شنبه, ۵ اسفند , ۱۴۰۲ Saturday, 24 February , 2024 ساعت ×
نمایندگان کرد مجلس شورای اسلامی ایران ، موضع خود درباره همه پرسی در اقلیم کردستان عراق را اعلام کردند
03 مهر 1396 - 8:08
شناسه : 2755
15

نمایندگان کرد مجلس شورای اسلامی با انتشار بیانیه ای اعلام کرد که موضع ما نمایندگان کرد مجلس شورای اسلامی  دقیقا همان موضع حکیمانه نظام مقدس جمهوری اسلامی است. به گزارش کردپرس، نمایندگان کرد مجلس شورای اسلامی امروز دوم مهرماه بیانیه ای به شماره الف- ۹۶۳۷۰ درخصوص همه پرسی در اقلیم کردستان عراق به شرح زیر […]

ارسال توسط :

نمایندگان کرد مجلس شورای اسلامی با انتشار بیانیه ای اعلام کرد که موضع ما نمایندگان کرد مجلس شورای اسلامی  دقیقا همان موضع حکیمانه نظام مقدس جمهوری اسلامی است.

به گزارش کردپرس، نمایندگان کرد مجلس شورای اسلامی امروز دوم مهرماه بیانیه ای به شماره الف- ۹۶۳۷۰ درخصوص همه پرسی در اقلیم کردستان عراق به شرح زیر منتشر کردند:

لذا موضع ما نمایندگان کرد مجلس شورای اسلامی  دقیقا همان موضع حکیمانه نظام مقدس جمهوری اسلامی است

پایبندی کشورها به تمامیت ارضی آنها یکی از اصول بنیادین و پذیرفته شده بین المللی است و طبیعی است که هیچ کشوری اجازه ندهد به تمامیت ارضی آن خدشه وارد شود و بخشی از آن به تصرف دیگران درآید و یا نام دیگری برای آن تعیین شود.

رفراندم نیز به عنوان یک ابزار دموکراتیک تنها زمانی معنی دار است که در بین تمام شهروندان  یک شهر انجام شود و یک بخش یا قسمت از کشور، نمی تواند برای خود رفراندم محلی یا منطقه ای برگزار کند و برای خود تصمیم بگیرد که اگر به این مهم توجه نشود هر منطقه یا شهر از یک کشور برای خود رفراندم برگزار می کند و اعلام استقلال می کند و بدین ترتیب همه شهرهای دنیا می توانند به یک کشور تبدیل شوند و تمام نظم و نظامات بین المللی بهم می ریزد.

در کشور عراق اخیرا جریانی با حمایت اسرائیل در پی برگزاری رفراندم قومی جهت اعلام اسقلال بخشی از عراق است که مجلس نمایندگان عراق این موضوع را مردود اعلام نموده و جهت جلوگیری از این اقدام، موضوع به مقامات قضایی ارجاع شده است و مجلس به عنوان بالاترین رکن تصمیم گیری در این کشور رفراندم را محکوم نموده است اما اسرائیل به دنبال استفاده ابزاری از احساسات بی فرجام مردم منطقه کردنشین عراق است و در پی آن است تا از این طریق جای پای  برای خود در این منطقه مهیا نماید و اهداف شوم خود را که همان تفرفه افکنی، کوچک سازی کشورها و بر هم زدن ثبات و امنیت منطقه است دنبال نماید.

این اتفاق  هم منافع مردم مطلوم کرد در عراق را تهدید می کند و هم ثبات کشورهای منطقه را نشانه گرفته است لذا موضع ما نمایندگان کرد مجلس شورای اسلامی  دقیقا همان موضع حکیمانه نظام مقدس جمهوری اسلامی است که بارها از طریق مسئولین ذیربط اعلام شده است.

 رفراندم قومی و مذهی و منطقه ای در تضاد با قواعد بین المللی، منافع مردم عراق خصوصا مردم کردزبان آن و ثبات و امنیت منطقه است و این اقدام، اقدامی محکوم،غیر اصولی، غیر قانونی و غیر منطقی است و از نهادهای  بین المللی مربوطه و متولیان امر در عراق و نیز کشورهای منطقه انتظار داریم اجازه ندهند سادگی و ناپختگی سیاسی و یا رویای قدرت خانوادگی در کردستان عراق، منافع اسرائیل را تامین و موجبات بی ثابتی و ناامنی را در منطقه فراهم آورد.

از نخبگان کرد نیز انتظار می رود با بینش و بصیرت درست خود مردم را نسبت به این نقشه شوم آگاه نموده و اجازه ندهند مظلومتی و محرومیت منطقه کردنشین عراق بیش از بیش استمرار یافته و اتفاقی نیفند که باعت شود منافع مردم کرد عراق فدای احساسات نادرست و مناف دشمنان اسلام گردد./

ثبت دیدگاه

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.