چهارشنبه, ۲ اسفند , ۱۴۰۲ Wednesday, 21 February , 2024 ساعت ×
هفته آینده قیمت مرغ به ۴۵ هزار تومان می رسد، راهکار فوری چیست؟
26 مرداد 1400 - 10:50
شناسه : 14094
7

قیمت مرغ در صورت عدم دستور ویژه رئیسی برای مدیریت موضوع در هفته آینده از ۴۵ هزار تومان هم بیشتر می شود.  کمبود نهاده دامی در بازار مرغ ها را در معرض گرسنگی قرار داده؛ و از طرف دیگر دپو شدن میلیون ها تن نهاده در گمرکات ذیل عنوان تمسخرآمیز “رسوب کالا” دوگانه عجیب و زیانباری را […]

ارسال توسط :

قیمت مرغ در صورت عدم دستور ویژه رئیسی برای مدیریت موضوع در هفته آینده از ۴۵ هزار تومان هم بیشتر می شود.

 کمبود نهاده دامی در بازار مرغ ها را در معرض گرسنگی قرار داده؛ و از طرف دیگر دپو شدن میلیون ها تن نهاده در گمرکات ذیل عنوان تمسخرآمیز “رسوب کالا” دوگانه عجیب و زیانباری را پدید آورده است.

همانطور که میز بازار تحریریه بارها هشدار داده بود، تا زمانی که عده اندکی می توانند نهاده دامی با قیمت دلار ۴۲۰۰ تومانی وارد کنند، مشکل کمبود در بازار و نجومی شدن قیمت مرغ حل نخواهد شد. زیرا گیرندگان دلار ۴۲۰۰ تومانی از یک طرف اجازه ترخیص نهاده ها را نخواهند داد و به بهانه های واهی در بازار کمبود ایجاد می کنند تا حاشیه سود خود را افزایش دهند، و از طرف دیگر با دستکاری بازار ارز، قیمت دلار نقدی را بالا می برند تا قیمتگذاری بازار نهادها بیش از دلار نیما که با آن کالا وارد کشور می شود، باشد. علاوه بر اینها، بخشی از نهاده های وارد شده به کشور نیز به خارج قاچاق می شود.

مدیریت پرماجرای بانک مرکزی که بحث مفصل به سریال های معروف صدا و سیما نیز کشیده شده است، تکمیل کننده مهندسی ذی نفعان دریافت کننده دلار ۴۲۰۰ تومانی در بازار ارز است که در ۳ سال گذشته اقتصاد ایران را به اغتشاش کشیده است.

چه باید کرد؟

رئیس جمهور می بایست با یک دستور صریح و فوری، واردات نهاده های دامی با دلار نیما را آزاد کرده و دپوکنندگان نهاده های دامی در گمرکات و انبارهای سطح کشور را مجبور به عرضه کند زیرا در صورت تعلل؛ بازار را در مقابل وارداتی که مردم انجام می دهند از دست خواهند داد و برای ترخیص سریع محموله های خود دست به کار می شوند.

در صورتی که آیت الله رئیسی دستور ازادسازی واردات نهاده های دامی بدون نیاز به کد تخصیص ارز و با دلار حواله را به سرعت صادر نکند؛ و مانند ۳ سال گذشته پای درد دل نهادهای نظارتی و امنیتی در مورد لزوم افزایش نظارت بر توزیع نهاده ها و کدهای غلطی مانند در تحریم بودن کشور و حساسیت موقعیت بنشیند، بازار به سمت بحران بیشتر حرکت خواهد کرد و قیمت مرغ رکوردشکنی های جدیدی بر جای خواهد گذاشت.

پایان/

ثبت دیدگاه

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.