چهارشنبه, ۳ مرداد , ۱۴۰۳ Wednesday, 24 July , 2024 ساعت ×
نه بزرگ چین به آمریکا درباره تحریم ایران
16 آبان 1400 - 12:23
شناسه : 15141
9

نه بزرگ چین به آمریکا درباره تحریم ایران به سردرگمی بزرگ سیاست خارجی آمریکا در مذاکرات احیای برجام تبدیل شده است. دور زدن تحریم ها توسط ایران از “دور زدن” گذشته و به یک منطقه دائمی تبدیل شده است که چین یکی از پایه های اصلی آنرا تشکیل می دهد و باعث بی اثر شدن […]

ارسال توسط :

نه بزرگ چین به آمریکا درباره تحریم ایران به سردرگمی بزرگ سیاست خارجی آمریکا در مذاکرات احیای برجام تبدیل شده است.

دور زدن تحریم ها توسط ایران از “دور زدن” گذشته و به یک منطقه دائمی تبدیل شده است که چین یکی از پایه های اصلی آنرا تشکیل می دهد و باعث بی اثر شدن کارت تحریم در مذاکرات احیای برجام شده است.

روزنامه آمریکایی واشنگتن تایمز در این باره می نویسد که، کاخ سفید با انتقادهای زیادی به دلیل تحمل خرید نفت ایران ازسوی چین رو به رو است. زیرا باعث می شود برنامه هسته ای ایران حمایت شده و کار در احیای توافق هسته ای دشوار شود. خرید نفت ایران با وجود تحریم‌های آمریکا می‌تواند انگیزه‌های دولت سید ابراهیم رئیسی را برای مذاکره و دادن امتیاز کاهش دهد.

«دانیل روت» مدیر تحقیقات در گروه موسوم به “اتحاد علیه ایران هسته‌ای” گفت: در حالی که دولت ایران در صورت کمک نکردن چین در مواجهه با تحریم‌ها دچار مشکلات شدید می‌شود، اما نقض تحریم‌ها از سوی چین یکی از عواملی است که موجب استواری ایران شده است.

اکتشافات میدانی “واشنگتن فری بیکن” نشان می دهد که همزمان با تلاش‌های دولت بایدن برای احیای برجام، فروش نفت ایران در ماه‌های اخیر افزایش یافته است. چین طی سه ماه گذشته به طور متوسط روزانه نزدیک به ۸۰۰ هزار بشکه نفت از ایران وارد کرده؛ تقریباً دو برابر مقداری که در مدت مشابه سال گذشته از ایران خریداری می‌کرد. اما معلوم نیست که سازمان های غربی و واشنگتن فری بیکن همه نفت ایران را ردیابی کرده باشند و به طور منطقی عدد فروش نفت ایران بیش از ارقام ذکر شده باید باشد.

بی توجهی چین به تحریم های آمریکا نشان می دهد که دولت حسن روحانی نیز می توانست از این متحد راهبردی ایران برای افزودن بر توان چانه زنی خود و کاهش مشکلات اقتصادی استفاده کند که نکرد، اما این فرصت به طور کامل در اختیار دولت رئیسی قرار گرفته است.

پایان/

ثبت دیدگاه

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.