پنجشنبه, ۴ مرداد , ۱۴۰۳ Thursday, 25 July , 2024 ساعت ×
کف کاهش قیمت دلار چقدر است؟
09 اسفند 1400 - 11:48
شناسه : 16227
7

کف کاهش قیمت دلار باتوجه به ورودی بسیار بالای ارزی کشور و برنامه های کلان اقتصادی کشور چقدر قیمتگذاری خواهد شد؟ کف کاهش قیمت دلار باتوجه به ورودی بسیار بالای ارزی سال جاری و برنامه های کلان اقتصادی کشور چقدر قیمتگذاری خواهد شد؟ این سوالی است که مردم و فعالان اقتصادی به دنبال پاسخ به آن هستند. متغیرهای ظاهری […]

ارسال توسط :

کف کاهش قیمت دلار باتوجه به ورودی بسیار بالای ارزی کشور و برنامه های کلان اقتصادی کشور چقدر قیمتگذاری خواهد شد؟

کف کاهش قیمت دلار باتوجه به ورودی بسیار بالای ارزی سال جاری و برنامه های کلان اقتصادی کشور چقدر قیمتگذاری خواهد شد؟ این سوالی است که مردم و فعالان اقتصادی به دنبال پاسخ به آن هستند.

متغیرهای ظاهری موثر بر قیمت دلار و سایر ارزهای خارجی:

  1. افزایش فروش نفت
  2. افزایش قیمت نفت
  3. افزایش صادرات غیرنفتی
  4. کاهش یا لغو تحریم(های بانکی)

را می دانند، اما متغیرهای واقعی موثر بر قیمت دلار و سایر ارزهای خارجی:

  1. لابی رانتی های فولادی و پتروشیمی
  2. بقا یا حذف دلار ۴۲۰۰ تومانی
  3. توازن بودجه دولت

هستند که در ۴ سال اخیر بازار ایران را با الاکلنگ بی پایان نوسانات ارزی به اغتشاش کشیده اند و با همان قدرت به میدان داری مشغول هستند.

این جریان رانتی به جای تمرکز بر کنترل خلق پول، چشم خود را بر روی عملکرد نظام بانکی بسته، و بر سر مسائل بی اثر بر تورم مانند حقوق معلمان و یا حقوق کارگران جریان سازی سنگین رسانه ای ایجاد می کند. و حالا در تازه ترین سیاستگذاری، کف قیمتی برای دلار را بر ۲۵ هزار تومان تعریف کرده است که نشان می دهد بانک مرکزی اجازه نمی دهد دلار از این رقم پایینتر بیاید.

افزایش مجدد نرخ تورم در ماه گذشته نشان می دهد که کنترل تورم که سفره مردم را کوچک می کند اهمیتی ندارد و سهم بودجه دولت در تورم ناچیز بوده است، اما آنرا مشکل اصلی معرفی کرده بودند. درحالیکه دولت دست از سر خلق پول بودجه ای برداشته است و با استفاده از راههای دیگر منابع خود را تامین می کند، اما خلق پول روزانه همچنان بیش از ۳۵۰۰ میلیارد تومان است که نقدینگی را تا پایان سال ۱۴۰۱ از ۶۰۰۰ هزار میلیارد تومان فراتر خواهد برد.

ظاهرا دولت و سیاستگذاران علاقه ای ندارند درباره منشا خلق پول روزانه بیش از ۳۵۰۰ میلیارد تومان اظهارنظر کنند و مشخص نیست که پس از خارج شدن سهم بودجه دولت از خلق پول و حذف دلار ۴۲۰۰ تومانی در بودجه سال ۱۴۰۱ که دست دولت را به طور کامل از داستان خلق پول کوتاه می کند، طرفداران نظام بانکی چه بهانه ای برای توجیه خلق پول سرسام آور کنونی خواهند تراشید.

دولت به جای کنترل تورم، رسانه ها را با اخبار جلسات مدیران وزارتخانه های خود با فرماندهی محمد مخبر درباره کنترل قیمت ها پر کرده است. درحالیکه با وجود تورم بالا؛ حفظ قیمت ها و ممانعت از افزایش آنها یک امر غیرممکن است که در ۳۲ سال گذشته به سیاست جاری کشور تبدیل شده است.

پایان/

ثبت دیدگاه

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.