلات از این راه کسب درآمد کند. با […]

ارسال توسط :

مهندس مهران ساجد نیا دهیار قرنسا و خلیان از توابع منطقه صومای برادوست ارومیه از کارفرینان موفقی است که با سرلوحه قرار دادن فرمایشات رهبر معظم انقلاب در خصوص اقتصاد مقاومتی به تولید عسل کاملا طبیعی پرداخته و توانسته با صرف فعل خواستن و پشت سر گذاشتن مشکلات از این راه کسب درآمد کند.

با نگاهی به وضعیت اقتصادی کشور و توجه به تولید داخلی بر اساس توانمندی‌های محلی یکی از مهم‌ترین مسائل در تحقق اقتصاد مقاومتی است که باید ظرفیت‌های هر بخش به‌خوبی معرفی شود و راه‌های رسیدن به تولید و استفاده از این ظرفیت‌ها برای مردم به ویژه جوانان جویای کار به‌خوبی تبیین شود.مهندس مهران ساجدی نیا با بیان اینکه کار پرورش زنبور عسل و بسته بندی عسل را با کمک و همراهی برادر و پدرش شروع کردم، گفت: بنده به همراه برادرم سعی کردم از تجربیات چندین ساله پدرم که مشوق اصلی من برای ورود به این حرفه بود عسلی با بهترین کیفیت و مرغوب تولید کنیم زیرا با توجه به درآمدی که این شغل دارد چنانچه تعداد کندوها زیاد باشد می‌توان اشتغال زایی زیادی نیز داشت و شرایط شغلی افراد دیگری را نیز فراهم کرد.مهندس مهران ساجد نیا هم اکنون با دارا بودن بیش از هزار کندوی عسل نه تنها توانسته قدمی بزرگ در راستای اهداف اقتصاد مقاومتی بردارد بلکه به صورت مستقیم و غیر مستقیم به چندین نفر نیز اشتغالزایی کرده است.کارآفرین موفق اهل منطقه صومای برادوست استفاده از ظرفیت های منطقه را از ابزارهای اقتصاد مقاومتی یاد کرد و گفت: شناخت امکانات بومی هر منطقه و تکیه بر مردم به عنوان دو رکن مهم اقتصاد مقاومتی می‌تواند به پویایی هر چه بیشتر اقتصادی دامن زند.

وی در گفت‌وگو با خبرنگار روناهی خبر گفت: عسل مصداق عینی و عملی اقتصاد مقاومتی و کارآفرینی است که می‌تواند با حمایت مسئولان استانی و منطقه از زنبورداران بهتولید داخلی رونق بخشید زیرا همان طور که امروزه در کشورهای پیشرفته و موفق قابل مشاهده است تولید از مولفه‌های اساسی و اصلی خود کفایی و استقلال یک کشور و جامعه است که برای پشت سر گذاشتن این مرزها باید رونق تولید داشته باشیم.

اقتصاد مقاومتی که سال‌ها مقام معظم رهبری آن را به عنوان شعار سال قرار می‌دادند، در گرو همین رونق تولید است اقتصاد مقاومتی جز تکیه بر تولیدات بومی نیست آن هم با شناسایی فرصت‌ها یا ظرفیت‌های موجود منطقه و فعال کردن این پتانسیل‌ها. مهندس ساجدی نیا در ادامه تاکید کرد: اقتصاد روستایی نیز خود جزئی از کارآفرینی است که با کشاورزی وابستگی متقابل دارد و با تغییر در نوع نگرش و فعالیت ها در اقتصاد روستایی نیز تغییر ایجاد می گردد وسیاستهای اقتصاد مقاومتی به منابع محیطی و اقتصادی مردمی وابسته می باشد. اگر در روستاها بحث اشتغال و تولید دنبال شود از مهاجرت بی‌رویه روستائیان به شهر‌ها جلوگیری می‌شود و بسیاری از مشکلات جامعه با تلاش روستائیان و تامین نیازهای شهر نشینان در حوزه کشاورزی، دامداری و… برطرف می‌شود.

