یکشنبه, ۲ مهر , ۱۴۰۲ 10 ربيع أول 1445 Sunday, 24 September , 2023 ساعت ×
گمرگ سرو در مقابل سیاست های یک بام و دو هوای ترکیه
02 می 2017 - 7:06
شناسه : 662
25

تغییرات مستمر در سیاست های گمرکی ترکیه در سالهای اخیر برای چندین بار باعث بر هم خوردن مبادلات مرزی هر دو کشور و سردگمی مبادلات پایانه بین المللی سرو ایران گردیده است . تغییرات به وجود آمده  بعد  از رفراندوم اخیر  در سیاست  کشور ترکیه  قوانیین این کشور را  نیز دست خوش تغییرات زیادی کرده […]

ارسال توسط :

تغییرات مستمر در سیاست های گمرکی ترکیه در سالهای اخیر برای چندین بار باعث بر هم خوردن مبادلات مرزی هر دو کشور و سردگمی مبادلات پایانه بین المللی سرو ایران گردیده است .

تغییرات به وجود آمده  بعد  از رفراندوم اخیر  در سیاست  کشور ترکیه  قوانیین این کشور را  نیز دست خوش تغییرات زیادی کرده است .

به طوریکه قوانیین گمرکی نیز از این تغییرات بی نصیب نماند  زیرا با اعمال قوانیین جدید گمرکی شرایط ترانزیت و تجارت را دچار تغییرات اساسی کرده است.

با اعمال قوانین گمرکی جدید ترکیه واردات و صادرات کالا از گمرک مرزی سرو که قبل از این شاهد صف های طولانی خودروهای باری و سواری  و رونق آن  بودیم  دچار کاهش تبادلات مرزی چشم گیری شد.

اخذ عوارض زیاد از خودروهای ون ترکیه که در سیاست گذشته معاف از عوارض گمرکی بودند  از یک سو و کاهش سقف واردات از سوی دیگر علت اصلی این رکود در گمرک میباشد.

این برای چندمین بار در طول دو سال گذشته میباشد که دولت ترکیه با تغییر مستمر سیاست های خود در بخش ترانزیت کالا باعث برهم زدن مبادلات مرزی بین دو کشور میشود که نتیجه این کار خسارت سنگین برخی از صادر کنندگان و همچنین  به وجود آمدن  رکود بیکاری در منطقه است .

تقی برادری معاون امور مسافری پایانه مرزی شهر سرو در گفتگوی اختصاصی با خبرنگار سیلوانا نیوز با بیان این که آمار تردد مسافر از این پایانه برخلاف  ترانزیت کاهش به خصوصی نداشته است افزود : گمرک سرو تمام توان خود را در طول این سالها  برای بهبود  وضع موجود به کار گرفته است اما متاسفانه تغییرات پی در پی قوانین در کشور  ترکیه باعث ایجاد بعضی ناهماهنگی ها در ترانزیت کالا شده است.

معاون مسافری پایانه مرزی سرو در ادامه  سخنان خود به  بیشترین اقلام وارداتی نیز اشاره کرد و گفت : در دو ماهه اول سال جدید “خاک روی”  به عنوان مهمترین کالای وارده  به  کشور و همچنین  خشکبار و چای نیز به عنوان کالاهای صادره بوده است .  

ایشان در ادامه افزود : یکی از دستاوردهای گمرکی سرو در سالهای اخیر جلوگیری از به وجود آمدن ناهماهنگی ها  در مقابل تعییرات کشور همسایه بود به طوریکه با استفاده از مدیریت جامع مقدمات صادرات کالا  از سوی تجار کشورمان در اسرع وقت  صورت گرفته است

وی در خصوص ترانزیت چمدانی نیز اشاره ی کرد و افزود : مسافرانی که قصد ورود به کشورمان را دارند بر اساس ماده ۱۳۸ آیین نامه اجرایی قانون امور گمرکی میتوانند تا سقف هشتاد دلار سالانه کالا وارد کشورکنند و مازاد آن به شرط غیر تجاری بودن با اخذ حقوق گمرکی و دو برابر سود بازرگانی قابل ترخیص میباشد.

تقی برادری در پایان اظهار داشت مسافران خروجی اعم از اینکه ایرانی باشند یا خارجی میتوانند علاوه بر وسایل سفر و لوازم شخصی کالاهای ایرانی به هر میزان و کالای غیر ایرانی تا سقف مقرر در آیین نامه مسافری را همراه خود ببرند اما مشروط بر ٰآن که هر دو گروه کالا جنبه تجاری پیدا نکند.

انتهای پیام/

ثبت دیدگاه

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.