چهارشنبه, ۲ خرداد , ۱۴۰۳ Wednesday, 22 May , 2024 ساعت ×
پل گلستانه ارومیه هنوز پس از ۳ سال بازسازی نشده است
11 خرداد 1398 - 8:28
شناسه : 7510
9

با گذشت دو سال از سیل شمال غرب کشور در فروردین ۹۵ ، که تخریب پل گلستانه و هاشم آباد منطقه مرگور ارومیه را در پی داشت به رغم وعده ها جهت نوسازی هرچه سریع تر این پل ها هنوز خبری از احداث و نوسازی نیست. پل سازه‌ای است که مسیر عبور از بالای دره، رودخانه و یا […]

ارسال توسط :

با گذشت دو سال از سیل شمال غرب کشور در فروردین ۹۵ ، که تخریب پل گلستانه و هاشم آباد منطقه مرگور ارومیه را در پی داشت به رغم وعده ها جهت نوسازی هرچه سریع تر این پل ها هنوز خبری از احداث و نوسازی نیست.

پل سازه‌ای است که مسیر عبور از بالای دره، رودخانه و یا راه را بدون مسدود کردن مسیر زیرین فراهم می کند، از این سازه برای عبوروسایل نقلیه، عابرین پیاده، لوله انتقال آب، گاز و غیره استفاده می‌شود.

پل گلستانه  رگ بزرگ ارتباطی منطقه مرگور ارومیه است که روزانه بومیان منطقه ،مسافرین ، فرهنگیان و دانش آموزان از آن عبور می کنند این پل  و پل هاشم آباد سال ۹۶ در اثر سیل تخریب شده و فرو ریختند ،احداث  و باز سازی این پل‌های کوچک روستایی به رغم وعده دولت برای نوسازی هرچه سریع تر وحتی احداث یک پل دیگر هنوز به اتمام نرسیده است .

احداث دو پل کوچک روستایی به اندازه یک پروژه عظیم شهری زمان میبرد!

حسن زاده یکی از ساکنین این منطقه در گفت و گویی می گوید: علاوه  بر اینکه روند احداث این پل های تخریب شده به طول انجامیده است  و این امر اهالی را عاصی کرده است فقدان پیش بینی سیل‌های بهاره و پاییزه در ساخت این پل ها نگرانی هایمان را تشدید کرده است.

وی بیان می کند:دو سال پیش  بر اثر وقوع سیل کاردستی ساخته شده  به نام پل به یک باره فروریخت و مردم این منطقه هر روز برای عبور از این دو گذرگاه با جان خود بازی می کنند، با  وجود انعکاس تصاویر این پل شکسته  از رسانه های داخلی و خارجی هنوز اقدام اساسی صورت نگرفته و مسئولین به بازدید از محل بسنده می کنند.

وی می افزاید:هنوز قصه ی مرگ مهران را یادمان نرفته که پدرش کفن پوشید و به ستاد انتخاباتی روحانی رفت و خواستار پیدا کردن پسرش شد وبیش از چهل روز طول کشید تا مردم جسد مهران را کیلومترها دورتر از محل حادثه از گل و لای بیرون کشیده و تحویل خانواده‌اش دادند،عبور مینی بوس حامل معلمان که برای تدریس به منطقه می آیند از روی این پل یکی دیگر از نگرانی های ماست که هر لحظه انتظار حادثه می رود.

اسدی یکی دیگر از ساکنین منطقه می گوید: احداث یک پل کوچک در جاده فرعی روستایی چرا باید همان قدر زمان ببرد که یک پروژه بزرگ در سطح شهر می برد، در جریان سیلی که آمد تقریبا همه مسئولین استان و برخی از مقامات کشوری در منطقه حضور پیدا کردند و شعار بازسازی سریع پل هارا دادند ولی  هنوز خبری از عملی ساختن آن شعار ها نیست.

یوسفی یکی از دبیران این منطقه می گوید: شکستن این پل، عبور و مرور اهالی منطقه را بطور کامل قطع نمود و مسیر کوتاه اهالی و عابرین روستاها به شهرک زیوه را به بیش از سه برابر مسیر عادی روزانه افزایش داد، اهالی  هم ناامید از مسئولین  مربوطه با مهندسی خودشان مسیر آب رودخانه زیوه را از سنگ و ماسه پر کردند.

بعضی از مسئولین و ادارات مربوطه  نیز با گذاشتن لوله های بتنی و شن ریزی مسیر عبور اهالی را از روی پل به چند متر آن طرف تر تغییر دادند اما حجم و سرعت بالای آب و سستی کف رودخانه، این اقدام را ناکام گذاشت.

این  اقدامات عبور از روی پل را دوباره بطور موقت امکان پذیر ساخته اما  با توجه به خطرات احتمالی ، تسریع در روند چاره اندیشی برای بازسازی این پل همچنان مهم و ضروری است.

 پل‌های گلستانه و هاشم‌آباد در اغمای افتتاح

شهریور سال ۹۷ بود که سرپرست معاونت هماهنگی امور عمرانی استاندار آذربایجان غربی در بازدید از پروژه‌های احداث پل‌های رودخانه‌ای در روستاهای هاشم آباد و گلستانه بیان کرده بود: این پروژه‌ها از محل اعتبارات مدیریت بحران استان تأمین اعتبار شده‌اند و عملیات بهسازی و احداث آن با اختصاص ۲۴ میلیارد ریال و انتخاب پیمانکار در حال انجام است.

به گفته پیمان آرامون این پل با اعتبار ۱۲ میلیارد ریال  می بایست  مهر ۹۷ افتتاح میشد ولی با وجود اینکه سه ماه از سال ۹۸ می گذرد هنوز خبری از احداث این پل ها نیست.

عبدالحسین علی اکبری مدیرکل حمل و نقل و پایانه های استان در این خصوص گفته بود: زمانبر بودن انتخاب پیمانکار و برگزاری مناقصه ها ساخت این پل  را زمان بر کرده است و حداقل یک الی ۲ ماه  ساخت آن طول خواهد کشید.

 مردم منطقه به ناچار از روی یک پل شکسته و بسیار خطرناک تردد می‌کنند

تردد اهالی گلستانه ی مرگور ارومیه از سرویس مدارس گرفته تا خودروهای سبک و سنگین اهالی از روی این پل شکسته شده که تنها راه ارتباطی با پیرامون گلستانه می باشد  هر لحظه ممکن است فاجعه آفرین باشد.

 مدیر کل حمل و نقل و پایانه های آذربایجان غربی تصریح می کند: عبور از روی پل گلستانه  ممنوع است ولی متاسفانه مردم با ریسکی که انجام می دهند از روی آن عبور می کنند در حالی که برای این راه، راه های جایگزین دیگری انتخاب و تعیین شده است ولی بخاطر طولانی بودن مسافت مردم از آن ها کمتر استفاده می کنند.

عبدالحسین علی اکبری تاکید می کند: با وجود اعلام این ممنوعیت، اگر برای شخصی اتفاقی رخ دهد خود فرد مسئول این اتفاق است.

احداث و بازسازی این پل که بعد از دو سال هنوز  محقق نشده است می‌توانست با تدبیر دولتی که اتفاقاً شعارش تدبیر است در بازه زمانی بسیار کوتاه‌تر از اینها صورت گیرد.

گزارش از راضیه محمودپور

تکمیلی : مردم از روی پل موقتی که تا تکمیل احداث پل اصلی جایگذاری شده است استفاده می کنند

ثبت دیدگاه

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.