سه شنبه, ۲۶ تیر , ۱۴۰۳ Tuesday, 16 July , 2024 ساعت ×
نیمه ترسناک جنگ اوکراین!
05 خرداد 1401 - 11:50
شناسه : 17125
8

تحقیقات مستقل نشان می دهند حوادث افغانستان و سوریه در اوکراین تکرار می شوند و بسیاری از تسلیحات ارسالی آمریکا به کی‌یف در نهایت به دست قاچاقچیان و گروه های تروریستی می رسد. تارنمای خبری تحلیلی «InfoBrics» نوشت، همزمان که ایالات متحده به طور سیستماتیک سلاح به اوکراین می فرستد، نگرانی در مورد اینکه چه […]

ارسال توسط :

تحقیقات مستقل نشان می دهند حوادث افغانستان و سوریه در اوکراین تکرار می شوند و بسیاری از تسلیحات ارسالی آمریکا به کی‌یف در نهایت به دست قاچاقچیان و گروه های تروریستی می رسد.

تارنمای خبری تحلیلی «InfoBrics» نوشت، همزمان که ایالات متحده به طور سیستماتیک سلاح به اوکراین می فرستد، نگرانی در مورد اینکه چه کسی در عمل چنین تجهیزاتی را دریافت می کند افزایش می یابد. به تازگی گزارش‌هایی به وسیله خبرنگاران منتشر شده است که در آن به احتمال ورود تسلیحات ارسالی واشنگتن به بازار سیاه اشاره شده است که همان تکرار تجربه آمریکا در افغانستان و سوریه خواهد بود.

 

برخی کارشناسان این را موضوعی جدی می دانند و خواستار پایان دادن به ارسال سلاح به کی‌یف هستند.

 

در تاریخ اخیر درگیری‌های مربوط به ایالات متحده، نمونه های زیادی از انحراف تسلیحات جنگی رخ داده است که در نهایت سلاح ها به دست افراد اشتباهی رسیده است. در بیشتر موارد، تسلیحاتی که به طور رسمی توسط ایالات متحده فرستاده می شود، در مسیر به سوی کشور مقصد منحرف می شوند و در تور قاچاقچیانی قرار می گیرند که آنها را در بازار سیاه بین المللی می فروشند.

 

نتیجه این است که با خرید چنین سلاح‌هایی به‌طور غیرقانونی، سازمان‌های تروریستی، شبه‌نظامیان افراطی و قاچاقچیان مواد مخدر در سرتاسر جهان از این امر سود می‌برند.

 

 

 

آمریکا تقریباً در تمام جنگ‌های اخیر که درگیر آن بوده است، تجربه انحراف سلاح ها از میدان نبرد را داشته‌ است؛ به ویژه در افغانستان و سوریه این موضوع برجسته تر بود و گمان می‌رود مقصد بسیاری از سلاح‌ها به گروه های تروریستی در سراسر جهان ختم شد. سیل ورود این تسلیحات به آسیای مرکزی و خاورمیانه و همچنین در سایر قاره های کره زمین، به ویژه آفریقا موجب شده است حتی سلاح های آمریکایی در درگیری‌ها مستقیماً علیه پرسنل نظامی ایالات متحده هم بکار گرفته شوند.

 

با توجه به اینکه اکنون هیچ نیروی آمریکایی برای نظارت بر مسیر حرکت سلاح های آمریکایی در خاک اوکراین وجود ندارد، این هراس حتی بیشتر است که سلاح های ارسال شده هیچگاه به کی‌یف نرسند.

 

«دانیل لازار» روزنامه‌نگار محقق آمریکایی معتقد است که چنین انحرافی قطعاً رخ خواهد داد. وی همچنین بر موضوع فساد در اوکراین که به عنوان یکی از بزرگترین فسادهای اروپا شناخته می‌شود، تأکید دارد و می گوید: اگرچه مقدار زیادی از تسلیحات غربی وارد این کشور می‌شود، اما سپس در مه جنگ گم می‌شوند.

 

بخشی از کمک‌ها به نیروهای میدان نبرد راه پیدا خواهد کرد اما از آنجایی که کی‌یف فاسدترین دولت اروپا است، این غم انگیز است که بخشی از کمک ها به دست اشخاص ثالث درگیر در تجارت غیرقانونی اسلحه در سطح بین‌المللی می‌رود. زمانی که جنگ متوقف شد، می‌توان انتظار داشت که بسیاری از این اقلام به بازار سیاه راه پیدا می کنند.

 

گفتنی است که اوکراین بازارسیاه اصلی اسلحه در قاره اروپا است. به طور خلاصه، شبکه‌های قاچاق آزادانه در این کشور فعالیت می‌کنند و دولت نیز تلاشی را برای دستگیری و محاکمه این جنایتکاران نمی کند زیرا این نتیجه فساد گسترده مأموران دولتی اوکراین است. افسران پلیس، سیاستمداران، قضات و سایر عواملی که باید قانون را رعایت کنند، نه تنها در مبارزه با قاچاق اسلحه شکست می خورند، بلکه قطعاً به دلایلی خودشان از عملیات جنایت سازمان یافته از نظر مالی نیز سود می برند.

 

What happens to weapons sent to Ukraine? The US doesn’t really know – CNNPolitics

 

نتیجه همه اینها فاجعه بار است. شاخص جهانی جنایات سازمان یافته ۲۰۲۱ با بودجه ایالات متحده حکایت از رشد تصاعدی تجارت غیرقانونی اسلحه در اوکراین دارد. روزنامه‌نگاران و محققان دانشگاهی ( Small Arms Survey) در یک پروژه تحقیقاتی مستقل در ژنو تصریح دارند که بین سال‌های ۲۰۱۳ تا ۲۰۱۵، بیش از ۳۰۰ هزار سلاح از اوکراین ناپدید شدند و تنها ۱۳ درصد آنها بعداً کشف شد. بقیه تسلیحات گمشده بین شبکه های قاچاق بین المللی دست به دست شدند.

 

بر اساس گزارش روزنامه نگاران Responsible Statecraft، در سال ۲۰۱۹ چند سرباز اوکراینی در تلاش برای فروش بسته ای از ۴۰ نارنجک RGD-۵، ۱۵ راکت RPG-۲۲ و ۲۴۵۴ فشنگ سلاح گرم دستگیر شدند. یک سال بعد در ۲۰۲۰، نهاد اطلاعاتی اوکراین فاش کرد که ده‌ها نارنجک و مین ضد تانک از یک پایگاه نظامی در اودسا ناپدید شدند و هرگز کشف نشدند.

 

لازم است مقامات آمریکایی قبل از ارسال تسلیحات به اوکراین، از خود در مورد توانایی کی‌یف برای نظارت بر سرنوشت چنین تجهیزاتی سوال بپرسند. ازآنجاکه ماموران اوکراینی از سال ۲۰۱۳ به طور مکرر تسلیحات را از کشور خود سرقت برده اند، انتظار می رود با آنچه اکنون از ایالات متحده دریافت می کنند نیز همین کار را انجام دهند.

 

به طور قطع پیامد ناشی از انحراف میلیاردها دلار به سوی قاچاقچیان اسلحه برای امنیت جهانی فاجعه بار خواهد بود.

 

پایان/

ثبت دیدگاه

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.