شنبه, ۲۶ خرداد , ۱۴۰۳ Saturday, 15 June , 2024 ساعت ×
نمکی عنوان کرد: آغاز واکسیناسیون کرونا از ۲۱ بهمن/ اعلام اولویت های تزریق/ ایران قطب ساخت واکسن در دنیا
19 بهمن 1399 - 11:53
شناسه : 11122
8

وزیر بهداشت با بیان اینکه واکسیناسیون کرونا از ۲۱ بهمن در کشور شروع می شود،گفت:ایران درماه‌های آینده یکی از قطب ‌های مهم واکسن سازی جهان خواهد شد. سعید نمکی در آیین رونمایی از کارآزمایی بالینی واکسن موسسه سرم و واکسن سازی رازی (واکسن رازی کوو پارس) درباره زمان آغاز واکسیناسیون کرونا، گفت: خبر را شنیده اید […]

ارسال توسط :

وزیر بهداشت با بیان اینکه واکسیناسیون کرونا از ۲۱ بهمن در کشور شروع می شود،گفت:ایران درماه‌های آینده یکی از قطب ‌های مهم واکسن سازی جهان خواهد شد.

سعید نمکی در آیین رونمایی از کارآزمایی بالینی واکسن موسسه سرم و واکسن سازی رازی (واکسن رازی کوو پارس) درباره زمان آغاز واکسیناسیون کرونا، گفت: خبر را شنیده اید که طبق قولی که داده بودیم که واکسیناسیون کرونا را قبل از ۲۲ بهمن در کشور آغاز کنیم. بر این اساس منابع مختلف را ارزیابی کردیم و تلاش کردیم که سالم ترین و کم خطرترین را از بین منابع انتخاب کنیم. گرچه واکسن امروز به یک کالای سیاسی تبدیل شده است که برای در فشار قرار دادن کشورهایی که با برخی قطب های قدرت مشکل دارند، استفاده می شود.

بر ما تاختند اما صبوری کردیم

وی افزود: واکسنی را که ما انتخاب کردیم از سبد کووکس بود که در این سبد واکسن های چینی، استرازنکا و.‌.. هم بودند که قرار است به ما برسد. ما فکر کردیم که ۱۶ میلیون و ۸۰۰ هزار دوز واکسن کووکس جوابگوی گروه آسیب پذیر ما نیست. زیرا برای هشت میلیون و ۴۰۰ هزار نفر استفاده خواهد شد. به همین دلیل واکسن های دیگری را از کشورهای مختلف و قبل از رسیدن واکسن خودمان ارزیابی کردیم که یکی از آن ها مجموعه اسپوتنیک روسیه بود. روزهای اول خیلی بر ما تاختند اما صبوری کردیم. زیرا قرارمان این است‌که وفا کنیم و ملامت کشیم و خوش باشیم که در طریقت ما کاهلی ست رنجیدن.

نمکی گفت:  صبوری کردیم و دیدند که امروز آمریکایی ها میخواهند این واکسن را دریافت کنند. وقتی مشخص شد که استرازنکا در گروه های بالای ۵۵ سال ایمنی کافی نمی دهد، به سراغ اسپوتنیک رفت تا یک دوز از آن زده و دوز یادآور را استرازنکا تزریق کنند و اروپایی ها هم داوطلب ثبت و خرید این واکسن هستند.

واکسن معتبر و قابل اعتماد را به مردم تزریق می کنیم

وی گفت: ما به عنوان اولین کشوری که مذاکرات این واکسن را آغاز کردیم، اما خواستیم که پانزدهمین کشوری باشیم که آن را می خریم؛ زیرا دو اصل داشتیم اول اینکه واکسن باید فاز سه مطالعه انسانی را گذارنده باشد، در حالی که کشورهای همسایه که حرف از واکسیناسیون زدند، فاز آزمایش بالینی را شروع کردند اما ما میخواستیم همه آزمایشات در بیرون از مرزها گذشته باشد. دومین شرط هم این بود که حتما باید پنج شش کشور معتبر واکسن را ثبت کرده و تزریق شان را شروع کرده باشند تا ما خیالمان راحت باشد که به مردم یک واکسن معتبر و قابل اعتماد را تزریق می کنیم.

