دوشنبه, ۲۵ تیر , ۱۴۰۳ Monday, 15 July , 2024 ساعت ×
لزوم رسیدگی به وضعیت رودخانه شهرچای ارومیه
09 خرداد 1401 - 10:52
شناسه : 17171
7

به نقل از فارس امروزه فضاهای همگانی شهری علاوه بر این که مکانی برای حضور مردم و محل تعاملات اجتماعی شهروندان است به عنوان فضای گردشگری نیز مورد استفاده قرار می‌گیرد و فضای شهری کارکردی اجتماعی دارد، وجود فضاهای عمومی شهری، ضرورتی اساسی در برنامه‌های توسعه شهری هستند که این امر حکایت از نقش این […]

ارسال توسط :

به نقل از فارس امروزه فضاهای همگانی شهری علاوه بر این که مکانی برای حضور مردم و محل تعاملات اجتماعی شهروندان است به عنوان فضای گردشگری نیز مورد استفاده قرار می‌گیرد و فضای شهری کارکردی اجتماعی دارد، وجود فضاهای عمومی شهری، ضرورتی اساسی در برنامه‌های توسعه شهری هستند که این امر حکایت از نقش این فضاها در تقویت وجه فرهنگی- اجتماعی شهر دارد.

با رسیدن فصل بهار جانی دوباره بر طبیعت به ارمغان داده می‌شود، بهاری که  بوی خوش گل‌ها به مشام می‌رسد و در همه جا صفا و طراوت و شادابی را به وجود می‌آورد و با نسیم بهاری که از همه طرف می‌وزد درختان و گل‌ها را به رقص و شادی در می‌آورد و فصل بهار با این همه نشانه به طبیعت حال و هوای دیگری می‌بخشد با این اوصاف برای آرامش و استفاده از طبیعت زیبا در محیط شهری قدم زدن در کنار بوستان و پارک‌ها حال خوبی را برای انسان به ارمغان می‌آورد کمی پیاده‌روی برای فارغ شدن از مشغله‌های‌کاری و فکری به نزدیکترین فضای سبز شهر رفته تا کمی حال و هوای خوبی را تجربه کنم اما وجود صحنه‌های که به دور از شان یک شهر و کلان شهر است حال دل را از وضعیت موجود شهر دگرگون کرد .

ارومیه یکی از زیباترین شهر کشور با تاریخ و تمدن دیرینه است ارومیه به دلیل قدمت تاریخی و میزبانی از تمدن‌های مختلف، یکی از نقاط اصلی رشد و توسعه در ایران بوده و بسیاری از نوآوری‌ها در این شهر رخ داده‌است و بایستی بیش از این برای توسعه و پیشرفت آن ارج نهاد .

آنچه که باعث تاسف شد عدم رسیدگی به بستر رودخانه شهرچای ارومیه بود وجود علف‌های هرز و وجود زباله‌ها در بستر رودخانه، چهره بسیار نامناسبی را در فضای شهری حاکم می‌کند، در این میان بارها شاهد چرای حیوانات چهار پا در بستر رودخانه‌ شهرچای ارومیه، فضای پارک‌ها ورودی شهرها بوده‌ایم که این فضاها دیده‌ هر بینده‌ای را متاثر می‌کند چرا که چرای دام در وسط شهر و بوستان‌ها جایگاه مناسبی نبوده و جلوه خوبی برای یک شهر ندارد و می‌توان بیان کرد همین منظره اگر در دشت و باغ و روستا اتفاق افتد چون در جایگاه مناسب خود قرار دارد بسیار دلنشین و قابل قبول است اما فضای شهری جایگاه این اقدامات نبوده و هم اکنون شاهد یک ضعف اساسی در مدیریت، یک کلان شهر هستیم .

باید در نظر داشت امروزه فضاهای همگانی شهری علاوه بر این که مکانی برای حضور مردم و محل تعاملات اجتماعی شهروندان است به عنوان فضای گردشگری نیز مورد استفاده قرار می‌گیرد و  فضای شهری کارکردی اجتماعی دارد، وجود فضاهای عمومی شهری، ضرورتی اساسی در برنامه‌های توسعه شهری هستند که این امر حکایت از نقش این فضاها در تقویت وجه فرهنگی- اجتماعی شهر دارد.

بنابراین فضای شهری بستر شکل‌گیری و تقویت ارتباطات اجتماعی برای برقراری حس امنیت و اعتماد در فضای عمومی است در این راستا حضور مثبت افراد در این فضاها، حس تعلق و روحیه تعاون را افزایش می‌دهد انسان در فضای شهری به دنبال مکانی جهت آسودن، آزادسازی فشارهای روحی-روانی و تعاملات اجتماعی است چناچه برای پاسخگویی به این نیاز، طراحی فضاهای عمومی مابین و ارتباط دهنده محلات باید از چنان جذابیتی برخوردار باشد تا به افزایش ارتباطات متقابل و مناسبات اجتماعی بین ساکنان یاری کند.

