جمعه, ۱۱ اسفند , ۱۴۰۲ Friday, 1 March , 2024 ساعت ×
هشدار به کاربران تلفن همراه؛ برای آنکه کلاهتان برداشته نشود، تماس‌های عجیب و غریب خارجی را جدی نگیرید!
28 دی 1398 - 9:49
شناسه : 8643
11

یک سال پیش زمانی که یکی از اپراتورهای تلفن همراه در کشورمان با ارسال پیامکی به کاربرانش در خصوص این دست تماس ها هشدار داد و از ایشان خواست تا با این شماره ها تماس نگیرند، رمز و راز این کلاهبرداری مخابراتی برای بسیاری افشا شد اما به فاصله یک سال، شواهد و قرائن حکایت […]

ارسال توسط :

یک سال پیش زمانی که یکی از اپراتورهای تلفن همراه در کشورمان با ارسال پیامکی به کاربرانش در خصوص این دست تماس ها هشدار داد و از ایشان خواست تا با این شماره ها تماس نگیرند، رمز و راز این کلاهبرداری مخابراتی برای بسیاری افشا شد اما به فاصله یک سال، شواهد و قرائن حکایت از حمله دوباره کلاهبرداران به ایرانیان دارد.

آیا تماس‌های مکرر تلفنی از شماره‌های خارجی دریافت می کنید؟ تماس هایی از شماره های عجیب که غالبا پیش از جواب دادن شما قطع می شوند؟ اگر پاسخ تان مثبت است، مراقب باشید! به گزارش «تابناک»، یک سال پیش زمانی که یکی از اپراتورهای تلفن همراه در کشورمان با ارسال پیامکی به کاربرانش در خصوص این دست تماس ها هشدار داد و از ایشان خواست تا با این شماره ها تماس نگیرند، رمز و راز این کلاهبرداری مخابراتی برای بسیاری افشا شد اما به فاصله یک سال، شواهد و قرائن حکایت از حمله دوباره کلاهبرداران به ایرانیان دارد. اما این شماره‌ها چه هستند و این تماس‌های عجیب خارجی به دنبال چه می‌گردند؟ در ابتدا بابد بگویم که اصلا نگران نباشید، گوشی شما به هیچ عنوان ویروسی نشده و اگر هم پاسخ این تماس‌ها را بدهید، هیچ اتفاقی برای گوشی تان نخواهد افتاد و حتی هزینه های به شما تحمیل نمی شود، اما بعید است سرعت عمل تان آنقدر باشد که بتوانید تماس وارده را پاسخ دهید.

این تماس‌ها که معمولا از پیش شماره‌های متعلق به کشور‌های ⁣وانواتو، مالدیو و ماداگاسکار و… و حتی چند کشور اروپایی رخ می‌دهند، فقط مختص ایران نبوده و در حال حاضر تبدیل به بلایی شده اند که در کشور‌های زیادی بروز و نمود دارد و به مشترکان تلفن همراه و حتی تلفن زیان وارد می کند. بلایی که به اصطلاح تقلب مخابراتی یا ⁣Communications Fraud نام دارد. هدف از این تماس‌ها کسب درآمد‌های غیرقانونی از مشترکین سایر کشورهاست. به این صورت که برخی در کشور‌های مقصد با استفاده از روبات‌ها و نرم افزارها، تماس گیرنده‌های خودکاری دایر کرده اند که از شماره‌هایی ویژه به شما زنگ می‌زنند و بلافاصله قطع می‌کنند تا برای شما “تماس بی پاسخ” یا “میست کال” ثبت شود. اتفاقی که معمولا چند باررخ می دهد تا کنجکاو شوید و به این نتیجه برسید که بهتر است با آن شماره تماس بگیرید.
البته تا اینجا که تماس می گیرند، هیچ مشکلی وجود ندارد و حتی اگر بتوانید به تماس پاسخ دهید که بعید است، هزینه‌ای برایتان لحاظ نخواهد شد، اما مشکل از زمانی شروع می‌شود که شما بخواهید به این تماس های بی پاسخ اهمیت داده و با این شماره‌ها تماس بگیرید که در این صورت طرف مقابل حتما پاسخ خواهد داد و هر مدت زمانی که سپری شود تا شما متوجه جعلی بودن تماس و نیت کلاهبرداری شوید، برایتان هزینه آور خواهد بود. هزینه ای شامل تماس بین المللی با شماره هایی که تماس با آنها هزینه بر است و انتهای ماه روی قبض موبایل تان لحاظ خواهد شد. این هزینه اضافه بر هزینه تماس بین الملل است و در واقع مبلغی است که مخابرات کشور مقصد از مخابرات یا اپراتور ایرانی می‌گیرد و مخابرات و اپراتور ایرانی از شما دریافت خواهد کرد!

نکته قابل توجه در این میان، اطلاع برخی کلاهبرداران ایرانی از این موضوع است که ساکن کشورهای دیگر هستند و برای افزایش هزینه های تحمیلی به شما که بخش عمده آن به جیبشان سرازیر می شود، شیوه های متفاوتی به کار می گیرند و مثلا تلاش می کنند با ارائه اطلاعاتی مانند خبر برنده شدن جایزه، مدت زمان تماس را افزایش دهند که در این صورت، هزینه بیتشری به شما تحمیل خواهد شد!
کلاهبرداری ای که برای فرار از آن بهتر است به این توصیه ها توجه کنید:

اگر چنین تماسی دریافت کردید بهتر است کلا آن را نادیده بگیرید. نه پاسخ بگویید و نه تماس بگیرید ممکن است تماس دریافتی از عراق باشد. اگر آشنایی در عراق دارید یا آشنایی دارید که به عراق و کربلا سفر کرده، پیش شماره عراق شماره ۹۶۴ است. این پیش شماره خیلی شبیه به پیش شماره‌های دزدی است. کلا اگر منتظر تماس خاصی نیستید، به این تماس های بی پاسخ اهمیت ندهید، چراکه اگر شخص تماس گیرنده با شما کار واجبی داشته باشد، قطعا دوباره تماس خواهد گرفت. 

ثبت دیدگاه

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.