آغاز واکسیناسیون کرونا در کشور از سه شنبه
اعلام اولویت های تزریق

وی گفت: از روز سه شنبه اولین گروه هدف ما که در سند واکسیناسیون مورد تایید در ستاد ملی است که گروه خط مقدم دفاع سلامت هستند، واکسیناسیون شان را شروع می کنیم که شامل افرادی هستند که در ای سی یو کار می کنند. بعد از آن هم سراغ سایر کادر سلامت، گروه های آسیب پذیر در سرای سالمندان، سالمندان بالای ۶۵ سال و …‌ مرحله به مرحله می رویم. سه شنبه صبح واکسیناسیون گروه های هدف را که در این دوره همکاران شاغل در ای سی یو ها هستند، شروع می کنیم.

وزیر بهداشت ادامه داد: جمهوری اسلامی ایران در مدیریت کرونا با لطف خدا و با همدلی و وفاق همچون دیگر بحران های ملی خوش درخشید. گرچه در جهان التهاب سنگینی از بیماری داریم و کشورهایی با زیرساخت های اقتصادی و بهداشتی بالا، در باتلاق کرونا مانده اند و متاسفانه هر روز مرگ های بیش از ۱۰۰۰ نفر را تجربه می کنند، اما جمهوری اسلامی ایران روزهای آرام تری را می گذارند و امیداوریم با ساده انگاری مردم و مسئولان، به دام روزهای سخت جدید نیفتیم.

آینده کووید۱۹ قابل پیش بینی نیست

وی افزود: یکی از اقدامات در این مدت تکیه بر دانش داخلی برای ساخت واکسن بود. واکسن کووید ۱۹ واکسن ساده ای نیست، همانطور که ویروس کووید ۱۹ پیچیده است، ساخت واکسن آن هم بسیار پیچیده است. همان طور که آینده کووید ۱۹ خیلی قابل پیش بینی نیست و جهان دارد با آن شطرنج بازی می کند، آینده واکسیناسیون هم برای جهانیان خیلی روشن نیست و هیچکس هم نمیتوانند بگوید که چند درصد واکسن، آینده بیماری کووید_۱۹ را بیمه خواهد کرد و اجازه نخواهد داد که جهان در این ورطه بماند؛ این تشکیکی است که در ذهن تمام دانشمندان جهان وجود دارد، اما واکسن تنها چاره ای است که جهان اجبارا باید به آن فکر کند.

سه راه برای واکسیناسیون کرونا در ایران

نمکی گفت: در این راستا پلت فرم های مختلفی مورد بررسی قرار گرفت. ما این افتخار را داریم که روی همه این پلتفرم ها فکر کردیم و من به عنوان سرباز کوچک از نخستین لحظه در خدمت تک تک این عزیزان بودم. ما سه راه را برای پوشش واکسیناسیون طی کردیم؛ اول تکیه بر دانش داخل و شرکت های دانش بنیان و بضاعت های موجود در این سرزمین، دومین راه انتقال دانش فنی از بیرون از مرزها با گروه ها و کشورهایی که با ما رفتاری دوستانه‌ از سایرین داشتند. البته نه اینکه دانشمندان سایر نقاط جهان نخواهند با ما ارتباط داشته باشند، گاهی مردم یک کشور در بلای اندیشه های ستم خیز و انحصارطلب، مجبور به فاصله گیری می شوند.

نمکی اظهار کرد: فاصله ما با دانشمندان آمریکا و غرب به دلیل نظام های سلطه جویی است که اجازه دوستی و مودت بین قطب های دانش را نمی دهند. به همین دلیل سراغ کسانی رفتیم که هم صاحب دانش بودند و هم با ما رفتار دوستانه تری داشتند. انتقال دانش فنی از کوبا که در زمینه هپاتیت بی هم این تجربه را داشتیم و در زمینه پنوموکوک هم در پاستور این اقدام را دنبال می کنیم. همچنین با کشور روسیه که در زمینه  تولید واکسن سابقه نسبتا درخشانی دارند.

وی گفت: راه سوم هم ورود واکسن از منابع مطمئن بود تا قبل از تولید واکسن در کشور خودمان از آن ها استفاده کنیم.

ادامه دارد

ثبت دیدگاه

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.