یکشنبه, ۶ اسفند , ۱۴۰۲ Sunday, 25 February , 2024 ساعت ×
مرغ از ۴۰ هزار تومان بیشتر شد، چرا ارزان هم نمی شود؟
31 تیر 1400 - 11:02
شناسه : 13738
9

قیمت هر کیلو مرغ در بازار از ۴۰ هزار تومان هم فراتر رفته است، درحالیکه در ماههای اخیر قیمت جهانی نهاده های دامی به خصوص ذرت با کاهش اندکی همراه بوده و نهاده های دامی هم همچنان ارز ۴۲۰۰ تومانی دریافت می کنند.   چنانکه میز اقتصاد تحریریه بارها هشدار داده است، تا زمانیکه دلار […]

ارسال توسط :

قیمت هر کیلو مرغ در بازار از ۴۰ هزار تومان هم فراتر رفته است، درحالیکه در ماههای اخیر قیمت جهانی نهاده های دامی به خصوص ذرت با کاهش اندکی همراه بوده و نهاده های دامی هم همچنان ارز ۴۲۰۰ تومانی دریافت می کنند.

 

چنانکه میز اقتصاد تحریریه بارها هشدار داده است، تا زمانیکه دلار ۴۲۰۰ تومانی پرداخت می شود، قیمت ارز و کالاهای مشمول دریافت ارز ترجیحی به سمت بی ثباتی و افزایش قیمت حرکت خواهند کرد و بازار به آرامش نمی رسد. زیرا دریافت کنندگان در برهم زدن بازار نفع مستقیم دارند.

 

قیمت مرغ برخلاف جوسازی هایی که مدام وعده ترخیص نهاده های دامی می دهند تا زمانیکه دلار ۴۲۰۰ تومانی پرداخت می شود کاهش نخواهد یافت و این بازار کلا ۳۵ هزار میلیارد تومانی در سال ۱۴۰۰ بیش از ۱۹۰ هزار میلیارد تومان(تنها در ۴ ماه) ارز ترجیحی دریافت کرده است!

 

دریافت کنندگان دلار ۴۲۰۰ تومانی برای اینکه بتوانند کالاهای خود را با قیمت های بهتری در بازار آزاد به فروش برسانند در روند ترخیص تعلل کرده و به طور مصنوعی در بازار کمبود ایجاد می کنند که برای آنها سود مضاعف خواهد داشت. اما در صورتی کالاهای خود را ترخیص کنند تنها در صورتی می توانند سود مضاعف کسب کنند که نهاده ها را در انبارها نگهداری کرده و توزیع نکنند که خطر لو فتن آنها وجود دارد و فساد را علنی می کند. راه دیگر برای کسب سود مضاعف این است که اقدام به قاچاق نهاده های دامی به خارج کنند که باتوجه به حجم بالای نهاده های دامی کار دشواری است.

 

نتیجه اینکه شبکه دریافت کنندگان رانتی دلار ۴۲۰۰ که در بخش خصوصی و بخشی در مدیریت های کلان کشور حضور دارند با همدستی یکدیگر تعلل در ترخیص نهاده ها را طراحی می کنند که بهترین سیاست ممکن برای کسب سود باودآورده است.

 

عدم حذف ارز ترجیحی خط قرمز دولت حسن روحانی در بودجه سال ۱۴۰۰ بود که در ابتدا تلاش کردند با استفاده از عدم درک صحیح رسانه های اصولگرا مانند تسنیم، رجانیوز و … و درحالیکه دولت خود را مخالف نشان می داد آنرا بر مجلس تحمیل کرده و در بودجه بگنجانند، اما با مقاومت بخشی از مجلس و ناکام ماندن پروژه، اسحاق جهانگیری ناگزیر از نامه نگاری با رهبر معظم انقلاب و گرفتن دستور حکومتی شد.

 

در صورتی که مجلس پیش از نامه نگاری جهانگیری به رهبری، به باقی ماندن دلار ۴۲۰۰ تومانی رضایت داده بود، دولتی ها که مدام ژست اقتصاد آزاد می گیرند مسئولیت کار را متوجه مجلس کرده و در ماههای اخیر بارها به مجلس حمله می کردند که با ایجاد چندقیمتی در بازار اخلال ایجاد کرده است.

 

میز اقتصاد تحریریه به دولت رئیسی توصیه می کند که در همان روز نشستن بر صندلی ریاست جمهوری به ام الفساد دلار ۴۲۰۰ تومانی پایان داده و غارت منابع ارزی کشور را متوقف کند.

 

پایان/

ثبت دیدگاه

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.