چهارشنبه, ۳ مرداد , ۱۴۰۳ Wednesday, 24 July , 2024 ساعت ×
پرداخت وام اشتغال خرد به زنان سرپرست خانوار تا سقف یک میلیارد ریال بدون نیاز به ضامن خواهد بود
23 شهریور 1401 - 23:51
شناسه : 18089
11

با امضای معاون اول رئیس جمهور، مصوبه دولت درخصوص طرح تسهیل ضمانت وام های اشتغال خُرد زنان سرپرست خانوار ابلاغ شد. «پایگاه اطلاع رسانی دفتر هیئت دولت» یکی از برنامه های دولت سیزدهم از ابتدای فعالیت تاکنون تأکید بر حمایت از زنان سرپرست خانوار و کمک به رفع مشکلات این قشر از جامعه بوده است. […]

ارسال توسط :

با امضای معاون اول رئیس جمهور، مصوبه دولت درخصوص طرح تسهیل ضمانت وام های اشتغال خُرد زنان سرپرست خانوار ابلاغ شد.

«پایگاه اطلاع رسانی دفتر هیئت دولت» یکی از برنامه های دولت سیزدهم از ابتدای فعالیت تاکنون تأکید بر حمایت از زنان سرپرست خانوار و کمک به رفع مشکلات این قشر از جامعه بوده است. براساس ماده (۳) آیین نامه ستاد ملی زن و خانواده، کلیه مصوبات ستاد ملی زن و خانواده طبق اصل (۱۳۸) قانون اساسی و مجوز هیئت وزیران لازم الاجرا بوده و کلیه دستگاه ها و سازمان ها موظفند براساس مصوبات ستاد اقدام نمایند. در همین راستا پیشنهاد تسهیل ضمانت وام های اشتغال خُرد زنان سرپرست خانوار با بهره گیری از ظرفیت صندوق ضمانت سرمایه گذاری تعاون، در فروردین ماه سال جاری از سوی ستاد ملی زن و خانواده و با حضور رئیس جمهور مصوب و به تأیید وزرای عضو ستاد رسید و پس از آن، معاونت رئیس جمهور در امور زنان و خانواده با توجه به رویه موجود درخصوص ابلاغ مصوبات ستاد مذکور، پیشنهاد طرح یاد شده را برای تصویب نهایی به هیئت وزیران ارایه کرد که در جلسه دولت به تصویب رسید.

 

براساس مصوبه هیئت وزیران، وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی موظف شده اقدامات لازم برای صدور ضمانت نامه به بانک های عامل جهت پرداخت تسهیلات اشتغال خرد زنان سرپرست خانوار (دهک های ۱ تا ۵ درآمدی) را از محل اعتبارات صندوق ضمانت سرمایه گذاری تعاون، تا سقف یک میلیارد ریال بدون نیاز به معرفی ضامن غیر انجام دهد.

 

در راستای اجرای طرح مصوب دولت برای تسهیل ضمانت وام های اشتغال گروه هدف نیز وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی موظف شده با همکاری معاونت رئیس جمهور در امور زنان و خانواده، اقدامات لازم را جهت بهره گیری از ظرفیت صندوق سرمایه گذاری تعاون در راستای صدور ضمانت نامه تسهیلات اشتغال خُرد زنان سرپرست خانوار (دهک های ۱ تا ۵ درآمدی)، تا سقف یک میلیارد ریال بدون نیاز به معرفی ضامن غیر به بانک های عامل و با اعتبار ۵۰۰ میلیارد ریال از محل اعتبارات صندوق به انجام رساند و در صورت تأمین اعتبار تکمیلی صندوق، صدور ضمانت نامه از طرف صندوق تا ۵ برابر مبلغ تودیع شده انجام می شود.

 

همچنین درخصوص نحوه هماهنگی و نظارت بر اجرای مصوبه مذکور، ستاد ملی زن و خانواده مسئولیت مستقیم هماهنگی، پایش و نظارت بر اقدامات کلیه دستگاه های ذیربط را بر عهده داشته و دستگاه های مذکور موظفند تمامی اقدامات و برنامه های خود را در اجرای این مصوبه هر ۶ ماه یک بار به دبیرخانه ستاد ملی زن و خانواده (معاونت رئیس جمهور در امور زنان و خانواده) گزارش نمایند.

 

علاوه بر این، براساس تقسیم کار دستگاهی تعیین شده از سوی دولت برای اجرای مصوبه یاد شده، وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی نسبت به ایجاد هماهنگی لازم به منظور سپرده گذاری مبالغی از محل کمک های بلاعوض، بودجه های حمایتی و یا مسئولیت اجتماعی دستگاه ها در حساب های صندوق ضمانت سرمایه گذاری تعاون و نیز معرفی زنان سرپرست خانوار واجد شرایط صدور ضمانت نامه به صندوق اقدام خواهد کرد. همچنین تقویت منابع قرض الحسنه به منظور ایجاد توان و امکانات برای اعطای تسهیلات قرض الحسنه به جامعه هدف و احراز صلاحیت متقاضیان مبنی بر تعیین دهک درآمدی (قرار داشتن در دهک های ۱ تا ۵) و سرپرست خانوار بودن به استناد اطلاعات پایگاه رفاه ایرانیان، از دیگر اقدامات این وزارتخانه در اجرای طرح مصوب دولت خواهد بود.

 

پایان/

ثبت دیدگاه

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.