جمعه, ۱۱ اسفند , ۱۴۰۲ Friday, 1 March , 2024 ساعت ×
کارت‌های بازرگانی صادرکنندگان سیب رفع تعلیق می شود
19 بهمن 1399 - 11:35
شناسه : 11116
8

معاون اقتصادی استاندار آذربایجان‌غربی گفت: رفع تعلیق کارت‌های بازرگانی صادرکنندگان سیب در حال برطرف شدن است و نشانه های رفع مشکل این صادرات ۳۰۰ هزار تن سیب درختی از سردخانه های استان است. نادر صادقی با اشاره به ارسال نامه‌ای توسط مقام عالی استان در خصوص مشکل سیب به رییس جمهوری گفت: طبق دستور دکتر […]

ارسال توسط :

معاون اقتصادی استاندار آذربایجان‌غربی گفت: رفع تعلیق کارت‌های بازرگانی صادرکنندگان سیب در حال برطرف شدن است و نشانه های رفع مشکل این صادرات ۳۰۰ هزار تن سیب درختی از سردخانه های استان است.

نادر صادقی با اشاره به ارسال نامه‌ای توسط مقام عالی استان در خصوص مشکل سیب به رییس جمهوری گفت: طبق دستور دکتر روحانی که در پاسخ به این نامه بود، مسیر سبز صادرات سیب در گمرکات کشور راه اندازی شده است.

او افزود: ایجاد خط سبز گمرکی برای جلوگیری از معطلی کامیون های حامل سیب در گمرکات کشور از جمله درخواست های استاندار آذربایجان غربی از رییس جمهوری بود که این امر محقق و در حال حاضر این امر اجرایی شده است.

صادقی در این خصوص به ایرنا گفت: این خط سبز در گمرکاتی که صادرات سیب  در آنها جریان دارد، راه اندازی شده و می تواند در افزایش سرعت و حجم صادرات بسیار موثر باشد.

او ادامه داد: معافیت صادرات سیب درختی در سال جاری، رفع تعلیق کارت‌های بازرگانی صادرکنندگان سیب، موافقت با تهاتر صادرات سیب با میوه های گرمسیری نظیر موز، تجدید نظر در ارزش گذاری و درجه بندی سیب از دیگر بخش های نامه استاندار آذربایجان غربی به دکتر روحانی بود که با دستور رییس جمهوری به وزرای جهاد کشاورزی، صنعت، معدن و تجارت و رییس کل بانک مرکزی به صورت متناوب در حال انجام است.

معاون هماهنگی امور اقتصادی استاندار آذربایجان غربی اظهار کرد: صادرات سیب در مقابل واردات موز از درخواست های مهم صادرکنندگان در کشور بود که این مهم در جلسه اخیر ستاد تنظیم بازار  کشور مصوب شده و عملیاتی می شود.

صادقی بیان کرد: رفع تعلیق کارت‌های بازرگانی صادرکنندگان سیب هم در حال حل  شدن است.

او در خصوص نشانه های حل شدن این مشکل گفت: از ابتدای امسال حدود ۸۰۰ هزار تن سیب درختی در سردخانه های استان موجود بود که این رقم در حال حاضر به ۵۰۰ هزار تن رسیده که نشانه انجام صادرات است.

معاون اقتصادی استاندار آذربایجان غربی تاکید کرد: البته این صادرات سرعت لازم را ندارد که این سرعت باید افزایش یابد.

او بیان کرد: در حال حاضر  سیب استان به کشورهایی نظیر هندوستان، افغانستان، کشورهای موسوم به اوراسیا، حوزه خلیج فارس، عراق گرجستان و پاکستان از طریق افغانستان صادر می شود.

به گزارش کردپرس، ارزش تقریبی ۶۵۰ هزار تن سیب باقیمانده استان در سردخانه که بیشتر متعلق به شهرستان‌های ارومیه، اشنویه، سلماس، نقده و مهاباد است بیش از ۵۰ هزار میلیارد ریال برآورد می‌شود. روند کند صادرات در روزهای پایانی سال باعث شده خطر فاسد شدن سیب های تولید را تهدید کند.

هفته گذشته، درپی درخواست استاندار آذربایجان غربی از رئیس جمهور برای تسهیل در صادرات سیب درختی، روحانی به وزرای صمت و جهاد کشاورزی دستور داد تا اقدامات لازم برای جلوگیری از خسارت به کشاورزان و باغداران با تسهیل در فرایند سیب درختی را به عمل آورند.

ثبت دیدگاه

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.