جمعه, ۲۸ مرداد , ۱۴۰۱ 22 محرم 1444 Friday, 19 August , 2022 ساعت ×
پ.ک.ک تهدیدی برای یکپارچگی اقلیم کردستان
19 جولای 2020 - 11:11
شناسه : 9756
12
به گزارش سیلوانا نیوز

رابرت هالفون، نماینده محافظه کار در پارلمان انگلیس در یادداشتی که پیرامون وضعیت اقلیم کردستان نوشته است، درگیر شدن ارتش ترکیه و نیروهای پ.ک.ک در خاک اقلیم کردستان را به زیان قلمرو تحت کنترل کردهای عراق دانسته است. وی در این یادداشت که در سایت خانه محافظه کاران انگلیس منتشر شده، می گوید حملات ترکیه […]

ارسال توسط : نویسنده : صلاح الدین

رابرت هالفون، نماینده محافظه کار در پارلمان انگلیس در یادداشتی که پیرامون وضعیت اقلیم کردستان نوشته است، درگیر شدن ارتش ترکیه و نیروهای پ.ک.ک در خاک اقلیم کردستان را به زیان قلمرو تحت کنترل کردهای عراق دانسته است.

وی در این یادداشت که در سایت خانه محافظه کاران انگلیس منتشر شده، می گوید حملات ترکیه علیه نیروهای پ.ک.ک در خاک اقلیم کردستان عراق باعث کشته شدن غیرنظامیان و خالی از سکنه شدن تعداد زیادی از روستاهای کردنشین عراق شده است.

هالفون افزود: دولت اقلیم کردستان حق دارد به ترکیه و پ.ک.ک بگوید قلمرو کردهای عراق را صحنه جنگ خود قرار ندهند. نماینده پارلمان انگلیس معتقد است جنگ راه حل مسئله کردهای ترکیه نیست و آنکارا و پ.ک.ک باید با هم مذاکره کنند.

رابرت هالفون همچنین به مشکلات و بحران اقتصادی اقلیم کردستان اشاره کرده و معتقد است حتی اگر مشکلات ناشی از کرونا و کاهش قیمت نفت حل شوند، این مسئله موقتی است و باید برای برون رفت اقلیم کردستان از بحران مالی راهکارهای بهتری جستجو شود.

وی نسبت به ادامه رابطه به گفته وی، «کجدار و مریز» میان اقلیم کردستان و دولت مرکزی عراق هشدار داده و گفته است این نوع رابطه نوعی خلا امنیتی در مناطق مورد مناقشه بوجود آورده و زمینه را برای ظهور دوباره داعش فراهم کرده است.

هالفون تاکید کرده است کردهای عراق نقش مهمی در مبارزه با داعش داشته و هم اکنون هم در خط مقدم مبارزه با این گروه تروریستی هستند اما جامعه جهانی بویژه انگلیس به نقش کردها در مبارزه با داعش توجه کافی نداشته است. این کشورها باید از کردها بیشتر حمایت کنند.

وی در مورد سیاست انگلیس نسبت به کردها عراق می گوید انگلیس سیاست حمایت از اقلیم کردستان قدرتمند در داخل عراق متحد و قدرتمند را دنبال می کند و تقویت رابطه میان اربیل و بغداد در خدمت منافع انگلیس خواهد بود.

نماینده پارلمان انگلیس معتقد است اقلیم کردستان عراق در یک دهه اخیر، مشکلات سیاسی، اقتصادی، امنیتی و بحران انسانی رنج برده است.

رابرت هالفون که رییس گروه دوستی پارلمانی اقلیم کردستان و انگلیس است، اقلیم کردستان عراق را یکی از منابع جاذبه های طبیعی و گردشگری خاورمیانه دانسته است و پیشنهاد کرده است از این طریق می توان شهروندان انگلیسی و اروپایی را برای سفر به اقلیم کردستان ترغیب کرد تا اقلیم کردستان منابع درآمدی خود را متنوع کند.

از نظر نماینده پارلمان انگلیس، خام فروشی منابع طبیعی در اقلیم کردستان مانند نفت و گاز طبیعی یکی از مشکلات موجود در اقلیم کردستان است و دولت انگلیس باید به کردها کمک کند از این منابع طبیعی استفاده بهینه به عمل آورند.

رابرت هالفون معتقد است ظرفیت ایجاد توافق میان کردها و دولت جدید عراق وجود دارد و نخست وزیر جدید عراق هم مایل به رسیدن به توافق با کردهاست بنابراین، باید از این فرصت برای تقویت روابط میان اربیل و بغداد- که به نفع عراق، اقلیم کردستان و منطقه است- استفاده کرد.

ثبت دیدگاه

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.