باید در نظر داشته باشیم طراحی صحیح و پیش‌بینی فعالیت‌های زنده و جاذب منجر به تشدید استفاده از فضای شهری، تقویت ارتباطات اجتماعی و افزایش حس تعلق افراد به محیط می‌شود و احساس مسئولیت آن‌ها را در بهره‌برداری از فضا تقویت می‌کند.

بنابراین برای در جریان گرفتن ساماندهی وضع موجود سراغ مسوولان مربوطه رفته و مصاحبه‌ای با این افراد ترتیب دادیم که در ادامه می‌خوانیم.

لایه روبری رودخانه‌ها از وظایف شرکت آب منطقه‌ای می‌باشد

توماج وحید افشار سخنگوی شورای سلامی شهر ارومیه در خصوص شهر چای ارومیه به خبرگار فارس گفت: رودخانه شهرچای ارومیه از عناصر ساختاری و هویتی شهر و یکی از طولانی‌ترین پارک‌های کشور به شمار می‌رود و دیدگاه شورا به آن نگاه ظرفیتی است .

وی ادامه داد: هدف استفاده از حداکثر پتانسیل شهرچای ارومیه در محورهای زیباسازی، تفریحی، گردشگری اشتغالزایی اشت .

سخنگوی شورای اسلامی شهر ارومیه در خصوص لایه‌روبری رودخانه شهر چای  ارومیه بیان کرد:  لایه‌روبی، پاکسازی انهار و رودخانه‌ها به طور قانونی به عهده شرکت آب منطقه‌ای بوده و هزینه‌های آن بایستی از محل بودجه سراسری تامین شود.

وحید افشار تصریح کرد: شهرداری ارومیه حداکثر همکاری را برای پاکسازی رودخانه شهر چای را دارد در این راستا بایستی سایر ارگان‌ها نیز همکاری لازم را داشته تا از این نعمت خدادادی به نحو احسن استفاده و محیط مناسبی برای استفاده شهروندان فراهم شود.

لایه‌روبری رودخانه شهرچای ارومیه طی روزهای آتی انجام می‌شود

مصطفی میلانی معاون خدمات شهری شهرداری ارومیه اظهار داشت: با توجه به اینکه که قانون لایه‌روبی بستر رودخانه‌ها در تمام کشور بر عهده آب منطقه‌ای است و طی روزهای آتی با کمک شهرداری شاهد لایه روبی بستر رودخانه شهر چای ارومیه خواهیم بود .

وی ادامه داد: یک اتفاقی که هم اکنون در ارومیه شاهد آن هستیم نزدیکی روستاها به فضای شهری و مشخص نشدن حریم روستا و شهر است و مدیریت مناسبی در این خصوص انجام نشده و قطعات خالی است  مناطق که به روستاها نزدیک هستند زیاد است و در این مناطق شاهد چرای دام هستیم

معاون خدمات شهری شهرداری ارومیه ادامه داد:با توجه به چرای دام‌ها و حضور دام‌ها در مناطق شهری بایستی  مدیریت مناسبی در این زمینه انجام شود.

وی یادآورشد:  برای نگهداری شهر بایستی به مسائل فرهنگی بها داده شود و شهر ارومیه شهری متمدن و با مردمانی با فرهنگ است و در تمام مسائل به وجود آمده در شهر همکاری‌‌های لازم را انجام داده‌اند.

میلانی عنوان کرد: شهرداری در حوزه پیشگیری تمام تلاش خود را انجام می‌دهد که مدیریتی مناسب در شهر و فضاسازی شهری انجام تا جلوه و فضای مناسب و زیبایی در منطقه شهر ایجاد شود.

وی در خصوص وجود دام‌ها در مناطق ورودی شهر عنوان کرد: بایستی نظارت کافی از سوی دامپزشکی برای فروش دام انجام داده و این موضوعات ساماندهی شود.

معاون خدمات شهری شهرداری ارومیه خاطرنشان کرد: برای فرهنگ‌سازی مناسب و بهبود شرایط کنونی لازم است مردم و رسانه‌ها  پای کار آمده و راه‌کار مناسب را برای کمک به مسوولین در نظر گرفته و با همکاری هم بتوانیم برای توسعه شهری گامی موثر برداریم .

