پنجشنبه, ۴ مرداد , ۱۴۰۳ Thursday, 25 July , 2024 ساعت ×
۳۰۷ هکتار بافت تاریخی فرسوده در ارومیه شناسایی شد
09 خرداد 1401 - 10:57
شناسه : 17174
7

مدیرکل راه و شهرسازی آذربایجان غربی از شناسایی ۳۰۷ هکتار بافت تاریخی فرسوده در ارومیه خبر داد. محسن حمزه لو  با بیان اینکه در حال حاضر ۶ هزار و ۵۸۸ هکتار بافت فرسوده و سکونتگاه غیررسمی در آذربایجان غربی وجود دارد، اظهار کرد: از این میزان ۳۰۷ هکتار بافت تاریخی فرسوده در ارومیه به شمار می‌رود. وی با […]

ارسال توسط :

مدیرکل راه و شهرسازی آذربایجان غربی از شناسایی ۳۰۷ هکتار بافت تاریخی فرسوده در ارومیه خبر داد.

محسن حمزه لو  با بیان اینکه در حال حاضر ۶ هزار و ۵۸۸ هکتار بافت فرسوده و سکونتگاه غیررسمی در آذربایجان غربی وجود دارد، اظهار کرد: از این میزان ۳۰۷ هکتار بافت تاریخی فرسوده در ارومیه به شمار می‌رود.

وی با اشاره به نوسازی و بهسازی بافت فرسوده استان در سال جاری افزود: در راستای حمایت از ساخت و ساز مردمی و نوسازی و بهسازی بافت‌های فرسوده تسهیلات بانکی برای احداث واحدهای مسکونی در نظر گرفته شده و این تسهیلات به سه میلیارد و ۵۰۰ میلیون ریال افزایش یافته است، افزود: این مبالغ در قالب تسهیلات بانکی و سود مشارکت ۹ درصد به متقاضیان پرداخت می‌شود.

مدیرکل راه و شهرسازی آذربایجان غربی با بیان اینکه تمام محدوده‌های بازآفرینی شهری، بافت‌های فرسوده و تاریخی شامل این تسهیلات می‌شوند و می‌توانند از تسهیلات بهره‌مند شوند، ادامه داد: اقدامات گوناگونی برای ساماندهی محدوده‌های هدف بازآفرینی شهری مصوب از قبیل حمایت‌های قانونی، اصلاح کالبدی، افزایش خدمات روبنایی مثل مدرسه، مسجد، مراکز خدماتی و بهداشتی و نیز توانمندسازی اجتماعی در حال انجام است.

وی خاطرنشان کرد: پاسخگویی به نیازسنجی مسکن در چارچوب طرح‌های جامع، تأمین مسکن محرومان و تسریع در فرآیند نوسازی و بهسازی محدوده‌های هدف بازآفرینی شهری مصوب در رأس برنامه‌های اجرایی این اداره کل قرار دارد.

۱۰ هزار متقاضی طرح نهضت ملی مسکن در آذربایجان غربی نسبت به واریز وجه اقدام کردند

حمزه لو در خصوص طرح نهضت ملی مسکن در استان نیز گفت: مجموع ثبت نام کنندگان، ۵۵ هزار نفر واجد شرایط اولیه برای نهضت ملی مسکن شناخته شدند که از این میزان ۱۰ هزار متقاضی نسبت به واریز وجه اقدام کردند.

وی با اشاره به اینکه افرادی که نسبت به واریز وجه اقدام کردند مراحل شروع به کار و تأمین زمین را پیگیری می‌کنند، گفت: میزان واریزی وجه اولیه متقاضیان در طرح نهضت ملی مسکن ۴۰۰ میلیون ریال تعیین شده که پس از آن بلافاصله عملیات اجرایی پروژه‌ها و پرداخت کمک تسهیلات آغاز می‌شود.

حمزه لو با اشاره به اینکه ۲۴ هزار هکتار اراضی منابع طبیعی و دولتی برای اجرای این طرح ملی در داخل حریم شهرها شناسایی و برای طرح به راه و شهرسازی واگذار شده است، افزود: سهم ابلاغی آذربایجان‌غربی از قانون جهش تولید مسکن حدود ۱۸۰ هزار واحد تعیین شده است.

مدیرکل راه و شهرسازی آذربایجان‌غربی گفت: تسهیلات بانکی برای واحدهای مسکونی در مرکز استان سه میلیارد و ۵۰۰ میلیون ریال، سایر شهرها سه میلیارد ریال و مناطق روستایی ۲ میلیارد و ۵۰۰ میلیون ریال خواهد بود.

ظرفیت‌های قانونی استفاده از اراضی دولتی برای طرح نهضت ملی مسکن در آذربایجان غربی ایجاد شده است

حمزه‌لو با بیان اینکه برای توسعه ساخت و ساز در بخش مسکن باید مشوق‌های لازم را در نظر گرفت، گفت: در اجرای قانون جهش تولید، مشکل تأمین زمین وجود ندارد و با مساعدت دستگاه قضائی، اراضی ملی و دولتی در داخل حریم از منابع طبیعی تحصیل شده است.

وی تاکید کرد: ظرفیت‌های قانونی استفاده از اراضی دولتی برای این طرح مهم ابلاغ شده که تغییر کاربری زمین‌ها، الحاق به محدوده و شناسایی اراضی مازاد دستگاه‌های اجرایی از جمله آنها است.

حمزه لو با اشاره به ثبت نام مجردان در طرح نهضت ملی مسکن، گفت: در راستای حمایت و تسهیل ازدواج جوانان مردان مجرد بالای ۲۳ سال، می‌توانند برای خانه‌دار شدن در طرح نهضت ملی مسکن ثبت‌نام کنند، اما ارائه تعهدنامه محضری مبنی بر تحویل عقدنامه ازدواج رسمی قبل از انعقاد قرارداد واگذاری واحد مسکونی الزامی است.

مدیرکل راه و شهرسازی آذربایجان غربی با اشاره به انجام ثبت نام مجدد از جاماندگان، بیان کرد: کسانی که نتوانستند در این طرح ثبت نام کنند و به نوعی جامانده هستند، تدبیری اندیشیده شده تا در مدت ۲ ماه آینده ثبت نام دوباره این افراد انجام گیرد.

ثبت دیدگاه

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.