یکشنبه, ۳۰ اردیبهشت , ۱۴۰۳ Sunday, 19 May , 2024 ساعت ×
معاون استاندار خواستار شد؛ لزوم حسابرسی دقیق از کارکردهای مالی تعاونی های مرزنشینان و سهام عدالت در آذربایجان غربی
14 دی 1399 - 1:33
شناسه : 10722
7

معاون هماهنگی امور اقتصادی استاندار آذربایجان غربی با اشاره به جمعیت تحت پوشش و حجم بالای مبادلات مالی و سرمایه گذاری دو تعاونی مرزنشینان و سهام عدالت، خواستار ورود نهادهای مسئول برای حسابرسی مالی این دو تعاونی مهم شد. به گزارش روابط عمومی استانداری آذربایجان غربی؛ نادر صادقی ظهر در نشست دستگاه های تابعه وزارت […]

ارسال توسط :

معاون هماهنگی امور اقتصادی استاندار آذربایجان غربی با اشاره به جمعیت تحت پوشش و حجم بالای مبادلات مالی و سرمایه گذاری دو تعاونی مرزنشینان و سهام عدالت، خواستار ورود نهادهای مسئول برای حسابرسی مالی این دو تعاونی مهم شد.

به گزارش روابط عمومی استانداری آذربایجان غربی؛ نادر صادقی ظهر در نشست دستگاه های تابعه وزارت تعاون با معاون وزیر در امور تعاون و نمایندگان مجلس با اشاره اینکه ۲۷ تعاونی مرزنشین در استان با جمعیت تحت پوشش ۶۰۰ هزار نفری در حال فعالیت هستند افزود: با توجه به اینکه یک پنجم جمعیت استان به نوعی تحت پوشش این تعاونی قرار دارد لذا نقش مهمی در کسب و کارهای مرزی دارد.

 

وی ادامه داد: به دلیل اینکه اعضای این تعاونی ها را مرزنشینان تشکیل می دهند و این عزیزان در خصوص نحوه کارکرد تعاونی ها اطلاع دقیقی ندارند و نمی توانند نظارتی هم بر روند های مالی و سرمایه گذاری داشته باشند لذا باید از طریق نهادهای متولی حسابرسی های ماهانه و سالانه انجام بگیرد.

 

معاون هماهنگی امور اقتصادی استاندار تصریح کرد: تعاونی های مرزنشینان از امتیازات ویژه ای برای مبادلات مرزی و ارزهای تخصیصی بانک مرکزی برخوردار هستند که باید در حسابرسی های صورت گرفته اعضای تعاونی از تراکنش های مالی، مبادلات و انتفاع صورت گرفته و سود های تخصیصی اطلاع یابند.

 

صادقی ادامه داد: شفافیت در عملکرد این تعاونی به اطمینان خاطر مرزنشینان و نیز بهره مندی عادلانه از امتیازات منجر خواهد شد.

 

وی در خصوص تعاونی سهام عدالت نیز گفت: از مجموع ۳ میلیون و ۲۰۰ هزار نفر جمعیت استان ۲ میلیون و ۲۰۰ هزار نفر مشمول سهام عدالت هستند.

 

این مقام مسئول افزود: در شهرستان ها تعاونی های سهام عدالت از سال ۱۳۸۵ تشکیل و به تبع آن و با رای آنها شرکت سرمایه گذاری استانی شکل گرفته که لازم است بررسی دقیق و جدی از نحوه کارکرد این تعاونی انجام گیرد.

 

معاون هماهنگی امور اقتصادی استاندار با اشاره به اینکه باید حسابرسی جدی از میزان اعتبار در اختیار و سرمایه گذاری های انجام گرفته و سود پرداختی به اعضا انجام گیرد افزود: در ۲ ماه آینده با انتخابات الکترونیکی که برای شرکت های سرمایه گذاری سهام عدالت اجرا می شود شرکت های تعاونی شهرستانها منحل می شود.

 

صادقی ادامه داد: این انحلال نباید مانع حسابرسی از عملکرد گذشته و فعلی شرکت های تعاونی سهام عدالت شود.

 

وی گفت: متاسفانه در استان سهم سهام عدالت زیر ارزش اسمی معامله می شود.

 

معاون هماهنگی امور اقتصادی استاندار با اشاره به اینکه یک میلیون و ۲۰۰ هزار نفر از مشمولین سهام عدالت در استان روش غیر مستقیم را برای مبادلات سهام خود انتخاب کرده اند افزود: این موضوع به این معنی است که شرکت های سرمایه گذاری به نیابت از اعضا حق سبد گردانی، خرید و فروش سهام و سرمایه گذاری در بخش های مختلف را خواهد داشت. لذا ضرورت نظارت جدی و حسابرسی دقیق بیش از پیش نمایان می شود.

 

صادقی در خصوص لزوم تخصیص سهم ۲۰۰ میلیاردی استان از تسهیلات اشتغال پایدار روستایی به نسبت جمعیت نیز گفت و افزود: امیدواریم با تخصیص این رقم ، تا پایان سال شاهد پرداخت مرحله پنجم از این تسهیلات در استان باشیم

ثبت دیدگاه

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.