اگر مسئولان می‌خواهند از تولید حمایت کنند، باید جلوی موانع تولید را بگیرند و با مردمی که قدم در این راه گذاشته‌اند همکاری‌های لازم را داشته تا نیروی محرکه‌ای برای تولیدکنندگان باشند. کارآفرین جوان و با استعداد روستای قرنسا در ادامه افزود: کارآفرینی و پرورش زنبور عسل مرد و زن نمی شناسد وقتی پشتکار باشد به همین جهت میتوان با تکیه بر توان بومی و داخلی اقتصاد مقاومتی را به مرحله اجرا رساند زیرا این روزها که مردم به دلیل تحریم های وضع شده با مشکلات اقتصادی دست و پنجه نرم می‌کنند و همچنین یکی از معضلاتی که گریبانگیر جامعه شده بیکاری جوانان است، بد نیست آنها به سراغ مشاغلی از جمله پرورش زنبورعسل بروند که علاوه بر هزینه کم نگهداری، سرمایه و امکانات خاصی نیاز ندارد و گامی در راستای اقتصاد داخلی و رونق تولید است و درآمد خوبی نیز می‌توان هم از محل تولید عسل و هم از محل سایر تولیدات جانبی از آن کسب کرد.

این کارآفرین موفق همچنین تاکید کرد: در صورت حمایت مسئولین از ایجاد کسب و کارهای این چنینی و تشویق و آموزش مردم، به طور قطع بخش عمده ای از مشکل اشتغال در کشور مرتفع می شود. وی تصریح کرد: باید با تشویق مردم و آگاهی رسانی مناسب به آنان ایجاد اینگونه مشاغل را ترویج دهیم، زیرا شاید بسیاری از مردم نسبت به کم هزینه و پرسود بودن اینگونه کسب و کارها واقف نباشند. این یک مسئولیت همگانی است که دستگاه های متولی باید آن را به درستی انجام دهند.

تولید داشته باشیم .اقتصاد مقاومتی که سال‌ها مقام معظم رهبری آن را به عنوان شعار سال قرار می‌دادند، در گرو همین رونق تولید است اقتصاد مقاومتی جز تکیه بر تولیدات بومی نیست آن هم با شناسایی فرصت‌ها یا ظرفیت‌های موجود منطقه و فعال کردن این پتانسیل‌ها.

مهندس ساجد نیا در ادامه تاکید کرد: اقتصاد روستایی نیز خود جزئی از کارآفرینی است که با کشاورزی وابستگی متقابل دارد و با تغییر در نوع نگرش و فعالیت ها در اقتصاد روستایی نیز تغییر ایجاد می گردد وسیاستهای اقتصاد مقاومتی به منابع محیطی و اقتصادی مردمی وابسته می باشد.اگر در روستاها بحث اشتغال و تولید دنبال شود از مهاجرت بی‌رویه روستائیان به شهر‌ها جلوگیری می‌شود و بسیاری از مشکلات جامعه با تلاش روستائیان و تامین نیازهای شهر نشینان در حوزه کشاورزی، دامداری و… برطرف می‌شود.اگر مسئولان می‌خواهند از تولید حمایت کنند، باید جلوی موانع تولید را بگیرند و با مردمی که قدم در این راه گذاشته‌اند همکاری‌های لازم را داشته تا نیروی محرکه‌ای برای تولیدکنندگان باشند.کارآفرین جوان و با استعداد روستای قرنسا در ادامه افزود: کارآفرینی و پرورش زنبور عسل مرد و زن نمی شناسد.

جوانان می توانند با تکیه بر توان بومی و داخلی، اقتصاد مقاومتی را به مرحله اجرا برسانند، زیرا این روزها که جامعه به دلیل تحریم های وضع شده با مشکلات اقتصادی دست و پنجه نرم می‌کند بد نیست جوانان به سراغ مشاغلی از جمله پرورش زنبورعسل بروند، که علاوه بر هزینه کم ، سرمایه و امکانات خاصی نیاز ندارد و درآمد خوبی نیز می‌توان از محل تولید عسل و هم از محل سایر تولیدات جانبی از آن کسب کرد.این کارآفرین موفق همچنین تاکید کرد: در صورت حمایت مسئولین از ایجاد کسب و کارهای این چنینی و تشویق و آموزش مردم، به طور قطع بخش عمده ای از مشکل اشتغال در کشور مرتفع می شود. باید با تشویق مردم و آگاهی رسانی مناسب به آنان ایجاد اینگونه مشاغل را ترویج دهیم، زیرا شاید بسیاری از مردم نسبت به کم هزینه و پرسود بودن اینگونه کسب و کارها واقف نباشند. این یک مسئولیت همگانی است که دستگاه های متولی باید آن را به درستی انجام دهند.

ثبت دیدگاه

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.