بررسی اسناد و مدارک زمین‌های تداخلی علت تاخیر در لایه‌روبی رودخانه شهر چای ارومیه 

مجید دستگاهی مدیر عامل شرکت آب منطقه‌ای آذربایجان‌غربی علت تاخیر در آزادسازی لایروبی رودخانه بررسی اسناد و مدارک زمین‌های تداخلی با حریم و بستر شهرچای اعلام کرد و اظهار داشت: به تک تک افراد در حاشیه رودخانه شهرچای اخطار صادر شده است و اراضی افراد شاکی از اداره ثبت اسناد جهت تعیین مختصات اراضی مذکور انجام شده است.

وی ادامه داد: از دیگر عوامل تاخیر انتخاب پیمانکار جدید و تعیین تکلیف پیمانکار قبلی، فرآیند تهیه اسناد مناقصه توسط مشاور و بازنگری نقشه‌ها و اسناد قبلی، انتخاب مشاور از طریق فراخوان عمومی انتخاب پیمانکار از طریق فراخوان عمومی مبادله قرارداد با مشاور و پیمانکار مربوطه می باشد.

مدیر عامل شرکت آب منطقه ای آذبایجان‌غربی تصریح کرد: لایروبی و آزادسازی شهرچای تا محدوده شهر حدود ۱۸ کیلومتر آزادسازی شده است  و پل سیاه چشمه به طرف دریاچه ارومیه حدود ۶ کیلومتر ساحل راست آزادسازی و حدود ۱٫۷ کیلومتر از ابتدای پل سیاه چشمه به طرف دریاچه به طور عام ساماندهی شده است.

وی دامه داد: برای شفاف‌سازی اسناد و مدارک شاکیان و پیاده‌سازی حریم و بستر انتخاب پیمانکار عملیات ساماندهی رودخانه مطابق طرح مسابقه از فارسی چشم تا دریاچه ارومیه طی سال جاری و سال های آتی در صورت تامین اعتبار لازم انجام خواهد شد.

دستگاهی در خصوص ساماندهی رودخانه شهرچای به همراه ساحل سازی و لحاظ معماری از سد شهرچای  تا ورودی محدوده شهر ارومیه خاطرنشان کرد: مطالعات لازم توسط مهندسین مشاور صدر آب نیرو در مرحله نقشه‌برداری تهیه طرح عملی می‌باشد و بعد از طرح موضوع در کمیته فنی و با لحاظ هزینه‌های اجرایی طرح ساماندهی ساحل‌سازی، زیباسازی ساحل رودخانه در این خصوص تصمیم نهایی اتخاذ خواهد شد از پل سیاه چشمه تا دریاچه ارومیه طرح ساماندهی مطالعه شده در دست اجراست در صورت تانین اعتبار مطابق برنامه طی سال های اتی اجرا می شود.

خاطرنشان می‌شود یکی از مهمترین فاکتورهایی که برای زندگی شهری توام با آسایش مطرح است بحث زیبایی و آسایش بصری انسان در شهر می‌باشد انسان‌ها روزانه در برخورد با اولین عناصر و المان‌های سیما و منظر شهری، از آن احساس آشفتگی و یا آسایش می‌گیرند، بنابراین لازم است برای توسعه هرچه بیشتر کیفیت فضا و منظر شهری اهتمام جدی وجود داشته باشد چرا که با به وجود آمد شهری زیبا و متمدن گردشگر و مسافر جذب و اتفاق مبارکی برای توسعه اقتصادی یک شهر به وجود خواهد آورد در این راستا با توجه به اینکه مسوولین شهر ارومیه برای زیباسازی شهر خدماتی انجام داده‌اند اما به نظر می‌رسد یک ضعف اساسی در مدیریت این شهر وجود دارد و برای ساماندهی آن نیاز به برنامه‌ریزی اساسی و استفاده از نظرات نخبگان شهرسازی دارد که در بازآفرینی شهری و ساماندهی وضع موجود به ارائه راهکار و راه‌حل‌های عملی بپردازند.

بافت فرسوده شهر، اوضاع نامناسب ورودی‌های شهر ارومیه، وضعیت شهرچای ارومیه، حضور حیوانات چهارپا در فضاها و بوستان‌های شهری، وجود سگ‌های ولگرد در محلات و ایجاد واهمه برای همشهریان، عدم استفاده از المان‌های مناسب شهری و موارد بسیاری دیگر از جمله مواردی است که باید مسوولین مربوطه اهتمام جدی در ساماندهی وضع موجود شهر در نظر بگیرند و با فرهنگ‌سازی مناسب و همکاری، همراهی مردم شاهد توسعه شهری و شهری زیبا در شان مردمان این دیار باشیم و این را بدانیم همه آحاد مردم در زیباسازی و پاکسازی و نگهداری شهر مسوول هستند .

انتهای پیام/

رقیه وکیلی

ثبت دیدگاه

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.