سه شنبه, ۲ مرداد , ۱۴۰۳ Tuesday, 23 July , 2024 ساعت ×
لزوم مدیریت سگ‌های ولگرد با اقدامات فرهنگی و اجرایی/پناه‌گاه ارومیه بزرگترین مرکز شمالغرب کشور است
20 تیر 1401 - 10:50
شناسه : 17704
12

سخنگوی شورای شهر ارومیه گفت: تعدادی از شهروندان با اخته کردن و جمع سگ های ولگرد مخالف هستند و برخی دیگر نیز از پرسه زنی سگ ها ابراز نگرانی می کنند. این موضوع باعث شده که به نظر برسد مشکل یادشده پیش از هر اقدامی نیاز به پایش فرهنگی دارد که در این مسیر نیازمند […]

ارسال توسط :

سخنگوی شورای شهر ارومیه گفت: تعدادی از شهروندان با اخته کردن و جمع سگ های ولگرد مخالف هستند و برخی دیگر نیز از پرسه زنی سگ ها ابراز نگرانی می کنند. این موضوع باعث شده که به نظر برسد مشکل یادشده پیش از هر اقدامی نیاز به پایش فرهنگی دارد که در این مسیر نیازمند مشارکت رسانه‌ها جهت فرهنگ‌سازی هستیم.

 

لزوم مدیریت سگ‌های ولگرد با اقدامات فرهنگی و اجرایی/پناه‌گاه ارومیه بزرگترین مرکز شمالغرب کشور است

توماج وحید افشار سخنگوی شورای شهر ارومیه در خصوص مدیریت سگ های ولگرد اظهار داشت: پناهگاه حیوانات بی‌پناه سازمان مدیریت پسماند شهرداری ارومیه بزرگترین و مجهزترین پناهگاه موجود در سطح شمالغرب کشور است که دارای بخش‌های ویژه از جمله اتاق عمل جهت درمان، واکسینه‌کردن وعقیم‌سازی سگ‌ها است.

 

وی گفت: این پناهگاه به مساحت ۳ هکتار در جاده شهید کلانتری واقع شده است که به صورت اتاقک‌های مجزا تقسیم بندی شده و سگ‌های بی‌پناه به تفکیک جنسیت و توله‌ها به صورت مجزا پس از جمع آوری توسط اکیپ‌های ویژه و با نظارت عالی سازمان پسماند در این محل نگهداری می‌شوند.

 

توماج وحید افشار تصریح کرد: کلینیک مذکور به صورت کامل تجهیز شده و اکنون در مرحله اخذ مجوز از سوی نظام دامپزشکی استان است تا به محض صدور مجوز فرآیند عقیم سازی توسط دامپزشک در پناهگاه صورت گیرد.

 

سخنگوی شورای شهر ارومیه با اشاره به فرآیند کاری این پناهگاه براساس دستورالعمل سازمان بهیاری‌ها و همیاری‌های وزارت کشور که در سال ۱۳۸۷ تهیه شده است خاطر نشان کرد: فرایند به این صورت است که نخست زنده‌گیری سگ‌های ولگرد توسط اکیپ‌های ویژه (بخش پیمانکاران) انجام می‌گیرد و بعد از جمع آوری قلمرو هر حیوان نیز توسط پیمانکار و ناظر عالیه سازمان ثبت می‌شود.

 

وی در ادامه افزود: سپس برای حیوانات جمع‌آوری‌شده پرونده تشکیل می‌شود، پس از ورود سگ به مرکز ساماندهی کنترل‌های لازم از نظر بیماری‌های انگلی و سایر بیماری‌ها و آسیب‌های جسمی بر روی سگ‌ها انجام می‌پذیرد و پس از تزریق واکسن به اتاقک ویژه قرنطینه منتقل می‌گردد تا چند روزی را در این اتاقک سپری کند و در صورت داشتن بیماری احتمالی آن را به سایر حیوانات منتقل نکند.

 

توماج افشار بیان کرد: مشخص بودن قلمرو جهت آزاد سازی مورد نیاز است زیرا بعد از انجام فرآیند عقیم سازی بایستی هر حیوان در قلمرو خود رها سازی گردد سگ‌ها به‌صورت گله‌ای زندگی می‌کنند و برای خود قلمرو دارند. چنانچه شکمشان سیر باشد، به‌هیچ‌عنوان قلمروشان را ترک نمی‌کنند و اجازه هم نمی‌دهند حیوان یا سگ دیگری وارد قلمرو آن‌ها شود، زمانی که ما زیستگاه این‌ها را خالی می‌کنیم، به‌سرعت سگ‌های دیگر از قلمروهای مجاور به آنجا مهاجرت می‌کنند. لذا وقتی در قلمروشان احساس امنیت کنند سریعا زادوولد می‌کنند.

