چهارشنبه, ۲ اسفند , ۱۴۰۲ Wednesday, 21 February , 2024 ساعت ×
نوع عربستانی ازدواج سفید هم به بازار آمد!
30 تیر 1400 - 6:30
شناسه : 13729
8

افزایش نسبت دوشیزه ها، بی رغبتی جوانان به ازدواج و بالا رفتن مهریه و هزینه ازدواج و افزایش آمار طلاق از جمله دلایلی هستند که سبب گسترش ازدواج «مسیار» در عربستان سعودی شده است؛ برخی این نوع ازدواج را جنایت بزرگی علیه زنان می دانند. تارنمای «الخلیج اونلاین» در گزارشی به قلم «یوسف حمود» نوشت، […]

ارسال توسط :

افزایش نسبت دوشیزه ها، بی رغبتی جوانان به ازدواج و بالا رفتن مهریه و هزینه ازدواج و افزایش آمار طلاق از جمله دلایلی هستند که سبب گسترش ازدواج «مسیار» در عربستان سعودی شده است؛ برخی این نوع ازدواج را جنایت بزرگی علیه زنان می دانند.

تارنمای «الخلیج اونلاین» در گزارشی به قلم «یوسف حمود» نوشت، ازدواج «مسیار» نوعی ازدواج یا اصطلاحی اجتماعی است که در دهه اخیر در برخی کشورهای عربی خلیج فارس و در راس آن عربستان رواج یافته است که ازدواجی تقریبا بدون پایبندی به تعهدات زناشویی مرسوم است و معمولا پنهانی انجام می‌شود. این ازدواج در بین مردانی رواج دارد که قادر به تامین هزینه های سنگین ازدواج نیستند.

 

برای این نوع ازدواج غیرقانونی اخیرا از سایت ها و اپلیکشن های دوست یابی در کشورهای عربی حاشیه خلیج فارس استفاده می شود. این نوع از ازدواج با وجود شیوع آن در عربستان هنوز هم به طور پنهانی انجام می شود و برای افراد شرم آور است. با این حال، چنینی رابطه ای مورد علاقه برخی زنان و زوج‌هایی است که موفق به ازدواج رسمی نشده اند و آنها می‌خواهند برای روابط جنسی خود پوششی مذهبی و شرعی بیابند. از نظر برخی زنان، ازدواج مسیار به عنوان راه فراری شرعی برای لذت بردن در زندگی مجردی یا فرصتی برای شروع رابطه جدید پس از طلاق یا مرگ همسر است.

 

 

 

به نوشته تارنمای الخلیج اونلاین، اندیشمندان عربستان معتقدند که علت شیوع این نوع ازدواج، افزایش نسبت دوشیزه ها و چشم پوشی جوانان از ازدواج و بالا رفتن مهریه، بالا رفتن هزینه ازدواج و افزایش آمار طلاق و افزایش سفر افراد به کشورهای دیگر است؛ برخی خانواده ها برای حمایت از دختران خود در برابر روابط حرام به این نوع ازدواج پناه می برند.

 

ازدواج مسیار از سال ۱۹۹۶ رواج پیدا کرد در آن زمان مفتی سعودی که بالاترین مقام دینی در عربستان بود با فتوای دینی رسمی به این نوع ازدواج جنبه شرعی بخشید. اما بسیاری از افراد در شرعی بودن آن تردید دارند و آن را مخالف مبانی اساسی ازدواج در اسلام می دانند.

 

در فوریه سال ۲۰۱۹ اما «عبدالله المنیع» عضو هیات علمای ارشد عربستان ازدواج میسار را درست به شمار آورد و گفت که این نوع ازدواج دارای شرایط و ارکان ازدواج است.

 

طبق گزارش فوق، این نوع ازدواج مشکلات بسیاری به دنبال دارد زیرا زنان قادر به تحمل پیامدهای آن از جمله فرزند آوری و همچنین مخالفت مردان با پذیرش این نوع فرزندان نیستند. فعالان مسائل اجتماعی در شبکه های اجتماعی هم از ادامه ازدواج مسیار انتقاد می کنند و این نوع ازدواج را جنایت بزرگی علیه زنان به شمار می آورند. «موسی آل سعود» فعال مسائل اجتماعی درباره این نوع از ازدواج می گوید این ازدواج نادیده گرفتن حقوق زن و فرزندان آن است و گزینه نامطلوبی است که شرایط اجتماعی وی را به آن مجبور کرده است.

 

روزنامه «الوطن» عربستان در این باره نوشت مدت این ازدواج ۲ هفته تا ۶۰ روز است و پس از بروز اختلاف این نوع ازدواج به طلاق می کشد. هنوز هم موضع جامعه درباره ازدواج مسیار با تعارض هایی همراه است. عده ای ادعا می کنند که دین اسلام آن را در شرایطی مشخص تایید کرده است و عده ای دیگر با آن مخالف هستند و می گویند شیوع سرّی این نوع ازدواج پیامدهای گسترده ای را برای جامعه سعودی به دنبال دارد.

 

پایان/

ثبت دیدگاه

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.