 

وی ادامه داد:طرح زنده گیری سگ‌های بی سرپرست پس از مشاهده این حیوان در سطح شهر توسط ناظرین یا اعلام گزارش و شکایتهای مردمی از طریق سامانه ۱۳۷ یا تماس با خود سازمان ادرس های اعلامی بصورت نوبتی به یکی از دو پیمانکار مربوطه ارجاع میشود که پس از حضور در محل نسبت به جمع آوری سگ ازطریق زدن دارت بیهوشی انجام میگیرد سپس به پناهگاه انتقال یافته و در بدو ورود ضمن جداسازی نر و ماده آمپول ضد جرب یا بیماری پوستی تزریق میشود و پس از یک دوره قرنطینه به قسمت های تعیین شده برای عمل عقیم سازی آماده می شوند .پس از عقیم شدن و پلاک کوبی برای شناسایی های بعدی به مدت ۱۵ روز زیر نظر دامپزشک یا همکاران پناهگاه تزریق انتی بیوتیک و ویتامین روی عقیم شده ها انجام میگیرد و ۲۴ ساعت قبل از رهاسازی آمپول ضد هاری تزریق میشود و سعی شده حدالامکان به محل های که قبلا آنجا زندگی میکردند رها سازی گردد.

 

وی اظهار داشت: تعدادی از شهروندان با اخته کردن و جمع سگ های ولگرد مخالف هستند و برخی دیگر نیز از پرسه زنی سگ ها ابراز نگرانی می کنند. این موضوع باعث شده که به نظر برسد مشکل یادشده پیش از هر اقدامی نیاز به پایش فرهنگی دارد که در این مسیر نیازمند مشارکت رسانه‌ها جهت فرهنگ‌سازی هستیم.

 

سخگوی شورای شهر ارومیه گفت: برای آنکه پروسه ساماندهی به صورت کامل و اصولی انجام گیرد، نیازمند همیاری و مشارکت نهادها و سازمان‌های متولی این امر از جمله دامپزشکی، محیط زیست و صدا و سیما هستیم زیرا این امر یک موضوع فراگیر است و نیازمند مشارکت جمعی است.

 

وی در ادامه در خصوص امار هزینه های پناهگاه در سال ۱۴۰۰ خاطر نشان کرد: هزینه‌های دامپزشکی و درمانی بالغ بر ۲۰۰/۵۸۲/۱۶۲ ریال، هزینه‌های خوراک بالغ بر ۰۰۰/۷۰۳/۴۱۵/۱ ریال و هزینه‌های جمع آوری بالغ بر ۵۸۰/۵۲۷/۵ ریال بوده است. که در مجموع در سال ۱۴۰۰ مبلغی بالغ بر ۲۰۰/۸۶۵/۳۰۵/۷ریال برای ساماندهی حیوانات بی‌پناه هزینه شده است. به طور ی که روزانه به طور میانگین ۱۵ قلاده سگ توسط اکیپ‌های زنده‌گیری جمع آوری شده و به پناهگاه منتقل می‌گردد.

 

وحید توماج افشار تصریح کرد: تاکنون تعداد ۱۵۰ قلاده سگ عقیم‌سازی و پلاک‌کوبی شده و سپس در قلمرو خود رهاسازی شده است و به طور تقریبی هزینه عقیم سازی هر قلاده سگ مبلغی بالغ بر ۹۰۰ هزار تومان است ، بودجه سال گذشته برای این موضوع ۷۰۰میلیون تومان و امسال یک میلیارد تومان است.

 

سخنگوی شورای شهر افزود: سازمان مدیریت پسماند شهرداری ارومیه همانند دیگر سازمان‌های مدیریت پسماند کشور از دستورالعمل سازمان بهیاری‌ها و دهیاری‌ها که ابلاغ شده است، تبعیت می‌کند و براساس این دستورالعمل تصمیمات برای ساماندهی حیوانات در کارگروه‌های ویژه استانی و شهرستانی بررسی و توسط اعضای کمیته تصمیم‌گیری می‌شود.

 

وی در اخر بیان داشت: درخصوص ممنوعیت غذادهی به حیوانات تلاش بر این است که با همکاری پلیس فتا فعالیت افرادی که در بستر فضای مجازی اقدام به تشویق و ترغیب شهروندان به غذادهی به سگ‌ها می‌‌کنند، کنترل و منع گردد.

 

انتهای پیام/

ثبت دیدگاه

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.